AKYA AVI TEKNIKLERI

Akya Avı Teknikleri :

Tanımı

Akya gezici bir balıktır. 1 – 2 Kg olan ufak sürülerin uzunca dönemler aynı yerde kaldıkları ve orayı avlak tuttukları gözlenebilir. Bu sürüler bulundukları merada fazla rahatsız edilmezlerse, aylarca aynı bölgeden ayrılmayabilir. 2 Kg üstü bireyler gezicidir. Uzun süreler belli yerlerde kalmaz. Avlanabilecekleri meralar arasında dolaşırlar. 5 – 10 Kg ve üstü bireyler, meralar arasında gezerek göçlerine devam ederler. Çok verimli meralarda bile 2 – 3 haftadan fazla kalmazlar. Ufak balığın az olduğu, fazla rahatsız edilmiş meralarda hiç oyalanmadan geçtikleri gözlenebilir.

AKYA AVI TEKNIKLERI

Genel Davranışları

Akya çok meraklı balıklardır. Korkusuz doğarlar ve korkusuz yaşarlar. Genlerinde efelik vardır. Denizde yüzerken, çevrenizde yüzen 10 – 15 cm Akya yavrularını ne kadar uğraşırsanız uğraşın kendinizden uzaklaştıramazsınız. O ne zaman gitmek isterse, o zaman gider. Siz kovamazsınız.

Büyük boylar, ufaklara göre daha tedbirli davranır. Ama yine de çok meraklı balıklardır. Üç zıpkıncı bir birlerinden 20 m mesafe ile dalış yapıyor olsun. Her üç zıpkıncının da yanına uğrarlar. Genellikle, hiç birini atlamazlar.

AKYA OLTASININ HAZIRLANMASI VE BIRAKILMASI

Akya oltası ile yemli dip sırtısı yaparken yeminize bir şeyler vurduğunda veya bir yere takıldığında kontrol için çekerken yemin arkasından teknenin yanına kadar geldiği olur. Bazen kıyılara yakın Zargana avı yaparken, Akya yanı başınızda kuyruğun yarısı ve sırtın üst kısmı suyun dışında av yaparken görebilirsiniz. Sizi büyük bir heyecan kaplarken, o size aldırış etmeden avına devam eder. Teknenin motor sesini bile hiç umursamadığı zamanlar olur.

AKYA AVI TEKNIKLERI

Nerelerde Bulunur – Mera

Akya ile her yerde karşılaşmak mümkündür. Kimi zaman 1 m suda, kimi zaman 50 -100 metrelik duvarlarda, yüzeye 15 – 20 m yaklaşan yükseltilerde, ada çevresinde, kıyı şeridinin her hangi bir yerinde, belli bir yerde tekneyi durdurup bir şeylerle uğraşırken teknenin altında, kıyıdan denize bakarken 5 – 10 m uzağınızda, kısaca her yerde. Genellikle, sizden ürkmeden dolaşır ve av yaparlar.

BUYUK BALIGI YORMADAN CEKMEYE CALISMANIN SONUCLARI NELERDIR

AKYA AVI TEKNIKLERI (1)        AKYA AVI TEKNIKLERI (3)        AKYA AVI TEKNIKLERI (5)

Akya’ya her yerde rastlamak olası olmakla beraber, balık avı yapacaksanız zamanlarda Akya’yı :

a) Ada çevresinde 20 – 80 m aralığında taşlıklarda, duvar kenarlarında, yükseltilerin ve çukurların olduğu yerlerde,
b) Kıyıların açık denize bakan kısımlarında, taşlıkların 10 – 15 m den dik bir eğimle 40 – 50 m düştüğü yerlerde,
c) Yamaçların denize duvar gibi indiği yerlerde,
d) Balık oynaklarının yoğun olduğu yerlerde,
e) Akya’ya yem olarak kullandığınız balıkları, her zaman olduğundan daha yoğun yakaladığınız yerlerde,
f) Açık suda bulunan deniz içindeki yükseltilerde,
g) Geniş kumlukların olduğu yerlerde, 20 -50 m de bulunan ufak taşlıklar civarında,
h) Batıkların civarında,
i) Ufak balıkların çok tedirgin kaçıştığı yerlerde,

aramak daha doğru olur.

