BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

Balık Avı Turunda Akya Avının Aşamaları :

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

Ufak balık avından veya tatlı su avından sıkılan, büyük balık hayalleri kuran ve artık büyük balık avı yapmak isteyenler bize deepfishing.com, adrasanbalik.com veya facebook.com üzerindeki aynı web isimli paylaşımlarımızdan ulaşarak rezervasyon yaptırırlar.

Rezervasyon tarihinde Adrasan Sahilinin sol tarafında teknenin demirli olduğu yerde buluşup denize açılırız. Sahilden 300 m açıldıktan sonra, yemlik balık olarak avladığımız Yemlik Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut avı yapmak için iki adet çıkrık makineli olta takımlarımızı hazırlarız. Bu hazırlık çalışması pek çok katılımcı için bir ilk oluşturduğundan detaylı bir anlatım gerektirir.

Balık Avı Turunda Akya Avının Aşamaları

Çıkrık Makineli Oltayla Kullanılan Takım Nasıl Bırakılır

Kamış tekneye doksan derece ve denize yakın olacak şekilde, paralel pozisyona getirilir. Çıkrık makineden ip misinayı salabilmek için açma kapama kolunu açarken, ip misinanın sarılı olduğu makara, kamışın sapını tutan elimizin başparmağı ile geri çekilerek, çıkrık makinenin dişlilerinin boşa çıkması sağlanır. Dişliler boşa çıktıktan sonra, açma kapama kolu rahat bir şekilde açılır. İp misine makara üzerinden boşalırken, makarayı geriye doğru çeken başparmağımız, bu sefer fren görevi görecek şekilde, makara üzerine zaman zaman baskı yaparak, makarayı yavaşlatır veya durdurur. Bu şekilde, makinenin dişlilerinin aşınmasını önlediğimiz gibi, takımın kontrollü ve düzgün salınmasını sağlamış oluruz. Salma esnasında balık atlarsa, kontrol bizde olduğu için hemen fark edebiliriz.

Balık Avı Turunda Akya Avının Aşamaları

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

Misinayı Ne Kadar Saldığımızı Nasıl Bileceğiz

İp misina boşalırken ne kadar salacağımızı, misina kılavuzunun sağa sola gidişlerini izleyerek belirleyebiliriz. Misine kılavuzunun bir gidip gelişine bir tut dersek, bu gidip geliş esnasında ne kadar misina boşalttığını tespit ederek, ne kadar misina salacağımızın hesabını yapabiliriz. Örneğin bir gidip gelişte 7 m misina salıyorsa, 10 turda 70 m misina salacaktır. Misina salma işlemimiz bittiğinde, makara üzerine bastırarak durdurup, açma kapama kolunu kapata biliriz. Bu durdurma hareketi, hemen kapamada dişliler üzerinde oluşacak çarpmayı önler ve dişlileri korumuş olur.

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

Kaloma Ayarı Nasıl Yapılır

Bu aşamada hemen kaloma ayarını yapmamız gerekir. En kolay kaloma ayarı; kaloma serbest akışa geçene kadar açılır. İp misina serbest akmaya başladığı aşamada, kaloma bir çıt iki çıt şeklinde, yavaş ve kademeli sıkılır. İp misina akışı durduğu yerde, bir iki çıt daha sıkılır ve ip misina elle dışa doğru çekilerek, kontrol edilir. Bizi tatmin ettiyse, kaloma ayarı tamamdır.

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

Balık Oltaya geldiğinde Ne Yapacağız

En güvenilir takımı salıp kaloma ayarını da yaptıktan sonra, balığın rast gelmesi beklenir. Balığın gelmesi beklenirken belli aralıklarla kamışı ufak hareketlerle sallamak, balığı kıskandırmak adına faydalı olabilir. Sadece bekleseniz de balık gelir. Yinede “harekette bereket vardır” sözünü akılda tutmakta fayda vardır.

Balık geldiğinde kamış eğilir, kaloma hızla boşalır. Kalomaya hiç dokunmadan, sadece sarmaya çalışmak en doğru hareket olacaktır. Başlangıçta balığın kalomayı boşaltıp ilk hırsını alarak yorulması sağlanmalıdır.

Büyük Balıkla Mücadele

Bir süre sonra kaloma bir iki tık sıkılıp, çekmeye devam edilir. Balığın basışına ve pozisyonumuza uygun olacak kaloma ayarı yapılarak, balığı yormaya çalışmamız gerekir. Bu aşamada geçen her dakika, bizim lehimizedir. Balığı biran evvel tekneye almak için acele etmeyip, balık avının keyfini çıkarıp, balıkla mücadele etmek en mantıklı harekettir. Bu şekilde balık yorulduğundan, teknenin yanına bitkin vaziyette gelir. Bitmiş balığı tekneye almak kolay olacağı gibi, tehlikesiz bir durumdur.

