Balık Avı Hikayeleri – Akya Avı

Balık Avı Hikayeleri – Akya Avı :

İlhan ve Özge Toprak – 37 Kg Akya Avı Türkiye Rekoru

Balık Avı Hikayeleri - Akya Avı

İlhan ve Özge Toprak çifti Akya avı turunda, hep kısmetli olmuşlardır. Bunu Akya avı rekorunu kırarak da göstermiş durumdalar.

İlhan ve Özge çifti o gün, geçen seneki 15 Kg olan kendi Akya avı rekorunu kırmak amacıyla, Akya avı turuna çıkmışlardı.

Güneyden sert bir rüzgar esiyordu. Sulu Adaya kadar pek bir Palamut avlayamadan girmiştik. Tam Sulu Adaya girerken, Palamutlar oltalarımıza takılmaya başladı.Oltalara takılan Palamutlar 2 – 2,5 Kg olduğu için, Akya avında pek yem olacak durumları yoktu. Akya avı için bize 300 – 500 gr arası ufak yemlik Palamutlara ihtiyaç vardı. Neyse ki, Sulu Adada bir tane yemlik palamut aldık. Akya avı turuna 16.30 gibi çıktığımızdan, zaman ilerlemiş akşam olmak üzereydi. Bu yüzdem bir ikinci yemlik Palamut’a bakmadan, elimizdeki tek yemlik Palamutla, Akya avına yapmaya karar verdik.

Balık Avı Hikayeleri - Akya Avı

Akya oltasını hazırlayıp Akya avı için dolaşmaya başladık. Akya oltası bir ara ağırlaştı. Ufak ufak çekmeler oldu. Oltayı çektiğimizde Akya oltasına Lambuka  takılmıştı. Lambuka’yı çıkarıp, Akya oltasını tekrar mavi derinliklere bıraktık. Bir süre sonra olta tekrar gerildi. Bu sefer, oltayı taşa takmıştık. Oltayı taştan kurtardığımızda, yemlik Palamut sağlam durumdaydı. Tekrar oltayı, derinlerde Akya avı yapması için gönderdik. Aradan on dakika geçmeden, kaloma hızla akmaya başladı. Oltayı kontrol ettiğimde çok güzel bir Akya avı yaptığımızı anladım.

İlhan, mücadele kemerini takarken, tekneyi taşlık alandan uzaklaştırmaya başladım. Bir yandan da, oltayı dipten kaldırabildiğim kadar kaldırmaya çabalıyordum. Akya’yı dipten oldukça yukarı kaldırdım. İlhan hazır olduğunda, oltayı ona verdim. İlhan mücadele başladığında, balık şoktan çıkmış gibi şiddetle basmaya başladı. Durdurulacak gibi değildi. Bunun üzerine tekneye yol vererek Akya’yı peşimizden sürüklemeye başladık.

Balık Avı Hikayeleri - Akya Avı

Akya, sürüklenmeye başlayınca, şiddetle sürdürdüğü mücadeleden vazgeçerek, gelmeye razı olmaya başladı. Ama gücünü ve mücadele isteğini kaybetmemişti. Bunun üzerine, ipe elle müdahale ederek, asıldığında bırakarak, yormaya başladık. Artık, Akya gelmeye başlamış ve teknenin altında parıldayarak dönüyordu. İlhan, kurşundan sonraki takımı elle çekerken, Akya’nın büyüklüğü ortaya çıkmıştı. Bu çok büyük bir Akya olmalıydı. Sanki, Akya avı rekorunu kırmak üzereydik. Akya, teknenin yanına geldiğinde, 20 Kg diye düşündüğümüz Akya’nın, 30 Kg üzeri bir Akya olduğunu ve Akya avı rekorunu kırdığımızı anladık. İlhan ve Özge çifti Akya avı rekorunu kırdığı gibi, Adrasanbalık.com olarak biz de Akya avı rekorunu kırmıştık.

Yeni Akya avı Türkiye rekoru 37 Kg.