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

AKYA AVI TEKNIKLERI

Hangi Mevsim Avlanır

– Akya’nın yumurtlama zamanı olan nisan – mayıs aylarında büyük sürüler yaptıkları dönemlerde,
– Nisan – Mayıs ayında oluşturdukları sürülerin geçişini sürdürdüğü haziran ve temmuz başında,
– Göçmen balıkların göç hareketine başladıkları aylarda,
– Akdeniz bölgesinde ağustos, eylül, ekim, kasım aylarında,
– Göç balıklarının, beklenenin dışında, bir bölgede yoğun olarak gözüktüğü aylarda, bu aylar 20 – 40 günlük oynamalarla değişiklik gösterebilir.

Bu dönemlerde Akya yoğun olarak geçiş yaparken, bu dönemin dışında kalan aylarda da ufak sürüler halinde hızlı geçişler yapmaya devam eder. Bu durumda hangi mevsim sorusuna, bazı mevsimler yoğun, bazı mevsimler seyrek olmak üzere, her mevsim av verir diyebiliriz.

Akya Avı Teknikleri

Akya Avı Teknikleri

 • Yemli dip sırtısı yöntemiyle; Akya oltası kullanarak, 20 – 80 m arasında, yemli dip sırtısı yapılarak,
 • Jigging yöntemiyle; 20 – 160 m arasında, jigging yaparak,
 • Dip rapalası ile dip sırtısı yöntemiyle; 10 – 30 m dip rapalası ile dip sırtısı çekerek,
 • Açık denizde yüzey veya dip sırtısı yöntemiyle; yüzey veya dip rapalasını ağıtlık kurşunu veya daldırıcı kullanmadan, balık oynaklarının yoğun olduğu yerlerde yüzeyden çekerek,
 • Açık denizde canlı yemleri, hafif ağırlıklar veya daldırıcı kullanarak, 3 – 10 m aralığında yüzeyden çekerek Akya avı yapılabilir.

AKYA AVI TEKNIKLERI (8)        AKYA AVI TEKNIKLERI (9)       AKYA AVI TEKNIKLERI (12)

Bu bahsedilen av tekniklerinin kullanım zamanını belirlemede en önemli kriter; yem balıklarının veya göçmen balıkların yoğun olarak bulunduğu dönemler ve yem balıklarının azaldığı dönemler olarak ayırmak gerekir.

– Yem balıklarının bol olduğu ve oynak yaptığı dönemlerde; yemli yüzey veya dip takımları kullanılarak balık avı yapılmalıdır.

– Yem balıklarının azaldığı dönemde; akıntılar fazla ise rapala ile dip sırtısı yöntemiyle, balık avı yapılması daha uygundur. Akıntıların nispeten azaldığı dönemlerde jigging yöntemi ile balık avı yapılabilir.

CANLI YEMLE AKYA OLTASININ HAZIRLANIP KULLANILMASI

Daha özet olarak söylenirse; yem balığı varsa yemli takımlarla, yem yoksa yalancı yemlerle balık avı yapılması uygun olacaktır.

Kullanılacak Malzeme

Akya oltası ile yemli dip sırtısı çekilirken ve dip rapalası ile dip sırtısı yapılırken çıkrık makineli olta takımları uygun olacaktır. Bu olta takımında biz, şu malzemeyi kullanırız:

– Banax , Omoto veya Okuma çıkrık makine,
– Pelikan Oklahama 30 Lbs, 180 cm kamış,
– Sufix 0,58 Matrix Pro ip misina,
– En büyük boy fırdöndülü klips,

Yüzey ve dip sırtısı çekerken bu takımları kullanırız. 30 Lbs kamış esnek olduğu için ufak balığa uygun olduğu gibi, uygun kaloma ayarı ile 50 Kg kadar olan balık avlarına da uygundur. Biz bu takımla 37 Kg Akya dahil olmak üzere, yüzlerce Akya avı yaptık. Bugüne kadar hiç kamış kırmadık.

BUYUK BALIK AVINDA KAMIS OLTA KULLANIMI ZORUNLUDUR

Jigging yöntemiyle balık avı yaparken, jigging avına uygun kamış ve makineler kullanmak gerekir. Bizim kullandığımız takımlar:

– 6,2/1 Okuma Çıkrık makine veya yandan kollu makineler. Jigging için en iyi makine markaları Shimano, Daiwa ve Penn olarak sayabiliriz. Daha uygun fiyatlı ürünler de bulunmaktadır.

