BALIK AVI ARTISI NASIL SAGLANIR

Balık Avı Artışı Nasıl Sağlanır :

BALIK AVI ARTISI NASIL SAGLANIR

Türkiye’de Balık Avının Genel Seyri

Türkler suyu sevmelerine ve bütün medeniyetlerini suya yakın yerlere kurmalarına rağmen, nedense denizlere çok da yakınlık duymamışlardır. Denizlerden sadece, ihtiyacı ölçüsünde faydalanmışlardır. Denizi bir hayat tarzı haline getirmemişlerdir. Arada Barbaros Hayrettin Paşa ve Piri Reis gibi çok büyük denizciler çıkmıştır. Ama bunları takip eden büyük denizciler olamamıştır. Muhtemelen bunda yönetim erkini elinde bulunduranların denize bakış açısı ve önemini kavrayamamış olmaları veya hedeflerin denizler üzerinden olmamasının etkisi olmuştur.

BALIK AVI ARTISI NASIL SAGLANIR

Denizle ilgimizin az oluşu yakın zamana kadar denizlerimizin bakir kalmasını sağlamıştır. Ama denize yönelmeye başladığımız zaman da deniz ve balık kültürünün gelişmemiş olmasının problemlerini yaşamaya başlamışız. “Ben yapmazsam, başkası yapar” bahanesinin arkasına sığınarak denizlerimizi ve iç sularımızı talan etmişiz. Plansız, programsız yapılan avcılık sebebiyle balığımızı bitirme noktasına getirmişiz.

DIP SIRTISI YAPABILMEK ICIN COZULMESI GEREKEN SORUNLAR NELERDIR

Önce büyük balıklarla hiç bitmez zannıyla ava başlamışız. Sonra ihtiyaç fazlası ve kişisel tatminin ön plana çıktığı avlarla devam etmişiz. Bu şekilde bir başkasının hakkını gözetmeden kısa zamanda büyük balığı hızla azaltmışız. Bütün bunların sonunda küçük balığa yönelerek balığı azaltıcı ve kıyılardan kovucu bir hale büründürmüşüz.

Aslında bitirdik sandığımız balığın çoğunluğu aşırı avcılığın verdiği rahatsızlık sonucu göçe zorladık. Bu şekilde balıklar kıyılarımızı terk ederek rahat edecekleri mekanlara doğru kaymıştır.

Artık balık avı senenin belli dönemlerinde kıyılarda yem balıklarının çoğaldığı zamanlarda, göç balıklarının geldiği periyotlarda, yapılır hale gelmiştir. Bu periyotlar dışında balık avı yapmak üst düzey bilgi, ekipman ve masraf gerektirir hale gelmiştir. Bu da bireysel avcının tek başına üstesinden gelebileceği bir durum değildir.

BUYUK BALIGI ARTIRMANIN GARANTISI UFAK BALIKLARDIR

BALIK AVI ARTISI NASIL SAGLANIR

Balığın azalmasına sebep olan, daha tehlikeli durumlardan bir kaçı da; deniz kirliliği, ses, gürültü ve kıyıdaki ufak balıkların önemini kavrayamamaktır. Ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm faaliyetinin, sürdürülebilir olması için, denizlerin temiz tutulması zorunludur. Denizlerimizi temiz tutarak, turizmden beklenileni alırken, balıklar için de uygun ortamı sağlamış oluruz. Denizlerin temizliği, hayati öneme sahiptir. Denizler temiz tutulmadan, yapılacak hiçbir çabanın önemi kalmaz, sonuç da vermez.

Balık Avı Artışı Nasıl Sağlanır

BALIK AVI ARTISI NASIL SAGLANIR

Balık Artışını Nasıl Sağlayabiliriz?

Balık stoklarını arttırmanın en önemli yolu, kıyılardan elimizi, sonsuza kadar çekmekten geçmektedir. Çocuklarını korumayanların gelecekleri de olamayacağı gibi. Bizim de kıyılardaki yavru balıkları korumamız gerekir.