Balık Avı Hikayeleri – Akya Avı

Akif Cengiz ve Elif Ceylandağ – 30 Kg Akya Avı

Balık Avı Hikayeleri - Akya Avı

Cengiz ile uzun zamandır tanışıyoruz. Yıllar önce, Akya avı için Adrasan’a gelmiş ve beraber balık avı turuna çıkmıştık. Geçmişte, Akya avı yapmak kısmet olmamıştı. Aradan yıllar geçti, nihayet bu sene yine balık avı turuna çıkmak kısmet oldu. Cengiz, bu seneki balık avı turuna eşi Elif ile beraber geldi. Bu seneki turda, aile birliğinin oluşturduğu sinerji işe yaradı. 6 – 7 Kg bir Akya hayali kuruyorlardı.

Balık Avı Hikayeleri - Akya Avı

Bu balık avı turunda, av merası olarak Sulu Adayı seçmiştik. Sulu Adaya kadar, yeterli miktarda Palamut avı yapmıştık. Sulu Adada hemen Akya avı için, Akya oltasını hazırlayıp denize bıraktık. Sulu Adanın açık kısmını ilk çekişimizde, Elif’in elindeki çıkrık oltanın kaloması, amansız bir hızla çekilmeye başladı. Altımız kayalık olduğu için, tekneyi açık denize çevirerek, adadan uzaklaşmaya başladık. Elif’in zorlandığını görünce, oltayı alıp Akya avımızla ilgili durumu anlamaya çalıştım. Oltanın çekmesinden ve basışından,Akya’nın büyük bir şey olma ihtimali çok fazlaydı. Olta, Akya’ya yandan geçmemişse, oldukça büyük bir Akya avı yapmıştık.

Balık Avı Hikayeleri - Akya Avı

Akya, kalomayı boşalttıkça, tekne ile açığa doğru giderek, Akya’yı yorarak çekmeye çalıştık. Durduğumuzda, Akya çok sert mücadele ediyordu. Sonunda, Akya teknenin altında büyük daireler çizerek yukarı doğru gelmeye başlamıştı. Akya’nın sudaki bu görüntüsü, Akya avının en güzel anıdır. Bu görüntüyü izledikten sonra, Akya’yı geri salsak, içim cız etmez. Akya’nın yukarı gelişini, parıldamasını, yukarı geldikçe büyümesini suda görmek çok güzel bir duygu.

Teknenin yanına geldiğinde, Akya’nın büyüklüğü ortaya çıkmıştı. Cengiz ile Elif 6 – 7 KgAkya avı beklerken, 30 Kg Akya avı yapmışlardı. Akya’yı tekneye aldığımızda ikisi de şoktaydı.

Balık Avı Hikayeleri – Akya Avı

Aytug-Recai-Bora -Akya Avı

Jigging yöntemiyle balık avı konusunda bu kadar hevesli, istekli, bilgili ve hazır başka katılımcı olmamıştı. İlk çıktığımız jigging avı için de, günler öncesinden hazırlanmaya başlamışlardı. “Bu şekilde bilgi ile donanmış olarak hazır olmaları, onlara, balığı getiren unsurlardan biriydi” diye düşünüyorum. Bunca yıllık deneyimimle gözlemlediğim; balık avına gelen insanlar ne kadar istekli, bilgili ve hazırlarsa, onların balık avlama olasılıkları da o kadar fazla oluyor. Ne kadar tereddüt, şüphe, kararsız ve bilgi eksikleri varsa, o kadar balık avından uzaklaşmış oluyoruz. Bütün bunların önüne geçebilecek tek şeyin, nasip olduğunu düşünmekteyim. Bir insan yapacağı işi gerçekten gönülden isteyerek yapmıyorsa, başarılı olma şansı da artıyor.

Balık Avı Hikayeleri - Akya Avı

Bu kadar istekli çıktığımız balık için, hava kötü olmasına rağmen, Sulu Adaya gittik. Sulu Adada hava sertti. Rüzgar, güçlü esiyordu. Akıntı vardı. Normalde, bütün bu olumsuz şartlarda, jigging yöntemiyle balık avı yapmak pek mümkün değildir. Ama, o gün rüzgar ve dalga bir olup, akıntıyla kapıştığından, işimiz kolaylaşıyordu. Dalga ve rüzgar bizi Beş Adalara doğru sürüklerken, akıntı, bizi Sulu Ada’ya doğru itiyordu. Böylece, bulunduğumuz yerden kayışımız yavaşlıyordu. Ayrıca dip akıntısı da, jig’lerin uçurtma olmasını engelliyordu. Sallantı fazlaydı ama, biz halimizden memnun bir şekilde avımıza devam edebiliyorduk.