AKYA AVI TEKNIKLERI (10)        AKYA AVI TEKNIKLERI (13)        AKYA AVI TEKNIKLERI (14)

Ne şekilde Yenir

Akya normalde çok yağlı bir balık değildir. Bu sebeple, 5 Kg üstü Akya’larda mutlaka terbiye işlemi yapmak gerekiyor. Terbiye edilen balığı ne şekilde pişirmek istiyorsak, o şekilde pişirebiliriz.

Terbiye işlemi için

– Zeytin yağı
– Pul biber
– Sarımsak,
– Tuz

Bu karışımı, ne kadar balığı terbiye edeceğinize göre, kendiniz belirleye bilirsiniz. Akya’yı nasıl yemek istiyorsanız, o şekilde dilimlenir. Dilimler, derin bir kaba konur ve bu karışım üzerine dökülür, iyice karıştırılır. Karışım, balık yığınının bir iki milim üzerinde olsa yeterli olacaktır.

Terbiye için şarap veya soda da kullanılmaktadır. Zeytin yağı yerine ayçiçeği yağı da kullanılabilir. Ayrıca sirkede; 1 – 1,5 gün bekleterek pişmesini de sağlaya bilirsiniz. Sirkenin içine defne yaprağı ve tercih edeceğiniz değişik baharatlar kullanabilir ya da bu konuda, uzman desteği alınabilirsiniz. Sirke ile pişirme işlemi çok ilham verici bir yöntem olabilir. Daha önce, uzman bir aşçının sirkede pişirdiği Yazılı Orkinoslardan yemiştim. Hayatımda yediğim, en lezzetli balık etiydi. Oysaki Yazılı Orkinos eti çok makbul bir et değildir. O zamana kadar biz öyle biliyorduk. Ben, o aşçının sirkede pişirdiği Yazılı Orkinosu yedikten sonra, bu işin kesinlikle uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu ve hiç bir etin değersiz olmadığını öğrendim.

Akya Avı Teknikleri

Son senelerde avladığımız Akya’lar çok yağlıydı. Bu sene avladığımız 37 Kg Akya’yı bile terbiye etmeden yedik. 5 Kg altı Akya’lar neredeyse Levrek kadar yağlıydı. Son yıllarda yem balıkları ve Aterinalar inanılmaz miktarda çoktu. Diğer bütün balıklarda normalde olduklarından daha yağlı ve lezzetliydiler. Muhtemelen çok yem balığı ve Aterina yedikleri için büyük Akya’lar da çok yağlı oldular. Ayrıca yağlanmalarına nispi olarak iklim değişiklikleri de etkili olmuş olabilir.

Rastgele, afiyet olsun.

FANGRI VE AKYA AVINI AKYA OLTASIYLA YAPTIK

Akya oltasıyla Fangri avına örnek video link’i: https://youtu.be/cxNt1B3LJbo

Akya Avı Teknikleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVI TEKNIKLERI için 16 cevap

 1. Burak Kahraman der ki:

  Menderes bey, kısmetiniz bol olsun ancak, profesyonel bir balıkçının, böyle bir hata yapmasına çok şaşırdım. Akya diye resimlerini koyduğunuz balıklar, Akya değil, Seriola Dumerili yada Sarı kuyruktur. Akya ise Lichia Amia dediğimiz balıktır. Yani tamamen farklı balıklar. Saygılar.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bende bir balığı sıfatıyla adlandırmaya çalışmayı hiç anlamıyorum. Her sıfat sonuna isim almak zorundadır. Yoksa geniş kitleler neden bahsettiğinizi anlamaz. Belli bir kesin neden bahsettiğinizi biliyorlarsa onlara derdinizi anlatabilirsiniz. Ama geniş kitleler sizi anlamaz.

   Ailenin ismi Akya ise, Sarı Kuyruk Akya diye adlandırılır. Her canlı özel bir isimle anılmıyorsa, bir sıfatla anılıyorsa sonuna aile ismi eklenir. Dünyanın pek çok yerinde bu balığı “Yellow Tail Amberjack” diye insanlar biliyor. Biz pek çok yazımızda bu konuya açıklık getirdik. Biz de balıktan bahsederken ya “Kuzu” deriz. Ya da Akya deriz. Kaza ara Sarı Kuyruk dediğimizde insanlar yüzümüze garip garip bakarlar. Açıklama yapmamızı beklerler. Hatta Sarı Kuyruk Akya dediğimiz de bile “o farklı bir balık mı?” diye sorarlar. Akya dediğimizde bunun Sayı Kuyruk Akya olduğunu herkes bilir. Çünkü Akdeniz’de Lichia Amia olmasına rağmen yemli takımlara atlamaz. Sadece birkaç kere rapala veya zıpkın ile avladık.

