BALIK AVI TURIZMININ FAYDALARI

Balık Avı Turizminin Faydaları :

Balık Avı Turizmi nedir

Amatör balıkçılık kapsamında, tutulan balığı yemek amaçlı ve ihtiyaç fazlası balığın alı konulmadığı, dinlence, sosyalleşme, ortak kültür oluşturmak maksadıyla, sportif gayeler ön planda tutularak doğal ortamlarda yapılan aktivitedir.

BALIK AVI TURIZMININ FAYDALARI

Balık Avı Turizminin Turizme Faydaları

İş ortamının aşırı rekabetçi stresli ortamında bunalmış bireylerin doğaya kaçarak gidip, deniz, doğa güzel bir hava ile kucaklaşarak, rahatlamak, stres atmak ve yiyeceği balığı avlayarak, avcılık güdülerini tatmin ederek, kişiliğini geliştirip, iş ortamına daha istekli, verimli, hoş görülü, yaratıcı bireyler olarak dönmesini sağlamaktadır. Bu şekilde verimli hale gelen bireyler daha üretken ve yaratıcı olurlar. Yaratıcılık en büyük verim kaynağıdır.

BALIK AVI TURIZMININ FAYDALARI

Bireylerin bu şekilde kendilerini rahatlatabilmeleri, bu faaliyete duyulan ihtiyacı arttırarak balık avı turizminin canlanmasını sağlar. Sektör ihtiyaç nispetinde büyüyerek yeni bireylerin sektörde istihdam edilmesini sağlar.

BALIK AVI TURIZMININ FAYDALARI

Balık Avı Turizminin Ülke Ekonomisine Faydaları

Balık avı turizminin ülke içindeki gelişimi, belli bir süre sonra yabancı turisttin de ilgisini çekerek, uluslar arası boyuta bürünerek, gelişim hızlanır. Yabancıların daha yoğun ilgisi, ülke turizm faaliyetlerine yeni bir ivme kazandırarak, ülke konaklama gün ortalamasını yukarı çekme eğilimine girer. Ülkemizde pek çok bölgede, özellikle Akdeniz bölgesinde senenin 8 ayı balık avı turizmi yapma imkanı vardır. Üstelik Akdeniz derin ve büyük bir deniz olması dolayısıyla büyük balıkları barındırmaktadır.

Tut Bırak Avının Faydaları

Büyük balık avcılığı ülke ekonomisi açısından çok kazançlı bir faaliyet koludur. Bu faaliyeti akıllıca yürüten ülkelerde büyük balık avı turizmi tut bırak yöntemi üzerinden yapılmaktadır. Tutulan balıklar genel anlamda geri bırakılarak yeni bir kültür oluşturulurken, balık miktarının artması da sağlanmaktadır. Bu durum balık avı turizminin daha kolay verimli ve zevkli bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu sayede balıkların daha büyük boylara ulaşmasını sağlar. Balık boyları büyüdükçe balık rezervlerini daha değerli hale gelir. Genel anlamda bir ülke ekonomisinin yapması gerekende mevcut balık rezervlerini daha verimli hale getirmektir. Ülke ekonomisine en büyük fayda budur.

Rus Arkadaşımızla Akya Avı Videosu: https://youtu.be/CpSP0-JsOMY

Balık Avı Turizminin Faydaları

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI TURIZMININ FAYDALARI için 5 cevap

 1. masoud der ki:

  bravooooo size helal olsun

 2. Sarper der ki:

  Kontrol edemediğimiz şartlar için hiç bi zaman üzülmem..önemli olan bence her şartta aynı mücadeleyi verebilmek…ve şartları zorlamak…yönetim kitaplarının en başında yazdığı gibi … “iyi kaptan gemi batarken belli olur”. 🙂

  • Menderes Yahşi der ki:

   Evet, bu yorum çok yerinde ve çok güzel bir yorum olmuş. Bilinmeyene ve kontrol dışında olana hazır olunamaz. Ama kararlı bir şekilde bütün bilgi ve becerimizi kullanarak mücadele edebiliriz. Zorluklarla mücadele, benim de en çok sevdiğim hal tarzıdır. Bir olay ne kadar zorlaşırsa, mücadele isteğimde o kadar artar. Zorlukları aşmanın hazzının üzerine, haz tanımam.

   Zor şartlarda gerçekten de insanların karakterleri ve yetenekleri ortaya çıkar. Zorluklarla mücadele etmekte bir yetenek ve hazırlanma işidir. Ama her insandan, zorluklarla mücadele ederken aynı kararlılığı beklemekte çok doğru değildir. Çünkü her insanın bir dayanma ve eğilme noktası vardır. Bu kişinin gelişim çağlarında şekillendiği gibi, doğuştan gelen özelliklerine de bağlıdır. Ne olursa olsun, elimizden geldiği kadar direnmek ve mücadele etmek en doğrusudur.

 3. Sarper der ki:

  Nisanda , Mayısta .. -benim gibi her fırtınayı yakalama üstadı olmassan – ….oraların keyfi çok ayrı..doğanın denizin koyların güzelliği…sessizlik ve sakinlik…hele bide kalama şiddetle boşalmaya başlarsa ..

  • Menderes Yahşi der ki:

   Gerçekten de, son Akya avladığımız balık avına kadar, her çıktığımız balık avı turunda deniz kötüydü. Zaten sen ne zaman balık avı rezervasyonu yaptırsan, o gün deniz kötü olacak diye düşünmeye başlamıştım. İnşallah bundan sonra daha iyi denizlerde, trofe avlar yapmak kısmet olur.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.