Şartlar bu haldeyken, jigging yöntemiyle balık avı yapmaya devam ediyorduk. Bir Ara Aytuğ, jig değişikliği yaptı ve yeni jig’i aşağı gönderdi. Bir iki sallamaya kalmadan,kaloma çılgınca boşalmaya başladı. Kaloma sıkı olmasına rağmen böyle boşalıyorsa, bu çok büyük bir Akya’ydı. Balığın dip yapmaya çalışmasından, Akya avı yaptığımız anlıyorduk. 30 -40 dakikalık mücadeleden sonra, Akya teknedeydi.  Jigging yöntemiyle 23 Kg Akya avı yapmıştık. Heves, istek, bilgi ve hazırlık, kısmet ile birleşince, ödül 23 Kg Akya avı olmuştu.

Balık Avı Hikayeleri – Akya Avı

Barıs Uysal – Menderes Yahsi -AKYA AVI

Barış’ın, bizim balık avı turlarına ikinci katılışıydı. Daha önceki balık avında, 10 Kg civarı bir Akya avı yapmıştık. Bugün de aynı şekilde, bir Akya avı yapmak istiyordu. Sabah erkenden tekneye bindiğimizde, hava çok güzeldi. Hafif bir batı rüzgarı vardı.  Adrasan Koyunda, batı rüzgarı, karadan denize doğru estiğinden hem denizi sakinleştirir. Hem de temizler.

Balık Avı Hikayeleri – Akya Avı

Palamut avı için oltaları bırakalı beş dakika olmadan, oltalarımız Palamutla dolmaya başladı. Adrasan Koyunun çıkışına doğru, en son Palamut avını yaptığımızda, durup balıkların suyunu değiştirip saydığımızda, 14 adet Palamut avı yaptığımızı gördük. Palamut avını bırakıp, “Akya’lar da buralardadır” diyerek, Palamut’u yem yaptığımız Akya oltasının hazırlayıp, denize bırakarak, yemli dip sırtısı çekmeye başladık. On dakika olmadan, kaloma boşalmaya başladı. Adrasan Fenerinin açığında, Akya avını yapmıştık. 30 dakikalık mücadeleden sonra, Akya teknedeydi.

Balık Avı Hikayeleri – Akya Avı

Henüz daha, saat 09.30 olmuştu. İkinci Akya için yeniden Akya oltasını hazırlayıp, denize bıraktık. Bu sefer, biraz daha kıyıya yakın dolaşıyorduk. Beş dakika olmamıştı. Kaloma, bu sefer çok büyük bir hızla, boşalmaya başladı. Tekneyi durdurup, mücadeleye başladık. Bu Akya çok güçlüydü. Çok sıkı basıyordu. Bir süre, Barış mücadele etti. Sonra,oltayı ben aldım. O an, bir karar verdim. Nasıl olsa, Akya avını yapmıştık. Bu Akya ile sıkı kaloma ile mücadele edecektim. Bu şekilde, mümkün olan en kısa sürede tekneye almaya çalışırken, sıkı bir mücadele olacaktı. Öyle de oldu. Akya’nın kafasını çevirmesine hiç fırsat vermeden, çekiyordum. Buna rağmen, zaman zaman basıyordu. Sonunda aşağıda gözükmeye başladığında, gelen Akya’nın kocaman bir şey olduğunu anladık. Teknenin yanına geldiğinde, uzanıp tekneye aldım. Bu arada Barış da Akya avı videosunu çekti. BuAkya, 20 Kg dı. Saat 11.30 da balık avına son vererek, dönüşe geçtik.

AKYA AVI TEKNIKLERI

Akya ile Nasıl Mücadele Edilir Videosu: https://youtu.be/hLg-sJjptnA

Balık Avı Hikayeleri – Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.