 2. Serdar der ki:

  Öncelikle merhaba Temmuz ayı ortasında adrasanda su üstü poper yemlerle Akya ve avcı balıklardan avlama şansımız var mı?

 3. ibrahim der ki:

  Merhaba,

  Bilgilendirmeler için teşekkürler. Benimde bir sorum olacak. 25 ile 100 m derinlikte, 15 m ye inerek suni yemle Akya sırtısı çekmeye başladım. Henüz ikinci denemem. Ama kısmet olmadı. Ben ne kadar hızla sırtı çekmeliyim? Onu öğrenmek istiyorum. 3-4 mil düşük mü kalır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Suni yemle dip sırtısında 2 – 10 mil arasında her hızı deneyebilirsiniz. Hızın ne olduğunu oradaki balığın alışkanlıkları belirler. Balığın alışkanlıklarını bilmek veya tahmin etmek için defalarca değişik zamanlarda av yapmak gerekir. Ama bu avlar neticesinde öğrendiklerimiz bile deneysel bilgiler olacaktır. Hiç bir zaman kesin değişmez bilgiler olmeyecektır. Çünkü biz öğrendiğimiz gibi balık da öğrenir ve avlanma alışkanlıklarını geliştirir. Değişim devamlı olduğu için bizim de devamlı yeni yöntemler denememiz gerekir. Yani balık avında somut bilgi diye bir şey yoktur. Kişisel deneyimler vardır. Buna en güzel örnek her ustanın kendine has avlanma yöntemleri olmasıdır. Bu yöntemler bazen birbirine taban tabana zıt bile düşebilir.

   Şimdi gelelim tavsiyelerimize:

   Akya avını 25 – 100 m arası derinlikte yapıyorsanız bir kere her derinliğe oltayı indirmek gerekir. Karadan at çek yaparken derinlik farkını oltayı çekme hızınız belirler. Arada sarmayıp beklerseniz olta derinleşir. Ne kadar derinleştiğini misinanın suda yaptığı açıya bakarak ve tecrübeleri kullanarak bilirsiniz. Akıntısız bir ortamda oltanın suya girişinden itibaren geçen süre de olta derinliği konusunda oldukça ciddi bilgi verir. Bunlar deneyimle oturacak bilgilerdir.

   Oltayı atıp dalmasını beklerken geçen sürede oltanın belli bir hızı olduğunu ve derinliğin artmasıyla hızın yavaşlayacağını bilmeniz ve arada bir oltaya hareket vermenizde fayda vardır. Oltadaki hareketlenme balığı da hareketlendirebilir. Bazen hızlı bazen yavaş çekmekte işe yarayabilir. Bir kaç balık avından sonra kendi stiliniz oturmaya başlar. Sonrasında bu stili çeşitlendirme çabaları başlar. Sonrası ne kadar sık balık avına çıktığınıza kalır.

   Balık avında takımın ne olduğu çok önemli değildir. Önemli olan takımı sizin nasıl kullandığınızdır. Kaloma bilgisi büyük balık avında en önemli husudur. Kaloma ayarını doğru kullanarak her türlü büyük balık çekilebilir. Tek farkla takım güçsüzse av süresi uzar. Balığı zorlama şansınız azalır. Ama sonunda balığı karaya alırsınız. Keyifli av için güçlü ve ava uygun takım önemlidir. Malzeme için ayrılacak bütçe konusunda sıkıntı yoksa Shimano, Daiwa gibi iyi markaların ürünlerini tavsiye ederim. Bütçe kısıtlıysa Okuma markasının ürünleri oldukça iyidir. Misina ve örgü misinada Dynamix, Yazuri, Sufix öneririm. Kancada VMC oldukça iyidir. Daha iyi olan markalarda ürünü yurt dışından getirtmek daha uygun olur. Amazon web sitesinde oldukça iyi ürünler bulunuyor.

