ANTALYA BALIK TURU

Antalya Balık Turu :

ANTALYA BALIK TURU

Balık Turu Nedir?

Şehirde yaşayan insanların yoğun iş tempolarından uzaklaşıp, denizin huzur verici ortamında balık avı heyecanını yaşayarak hayatlarına güzel bir pencere açmak için katıldıkları bir aktivitedir.

ANTALYA BALIK TURU

Balık Avı İnsanı Geliştiren Bir Hobidir

Balık turundan keyif alıp kendisine uygun bir uğraş olarak görenler, bu aktiviteyi hobi olarak benimseyerek yaparlar. Bu şekilde artık günlük hayatlarına anlam katan bir açılımları olur. Bu açılım onların hayatlarını daha rasyonel düzenlemelerini ve disiplinli çalışarak kendilerine bu hobiyi yapacak vakit ayırmalarının sağlar.

İstekle yapılan her hobi insanı canlandırıp motive ettiği için uyanan zihinler daha aktif çalışarak, yeni açılımlar ve yollar bulmak konusunda aktif hale gelirler. Bu şekilde hobisine kanalize olan beyin yeni yöntemler geliştirerek, hobinin daha üst düzeyde uygulanmasını sağlar. Zincir bu şekilde devam edince kişi hobisinde ustalaşmaya başlayarak, o uğraşın gelişimine katkıda bulunmaya başlar. Aynı hobiyi yapanlarla bilgisini paylaştıkça bilgi çoğalarak büyür ve ulaşabileceği en üst noktaya doğru ilerler.

Antalya Balık Turu

ANTALYA BALIK TURU

Balık Avının Hobi Olması

Balık avı, bilinen en eski uğraşlardan biridir. İlk zamanlar karın doyurmak için zorunlu olarak yapılırken, insanların toprağı işlemeye ve demire şekil vermeye başlamasıyla yan uğraş haline gelmiştir. Sonrasında yine karın doyurma işlevini devam ettirirken aynı zamanda insan için dinlence, mevcut iş temposundan uzaklaşma ve değişiklik yaparak yenilenme fırsatı olmuştur. Yenilenen insan her zaman işini daha verimli yapabilmektedir.

ANTALYA BALIK TURU

Günümüzde Balık Avı Hobisi

Günümüzde hobi, insanların sosyal paylaşımlarına konu olan en önemli uğraşlardandır. Güzel bir trofe avı yapıldığında önce çevrenizde, sonra sosyal medya aracılığıyla dünyada konuyla ilgilenenler arasında sizi tanımayan kalmaz.

Balık avı konusunda usta mertebesine çıkmış kişilerin avları sosyal medyada dönüp durarak yeni hit’lere imza atmaya devam eder. Bu aynı zamanda bir sosyal statü kaynağı da olmaya başlamıştır. Güzel bir uğraş ve sizi izleyen geniş bir çevre oluşur. Bu çevrenin motivasyonuyla hobi ulaşabileceği en uç noktaya taşınmaya başlar. Bu durum aynı zamanda büyük bir turizm hareketinin de tetikleyicisidir. Bu hobiyi yapmak için çağrıda bulunan insanlar, büyük bir kitlenin balık avı düzenlenen sahillere akmasını sağlayarak, o bölgelerin turizm faaliyetine önemli katkı sağlarlar.

ANTALYA BALIK TURU

Bu hobiyi benimsemiş insanların en önemli görevlerinden birisi, denizi temiz tutma çabalarına katkı sağlamaktır. Ayrıca balığın çoğalması için küçük balık avından vazgeçerek büyük balık avına yönelmesidir.

Ufak balık avı ile kimse usta balıkçı olamaz. Buna en büyük kanıt; balık avı turlarımıza katılan pek çok insanın oltasına büyük balık vurduğunda, balıkla mücadele esnasında sarf ettiği şu sözlerdir “şimdiye kadar hiç balık avcılığı yapmamışım. Böyle bir mücadele görmedim“.

Büyük Balık Mücadele Etmeden Gelmez

Evet, büyük balık avı mücadele gerektirir. Balığı çekerken balığın da kaçma şansının olabileceği ve güçlerin mümkünse balık lehine olduğu bir av olmalıdır. Balıkla mücadele ederken verdiğimiz uğraşla, balığı hak etmeliyiz. Uğraşıp yorulmadan yapılan av, bence av değildir. Avlanan büyük balık insana balık avının ne olduğunu öğrettiği gibi, kendi içinde sakladığı psikoloji yapıyla insana yeni alışkanlıklar da kazandırır. Örneğin birden fazla balık avlamamak gibi.

Niçin Birden Fazla Balık Almıyoruz?

Büyük balık oltaya vurduğunda, şiddetle kalomayı boşaltmaya başlar. Bu kadar büyük bir güç beklemeyen avcı, bir süre kendini şoktan kurtaramaz.
– Bu ne büyük bir güçtür böyle…!,
– Bu balığı çekmeyi başarabilecek miyiz…?
– Bu takımlar bu balığı çekmek için yeterli olacak mı…?
– Ben bu kadar büyük bir güç beklemiyordum…!
– Balık kaçar mı…?
– Allahım, bu balığı kaçırmayalım…!!!!!!!!!!
– Ben çok yoruldum. Bu balığı çekmek tek başına mümkün mü…?
– Balığı tekneye nasıl alacağız, kepçe, kakıç, zıpkın, top, tüfek var mı…!!!!….?

Bu soruların sonu gelmez. Bu nasıl bir psikolojidir. İnsan, balık oltaya asıldığında, balıkla beraber aklını kaybeder mi? Böyle bir ava hiç hazır değildir. Bu sebeple ne yapacağını bilemez. Önceden uygulamalı psikolojik hazırlık gerekir.

Büyük Balık Avına Hazırlık

Büyük balık avına başlarken önce balık oltaya nasıl vuracağını gösteririz. Sonra ne yapması gerektiğini anlatırız. Problem durumunda nasıl davranmamız gerektiğinden bahsederiz. En son olarak “kulaklarının her şarta bizde olmasını” tavsiye ederiz.

Çünkü şartlar değişkendir. Her an yeni problemlerle karşılaşma olasılığı vardır. Mesele, o problemleri hızlı ve doğru şekilde çözebilmektir. Eğer problemleri hızlı bir şekilde çözemezseniz, en iyi ihtimalle balığı kaybedersiniz.

Büyük balık asla hata affetmez. Büyük balık karşısına hazır çıkmazsanız. Bu durumda sonuç hüsran olabilir. Bu yüzden hızlı çözüm üretecek, tecrübeli bir tur lideri şarttır. Bütün problemlerin üstesinden gelip, balıkla sonuna kadar mücadele ederek balığı tekneye almak gerekir. Bu şekilde gerçekleşen mücadeleden sonra, sonsuz hazza ulaşan insan için balık avı biter. Bu aşamadan sonra insanın içinde büyük değişimler başlar.

Bu kadar mücadele ve emeğe konu olan ava saygı duymamak mümkün değildir. Bu yüzden büyük balık avı yapan her avcının kalbi yumuşar. İlk yarım saat içinde “bu balığı almasa mıydık?” sorusu beynini yemeye başlar. “Balık o kadar büyüktür ki, bu balığa kıymaya hakkımız var mıydı?” diye sorup duyarız. Bu gelecek avlarda balığı bırakmak için bizi hazırlayan bir duygudur.

Antalya Balık Turu

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/FjqfxRB57Ew

Antalya Balık Turu – Antalya Balık Turu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.