BALIK AVINDA EKONOMIK VERIMLILIK NE ANLAMA GELIR FAYDASI NEDIR

Balık Avında Ekonomik Verimlilik Ne Anlama Gelir Faydası Nedir :

BALIK AVINDA EKONOMIK VERIMLILIK NE ANLAMA GELIR FAYDASI NEDIR

Ekonomik Verimlilik Nedir

Bir üretim kolunda en olgun olan ürünün hasat edilmesi ve en az fireyle tüketiciye ulaştırılmasıdır. Daha ileri süreçlerde en olgun ürünün tüketici talepleri dikkate alınarak işlenmiş mamul olarak piyasaya sunulmasıdır. Burada değişik isteklerin karşılanması ve ürüne katma değer katılması söz konusudur. Bu durumda ürün daha büyük değer kazanır. Ekonomiye faydası artar. Yeni iş kollarının oluşmasına vesile olur. Bu sayede istihdam artar. Daha büyük bir ekonomi oluşur.

BALIK AVINDA EKONOMIK VERIMLILIK NE ANLAMA GELIR FAYDASI NEDIR

Balık Avında Ekonomik Verimlilik Nedir

Balığın en uygun boyda avlanmasıdır. Bunu her balık için ayrıca belirlemek gerekir. Olgun boylar avlandığında ekonomik verimlilik sağlanmış olur. Bu sayede ufak balığın büyümesine müsaade edilerek balığın çoğalması sağlanmış olur. Bu her sene avlanabilecek büyük balığın artması anlamına gelir. Böylece balık rezervlerimiz artar. Balık rezervlerinin artması ülkenin zenginleşmesi anlamına gelir.

BALIK AVINDA EKONOMIK VERIMLILIK NE ANLAMA GELIR FAYDASI NEDIR

Balık Artışını Hızlandıracak Başka Yollar Var Mıdır

Balık artışını sağlayacak en etkili yol kıyıları balıklara bırakmaktır. Kıyılar balıklara bırakılırsa balıklar rahat ederler. Bütün canlıların hayatları boyunca istedikleri tek şey rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamaktır. Bu talep balıklar içinde geçerlidir. Rahat ve huzurlu ortamda çabucak çoğalırlar.

BALIK AVINDA EKONOMIK VERIMLILIK NE ANLAMA GELIR FAYDASI NEDIR

Büyük Balıklar Kıyıdaki Ufaklarla Beslenir

Bir merada balıkların çoğalması demek etraflarında beslenmek için dolaşan büyük balıklar demektir. Bir meranın açığında kümeleşen büyük balıklar meranın daha verimli hale gelmesinin temel şartıdır. Çünkü büyük balıklar bir meranın açığında kümelendiğinde meraya girişlere müsaade ederler. Ama meradan ayrılmaya kolayca müsaade etmezler. Büyük balıklar göçlerine devam ederken meranın açığına her zaman başka bir büyük balık türü beslenmek için gelecektir. Meranın açığında büyük balıklar olduğu sürece ufaklar kıyıları terk edemez. Bu durum meraların her zaman balıkla dolu olması anlamına gelir.

BALIK AVINDA EKONOMIK VERIMLILIK NE ANLAMA GELIR FAYDASI NEDIR

Kıyıları Balıklara Bırakıp Büyük Balığa Yönelmenin Avantajları

Büyük balık herkes için tatmin edici bir avdır. Avlayanın önce gözünü sonra onun çevresindeki insanların karnını doyurur. Ufak balık avında olduğu gibi birçok balığın avlanmasına gerek yoktur. Genellikle bir tane balığı avlamak yeterlidir. Çünkü bir büyük balıkla uğraşmak yeterince yorucudur. Avlamak, çekmek, taşımak, temizlemek ve paylaşmak gibi zorlukları vardır. Büyük balık avı yapanın gözü tok olduğu için bir süre sonra avı sportif balıkçılığa döner. Bu durum balığın çoğalmasının bir başka sebebidir.

Ekonomik Verimlik Balık Avı Turizmi Katkısı

Balık rezervleri arttıkça büyük balık avı turizminin yaygınlaşması mümkün olur. Bu turizminin yaygınlaşmasıyla ülke turizm gelirleri beklenilenin çok üstünde artış sağlar. Bu balık rezervlerinin üzerine turizm gelirlerinin eklenmesiyle ülkenin daha da zenginleşmesi anlamına gelir. Balık avı turizmindeki gelişmeye bağlı bir gelişme de istihdam artışı olacaktır. Üstelik bu gelişmeler turizminde daha kalifiye insan gücü artışını ön plana çıkaracaktır. Bu durum ülke kaynaklarının daha verimli kullanımı anlamına gelmektedir.

Balık avı turizmi dünyanın birçok ülkesinde sportif balıkçılık kapsamında yapılmaktadır. Bu balık rezervlerinin korunması ve verimliliğin arması anlamında çok büyük katkı sağlar. Bu turizmin daha fazla kazanç sağlayan kolu sıra dışı balık avıdır. Bu tür av daha önce hiç avlanmamış boyları hedef alır. Amaç sadece avı yapmak ve avlanan balığı bir ritüel ile geri salmaktır. Bu yöntem avcının ustalığını zirveye taşır. Üstelik sıra dışı balık avı turizmi çeşitlemeye en çok açık olan avlanma şeklidir. Her balık türünün en büyüğü gibi bir sınıflama yapmaya kalktığımızda çeşit sayısı binleri bulur. Bu sonu gelmez bir iş koludur. Ekonomik verimliliğini hesaplamak mümkün değildir.

Balık Avında Ekonomik Verimlilik Ne Anlama Gelir Faydası Nedir

Balık Avı Turizmine Örnek Videohttps://youtu.be/CpSP0-JsOMY

Balık Avında Ekonomik Verimlilik Ne Anlama Gelir Faydası Nedir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.