TEKNEDE OLTAYLA BUYUK BALIK AVI

Teknede Oltayla Büyük Balık Avı :

TEKNEDE OLTAYLA BUYUK BALIK AVI

Antalya körfezi 3000 m bulan derinliğiyle her çeşit büyük balığa mera olmaktadır. Büyük balıkların bu kadar çeşidinin bulunduğu bir denizde büyük balık avı turları düzenlemekteyiz. İnsanları büyük balığa yönelterek ufak balığın çoğaltılabileceği bilincini yaymaya çalışırız. Ekonomik boyda veya makul boyda balık avı yapılmasının ülke ekonomimiz ve dünya gıda stokları açısından ne kadar önemli olduğu bilincini yaymaya çalışırız.

TEKNEDE OLTAYLA BUYUK BALIK AVI

Antalya Adrasan’da Büyük Balık Avı Turu

Antalya Adrasan’da tekneyle yemli dip sırtısı çekerek büyük balık avı yaparız. Yemin olmadığı veya av vermediği zamanlarda ya rapala ile dip sırtısı çekerek, ya da jigging yöntemiyle büyük balık avı yaparız. Bunların dışında olgunlaştırmaya çalıştığımız bazı yöntemlerle de büyük balık avı yaptığımız olur.

TEKNEDE OLTAYLA BUYUK BALIK AVI

Yemli Dip Sırtısı Çekerek Büyük Balık Avı

Adrasan Koyundan başlayarak av meralarımız olan Pırasalı Ada veya Sulu Adaya kadar yemlik balık avı için yüzey sırtısı çekeriz. Yemlik balık avı avımızın ilk aşamasıdır. Bu aşamada yakaladığımız yemlik balıkları yem olarak kullanırız. Büyük balık avı yapacağımız yere yaklaşırken son avladığımız yem balığını canlı yem yaparız. Hemen Akya oltasını hazırlayıp mavi derinliklere bırakırız.

Büyük balık avına başladığımızda tek olta çekeriz. Uzun yıllardır edindiğimiz tecrübe tek oltayla büyük balık avının daha verimli geçtiğini göstermiştir. Büyük balığı tek takımla avladığımız için katılımcılar oltayı sırayla tutarlar. Bu şekilde katılımcılar avın keyfini paylaşmış olurlar.

Büyük Balıkla Mücadele

Büyük balık oltaya vurup kalomayı şiddetle boşaltmaya başladığında mücadele başlar. Bu aşmada katılımcıların bizi duymalarını ve gerekli uyarılarımıza mümkün olduğunca hızlı tepki vermelerini isteriz. Çünkü büyük balık hata affetmez. Avın sağlıklı ve verimli geçmesi için uyarılarımız büyük önem taşımaktadır.

Mücadele katılımcılar tarafından sırayla devam eder. Büyük balığı bir kişinin tek başına çekmesi çok kolay bir iş değildir. Büyük balıkla mücadele eden kişi yoruldukça hata yapma ihtimali artar. Bu yüzden çok fazla yorulmadan oltanın el değiştirmesinde fayda vardır.

Boşta kalan arkadaş balıkla mücadele edene yardımcı olmak üzere hazır bekler. Gerektiğinde hemen devreye girerek, muhtemel problem oluşmadan çözüme yardımcı olur. Böylece sorunsuz bir şekilde mücadeleyi sonuçlandırılmaya çalışılır.

Balık teknenin yanına getirildiğinde, balığı teknedeki en tecrübeli avcının alması daha doğrudur. Çünkü balığın üzerinde çok büyük kancalar olur. Balığı alırken, balığa hakim olmaya çalışırken bu kancalara da dikkat etmek gerekir. Balığı tekneye alma işini genellikle biz yaparız. Katılımcının kanca riskine girmesine izin vermeyiz. Ama defalarca tura katılmış ve belli bir tecrübe düzeyine ulaşmışsa, balığı tekneye almasından mutluluk duyarız. Sonuç olarak amacımız; büyük balık avını insanlara öğretmek ve sevdirmektir. Ne kadar çok tecrübe edinirlerse, bu işi o kadar çok detaylı öğrenmiş olurlar. Böylece kendi başlarına yapacakları büyük balık avına hazırlanmış olurlar.

Rapalayla Dip Sırtısı Çekerek Büyük Balık Avı

Büyük balık avı için yem balığı yoksa veya oltalarımıza takılmamak konusunda ısrarcıysa rapalayla dip sırtısı bir seçenektir. Genellikle 9 – 14 cm arası uzun veya kısa gagalı rapalalar ile dip sırtısı çekeriz. Bu avı 10 – 30 m arasındaki derinliklerde yaparız. Av meralarımız genellikle çok büyük taşlık alanlardan oluşur. Bazen ada kenarları, duvar dipleri veya burunlar olur. Uzunca bir hat boyunca olta çekeriz. Sonra aynı hattı çekerek geri döneriz. Bu şekilde bir yerden iki defa geçmiş oluruz.

Bu av yönteminde rapalayı dibe ne kadar çok yaklaştırırsak av yapma şansımız o kadar fazlalaşır. Adeta taşların yanı başından geçmek gerekir. Takılma riskini ne kadar çok göze alırsak, av verimliliğimiz de o kadar artar.

TEKNEDE OLTAYLA BUYUK BALIK AVI

Jigging Yöntemiyle Büyük Balık Avı

Bu yöntemi verimli ve keyifli bir şekilde uygulamak için hava şartları düzgün olmalıdır. Rüzgar, dalga ve akıntının olduğu zamanlarda jigging yapmak genellikle çok zorlaşır. Özellikle bizim gibi 80 – 160 m derinliklerde av yapılıyorsa. Kötü havada tekne hızla sürükleneceğinden takımlar çok çabuk uçurtma olur. Bu şekilde jigging yapmak zorlaşır. Keyifli bir av yöntemi olmaktan çıkar.

Jigging Yönteminde Ritim Her Şeydir

Jigging yöntemini uygulayabilmek için belli bir ritim tutturmak gerekir. Ancak doğru ritmi bulunca balıklar oltaya atlarlar. Zaman içinde ritmi çeşitlendirmek av verimliliğini devamlı kılar. Jigging sportif bir av şekli olduğu için katılımcıların kondisyon durumlarının iyi olması gerekir. Bu av yöntemine yeni başlayanlar için özellikle ilk bir kaç deneme çok yorucu ve hayal kırıklığı olabilir. Sabırlı olup ritim yakalayana kadar demelere devam etmek gerekir. İlk büyük balığı avladıktan sonra yorgunluklar unutulur. Jigging yöntemine olan inanç artar.

Teknede Oltayla Büyük Balık Avı

TEKNEDE OLTAYLA BUYUK BALIK AVI

Teknede Oltayla Büyük Balık Avı

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/BQaJGK_bHdU

Teknede Oltayla Büyük Balık Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.