 4. Erdem Önal der ki:

  Merhaba,
  1 senedir paylaşımlarımızı takip ediyorum ve size özenmezsen yapamıyorum. Antalya, Kalkanlıyım ama Bursa’da yaşıyorum. Öğretmen olduğum için her sene Temmuz ayında ailemin yanında geliyorum. 2 gün de Adrasan’da konaklıyorum.
  Balıkçılık anlamında bir tecrübem ve bilgim yok. Tek deneyimim, dedemle kayığa atlayıp misinayı salıp balığın gelmesini beklemekti. Bu yaz Adrasan’a geldiğimde sizin rehberliğinizde akya Avı yapmak istiyorum. Bunu nasıl yapabiliriz?
  Bilgi verirseniz sevinirim,teşekkürler.
  Erdem Önal
  5336109757

  • Menderes Yahşi der ki:

   Öncelikle gelmek istediğiniz günü kararlaştırıp bizim cep telefonumuza rezervasyon için mesaj çekmeniz gerekmektedir. Mesajda katılımcı isimleri, tarih ve gün bilgisi ve tur şekli bilgisi (Sabah Turu, Öğleden Sonrası Turu veya Tam Gün Turu gibi) bulunması gerekiyor.

   Gelirken yanınızda getirmenizi istediğimiz şekle ve bizim sağlayacaklarımız:

   Denize açılırken yanınızda; 200 gr. lık Jig, 9-11 cm. lik dip Rapalası (uzun metal gagalı), 10 adet VMC marka 4.0 kalın üçlü kanca en kalın olanlarından getirmenizi istiyoruz. Kişisel ihtiyaçlarınızı, yiyecek ve içeceğinizi, şapka ve güneş koruyucunuzu getirmenizi tavsiye ederiz.

   Ayrıca, Sahil Güvenlik Kontrolleri için, T.C. Kimlik Belgenizin yanınızda bulunması gerekmektedir.

   Bizim Tedarik Ettiğimiz Malzemeler:

   Jig ve Troling makine ve kamış olta takımlarını, kurşun takımları biz tedarik ediyoruz. Eğer, Jig ve/veya Troling makineniz ve kamışınız varsa ve turda kullanmak isterseniz, getirebilirsiniz.
   Lütfen, yanınızda alkollü içecekler ve silah getirmeyiniz. Alkollü içecekler ve silah, yasal olarak teknede bulunmaması gereken unsurlardandır.

 5. mehmet uğuz der ki:

  Öğretici, açıklayıcı paylaşımlarınıza teşekkür ederim. Yaşlılığımda yaşam biçimim olan bu türe çok ekler kattınız. Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Olanak olsa da Antalya yerine izmir’de avlanarak bilgilerimi pekiştirebilsem. Sağ olun.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Unutmayın, balık işi kısmet işi. Doğru suyu keşfedebilirseniz her yerde, her şartta balık avı yapabilirsiniz. Ufak balıkların genel yoğunlaşma alanları ve martıların sıkça gözüktüğü yerler, balık mekanlarını belirlemede yardımcı olacaktır. Balık bulucunuz varsa, o da çok fazla yardımcı olur. Genel anlamda ufak balığın yoğunlaştığı yerler, aynı zamanda büyük balığın karnını doyurmak için uğraması gereken yerlerdir.

 6. mehmet uğuz der ki:

  İzninizle olta ile ilgili sorum olacak. Ana beden kalınlığı, kullanılan ağırlıklar ve ana bedenden sonra kurşun ile rapala arsında kaç kulaç olmalı? Rapala boyu ve rengi ne olmalıdır? Paylaşımınız için teşekkür ederim. Siteniz çok yararlı oluyor.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Çıkrık makineye sardığımız örgü ip misina 0,58 mm 68 Kg çekeri olan Sufiz Matrix Pro. Rapala ile dip sırtısını 15 – 30 m aralığında yaptığımız için 150 – 250 gr ortası delikli kurşunlardan 3 veya 6 adet kullanırız. Bu takımlarda 0.70 mm 40 Kg çekeri olan Japon misinası kullanıyoruz. 0,70 mm beden misinası 7 – 12 kulaç oluyor. Nisan – Temmuz aylarında Rapala marka rapalalardan X veya Max Rap modelleri 9 – 13 cm olanlarını tercih tercih ediyoruz. Dip sırtısında hedef balığımız Sinarit ve Lagos oluyor. Ama bu balıkların yanında diğer balıkların avını da yaptığımız oluyor. Nisan – Temmuz aylarının dışında metal uzun gagalı 9 – 11 cm. Rapala marka dip rapalalarını tercih ediyoruz. Benim favori rengim mavi kolyoz ve Uskumru benzerleri oluyor. Sinarit ve Lagos avında hakim renkler turuncu ve kırmızı. Sinarir avında altı turuncu olan renkler tercih sebebi.