Balığın çoğalabileceği en önemli mekanlar kıyılar ve kıyılarda bulunan temiz iç sulardır. Tuzlu ve tatlı suda yaşayabilen Kefal ve Levrek gibi, çok önemli balıklar kıyılarda bulunan iç sular civarına yumurta bırakmakta veya bu iç sularda kendilerini daha büyük balıklardan koruyabilmektedir. Bu mekanlarda balık avı yapılmaması kısa zamanda balık miktarını arttıracak lokomotif yerlerdir. Gelin ufak balıkları koruyalım. Sadece, büyük balık avı yapalım. 5 – 10 sene içinde denizlerimiz bakir dönemlerindeki gibi zengin olsun.

BALIK AVI ARTISI NASIL SAGLANIR

Kıyıda balık 100 gr olduğunda avlayacağımıza, daha açıkta 3 Kg olduğunda avlayalım.  Bu şekilde 3 Kg bir balıkla ailemizin ihtiyacını karşılayalım. Kıyıda bu avı yapmış olsaydık 30 adet balık yakalamamız gerekirdi. Kıyıdan 30 tane ufak balık avlamak yerine, açıktan bir tane büyük balık avlamak daha doğrudur. Kıyıda balıklar stressiz bir ortamda büyüyüp, hızla çoğalarak kısa sürede avlayacağımız boya gelecektir. Bu boy balıklarla ailemizin ihtiyacını her istediğimiz zaman karşılayabiliriz. Üstelik kıyıdan gelen balık miktarı bir süre sonra, bizim avlayabileceğimizden fazla olacaktır. Bu şekilde balık stoklarımız da hızla artar.

Bir başka hesaplamayı da şöyle yapabiliriz. Her insana,100 gr, 10 adet yavru balık ve bu balıkları büyütebileceği bir alan verelim. Bu alan içinde, bu balıkları büyütsün. 3 Kg boyuna gelene kadar, bu balıkları yemesin. İlk balıklar 3 Kg olana kadar, 4 – 5 sene geçsin. İlk senenin sonunda, bu 10 adet yavru balık, yumurtlayacak boya gelir. İkinci sene yumurtlasın. Her yumurtlayan balığın binlerce yumurtasından, 100 adedinin yaşama şansı olsun. Bu oranı 10/100 gibi düşünelim. Yani, yumurtadan çıkan her 10 balıktan bir yaşasın. ikinci sene, yumurtlamadan sonra elimizde, 10*100=1000 adet balık olur. Üçüncü senede, yeni yavruların büyüme senesi olsun, sene sonunda, sadece 10 adet olan ilk balıklarımız yumurtlandığında, toplamda (10*100=1000+1000=2000) 2000 balığımız olur. Üçüncü sene, 1010*100=10.100 yavru olurken balık sayısı 10.100+1000=11.100 olur.

Balık Avı Artışı Nasıl Sağlanır

Üçüncü sene sonunda, ilk 10 adet balık 3 kg boyuna ulaşsın ve balıkçımız bu balıkları yesin. Dördünce sene yiyeceği balık sayısı ne olur? Beşinci sene de ne olur? Bu hesap ortadayken, bu balıklar nasıl tükeniyor? Kıyıda 100 gr olduğunda avlarsak, büyüme şansı vermezsek. Ekonomik boya ulaşmasına izin vermez ve gerekeni yapmazsak, balık çoğalamaz. Bizde balıksız kalırız. Bu aşamada en büyük tehlike de, kıyıda ufak balıkları aşırı avlayarak, balıkları strese sokup, kıyılardan uzaklaştırmaktır. Balık üreme alanlarına dokunulmazsa, balığın beslenmesine, atık ekmek ve benzeri atık gıda maddeleri ile destek verilirse, balık inanılmaz bir hızla büyür ve çoğalır. Dışarıdan gıda takviyesi, ilk yumurtadan çıkan balığın 10/100 yaşama oranını, yukarı çekici bir unsur olacaktır.

Ufak balıktan, elini çek kampanyası başlatalım. Kampanya ya katılan ilk kişiler de biz olalım. Biz kimiz? Balığı ve yaşadığı ortamı sevenler.

BALIK AVINDA EKONOMIK VERIMLILIK NE ANLAMA GELIR FAYDASI NEDIR

Yakala Bırak Avı Videosu: https://youtu.be/kMe9A09ggcQ

Balık Avı Artışı Nasıl Sağlanır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.