ANTALYA ADRASANDA AKYA SURUSU

Antalya Adrasanda Akya Sürüsü :

Doğanın en güzel olduğu yerlerden bir olan Antalya Adrasan’da Akya sürüsü dalgıçların kameralarına poz verir gibi dolaşıyorlar. Sürü  o kadar büyük ki, insanlar dalışı bırakıp bu güzelliklere kitlenmiş bir şekilde bu anı belgelemeye çalışıyorlar.

Bu videonun çekildiği 2005 yılının öncesinde balık miktarı daha fazlaydı. 2005 yılında bile bazı günler, genellikle ilk bahar aylarında binlercesi bir araya geldiği olurdu. Özellikle çok meraklı balıklar oldukları için çevrede bulunan  her şeyle çok ilgilidirler. Özellikle sürü halindeyken hiç bir şeyden korkmazlar.

Bu kadar güzel görüntüleri görünce insan dalışın keyfini doruklarda yaşıyor. Zaten dalmanın temel amaçlarından birisi su altındaki güzellikleri görmek ve görüntülemek değil mi? Bu şekilde ki güzel anılar resin ve video görüntüleri eşliğinde uzun yıllar hafızalardan silinmeden yaşayabilmektedir.

ANTALYA ADRASANDA AKYA SURUSU

Akyalar Açısından Duruma Bakacak Olursak

Akyalar meraklı balıklar olduğundan çevrede dalgıçların varlığını hissedince, o bölgede dolaşmaya, meraklarını gidermeye çalışıyorlar. Kim bilir belki de kendi mekanlarını korumaya çalışıyorlar. Dalgıçlardan rahatsız edici bir tepki gelmediğinden, dağılmadan dalgıçların etrafında dolaşıyorlar.

Dalgıçlardan bir tepki gelmiş olsa, ilk yaptıkları hep beraber derinlere doğru inmek oluyor. Bazen bir kaçı yukarıyı kontrol için geri dönebiliyor. Eğer, rahatsızlık verecek bir şey olmazsa, sürünün diğer elemanları da tekrar yukarı gelebiliyor. Bu iniş çıkışlar esnasında da çok güzel görüntüler oluşuyor. Özellikle balıkların derinden yukarı gelirken ufak bir sürü izlenimi verirken yaklaştıkça, giderek büyüyen ve büyüyen görüntüsü çok güzel bir hoşluk oluşturuyor.

Suyun içinde bu kadar büyük balıkları sürü olarak izlemek çok şaşkınlık verici bir durum. Bir de hiç kaçmamaları ve yanınıza kadar sokulmaları insanı heyecanlandırıyor. Onlarla beraber dalıyor olmak çok büyük bir ayrıcalık oluyor.

ANTALYA ADRASANDA AKYA SURUSU

Özellikle Akya’ların yukarı gelişlerini videoda gösterebilmiş olsaydık, inanılmaz güzel bir görüntü olurdu. Hele ortamda bulunup  Akyaların yukarı gelip, aşağı inişlerini seyretmek çok güzel olurdu. Bu güzel anları yaşamak isterseniz. Adrasan’a gelip dalış turlarına katılmanız gerekir.

Hobilerimiz ve hobi turizmimiz ne kadar gelişirse, bu ortamları korumak konusundaki bilincimiz de o kadar gelişecektir.

ANTALYA ADRASANDA AKYA SURUSU

BUYUK BALIK AVINDA TEKNENIN ALTINDA DONEN BALIGA DOYUM OLMAZ

Teknenin Altında Dönen Akya Videosu:

https://youtu.be/LZJSaaYROkM

Antalya Adrasanda Akya Sürüsü

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.