   Yemli dip sırtısında kurşun ağırlık 500 – 600 gr civarı. Beden misinası olarak 0,90 mm 50 – 60 Kg çekeri olan 5 – 6 kulaç beden kullanıyoruz. Ucunda 6 – 8 numara kanca oluyor. Bu kanca taşıyıcı kanca olarak kullanırız. Avı yapan 4.0 VMC marka üçlü kancalardır. Çıkrık makinede kullandığımız 0,58 mm ip örgü misinayı iki kat yaparak üçlü kancayı bağlarız. Üçlü kancaya bağladığımız ip balığın içinden bir şiş yardımıyla geçirip taşıyıcı kancaya kazık bağı ile bağlarız. http://www.adrasanbalik.com/akya-oltasinin-hazirlanmasi-ve-birakilmasi/.html bu linkde anlattıklarımın uygulaması var.

 7. mehmet uğuz der ki:

  Ayrıntılı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Paylaşımlarınızı ilgiyle ve zevkle izliyorum, bilgileniyorum. Ben yelkenle seyir yaparken sırtı çekiyorum. Ara sıra balık tuttuğum da oluyor. Fakat sizler harikasınız. Tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yelkenle nerede avlanıyorsunuz? Avlandığınız bölgedeki derinlikler nedir? Hızınız ne oluyor? Akdeniz bölgesinde “gemi suyu olarak” tabir edilen 400 – 1000 m derinliklerin olduğu bölgede 5 – 7 mil arası süratle olta çekilirse Orkinos ve Kılıç balığı avı yapma şansı var. Ayrıca bu bölgede 1,5 m büyük Zarganalar ve 1,5 – 2 m boyunda Barakudalar da var. Göç balıklarından bahsetmeye hiç gerek yok. Orkinos için 5 – 7 mil sürat ile canlı yemli takımla, rapala, silikon ve prologic yemlerle av yapılabilir. Yada aynı yemleri daldırıp yukarı alarak da sırtı yöntemiyle av yapılabilir. Jigging de ayrı bir seçenek.

   • mehmet uğuz der ki:

    Yelkenlimle 2 mil ve 6 – 7 mil arası seyir yapıyorum. Avlandığım bölge İzmir Mordoğan. Derinliğim en fazla 65 – 70 metre. Rapala ile 70 cm lik iki akya avım var. Ayrıca tüylü oltamla palamut avlarım var. 2 – 3 kg Sinarit avım var. Küçük balık avlarım da oluyor. Turna gibi, 1 m. Boyunda. Benim arzum trofe balık avlamakta. Bu konudaki deneyim ve bilgilerim yetersiz. Avlanma ve olta düzeni ile ilgili tesadüfi gezerken balık alabiliyorsam alıyorum. Ben 70 yaşındayım ve yalnız seyir yapıyorum. Bana verdiğiniz bilgilere teşekkür ediyorum. Sağ olun.

    • Menderes Yahşi der ki:

     İlginç bir şekilde, denizin sertleştiği ortamlarda 7 Kg üstü Orkinos avlarını 7 – 12 mil arası hızlarda alırız. Yada oltaya derinlik verdiğimiz ortamlarda alırız. Yani, dalgada hızlı giderken, sakin ortamda dip yaptırdığımızda Büyük orkinos avları yaparız. Ayrıca güneş batımına yakın ve güneş battıktan sonra, derinliği 60 – 100 m olan yar kenarlarında veya ada açıklarında 7 – 10 mil arası hızlarda giderken de alırız. Bizim en büyük şansımız bizim 7 – 10 mil açıklarda derinliğin 1.000 m ve daha derin olması. Akşam saatlerinde açıklardan büyük orkinoslar kıyılara doğru yaklaşırlar. En verimli zamanda Mayıs – Temmuz ayları arasıdır.

     Yemli Akya oltasını 7 mil üstü hızlarda çektiğimizde, Orkinosların oltaya atladığını çok gördük. Orkinos avını çok tercih etmediğim için bu yöntemi çok fazla denemiyorum. Bu hızlara çıktığımızda yemin hareketleri muhtemelen canlı balığın hareketlerine yaklaşıyor ve içinden daha fazla kan çıktığı için çevrede ilgi uyandırıyor.

     Yöntemler deneme yapıldıkça artıyor. Avda ani hızlanmalar her zaman artı avantaj oluşturuyor. Tavsiyem, internetten rapala hareketleri üzerine çekilmiş videoları izlemeniz. Rapala.com da bu tür videolar var.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.