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

Olta Kullanım Kurallarına Uyarsak Ne Olur

Olta kullanım kurallarına uyduğunuz sürece; malzeme evladiyelik olur. Trofe rast geldiğinde size olması gerektiği gibi hizmet eder. Risk ve problemleriniz elimine olur. Mücadele keyfi en üst düzeyde olduğundan, sağlıklı ve keyifli bir av olur.

Uyarı: kaloma ayarını yaptığınızdan ne kadar emin olursanız olun, belli aralıklarla kaloma kontrolünü, elle dışa doğru çekerek yapın. Kaloma kapalı olduğu için balık kaçırmak çok açıdır. 

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

Yemlik Balık Olarak Zargana Avı

Balık avı turu, Akya avında kullanacağımız yemlik balıklardan Palamut avıyla başlar. Eğer Palamut avında bir sıkıntı olmazsa, Zargana avı yapmayız. Palamut’u yem yaparak ava devam ederiz. Eğer Palamut avında sıkıntı olursa, Zargana avı yaparız. Yem balığı olarak 3 -4 adet Palamut ve/veya Zargana yemlik balık olarak yeterlidir. Yemlik balık avında genel tercihimiz Palamut avıdır. Akya avında en önemli nokta; yemin taze olmasıdır. Adrasan’da taze yem satın alacak bir balıkçılık yapısı olmadığı için, yemi katılımcının kendisinin tutması gerekmektedir. 

Akya Oltasının Hazırlanması

Taşıyıcı kanca olarak 6 – 8 numara kanca kullanırız. Bu kancayı balığın alt çenesinden, başının üste ortasına gelecek şekilde geçiririz. Balığın boyuna uygun ayarladığımız, 0.58 mm örgü ipi çift kat yaparak, 4.0 VMC kalın üçlü kancalara bağlarız. İki adet olan bu üçlü kancaları, plaj şemsiye tellerinden 30 -35 cm olarak yaptığımız şiş yardımıyla, sırayla anüsten ve kuyruğa yakın bir yerden geçirip, taşıyıcı kancaya kazık bağı düğümünü kullanarak bağlarız. Balık avından sonra bu düğümler kolayca açılarak tekrar kullanılabilir. Bu şekilde yemi hazırladığımızda canlı rapalaya benzer.

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI

Akya Oltasının Bırakılması

Motor çalıştırılıp 3 – 5 mil hızla giderken önce yem kontrol edilerek denize bırakılır. Sonra takım yine kontrollü bir şekilde salınır. Takım salındıktan sonra çıkrık makinenin açma kapama kolu açılarak örgü ip kontrollü olarak serbest bırakılır. Bu aşamada çıkrık makineden ipin boşalma hızı tekne hızını geçmemelidir. Ağır takımlar tekne hızından daha hızlı bırakılırsa, kurşunlar hızla dalarken yem gelip örgü ipe dolanır. Bu durumda balık avı yapılamaz.

Takım derinliğe uygun salınır. Derinlik ne kadarsa, olta uzunluğunun da o kadar olması doğru olacaktır. Akya orta su balığı olduğu için dibe kadar oltayı indirmeye çalışmak çok doğru değildir. Dibe kadar kısa zaman dilimlerinde indirilebilir. Ama dipte tutulmamalıdır. Tekneye yol vererek orta suya doğru çıkarılmalıdır. Bu hareketlenmeler belli zaman aralıklarında yapılması balığın kıskandırılması için çok iyidir. Derinlik değiştikçe, çıkrık makineden salınan ip mesafesi de değiştirilebilir.

Akya Oltaya Atladığında Ne Yapılmalıdır

Kaloma şiddetle boşalırken Akya’nın gücünü harcayıp durması beklenir. Akya kalomayı boşaltırken tekne açık suya doğru almaya başlanır. Bu aşamada kaloma kesinlikle sıkılmaz. Bu durumda yapılacak en büyük hata bu olur. Hatta gerekirse kaloma bir iki tık gevşetilebilir. Balık nefeslenmek için durduğunda biz çekmeye başlarız. Bu olay böylece devam eder.

Akya Açık Suya Almanın Mantığı

Akya oltaya takıldığında dip yapmak ister. Ancak dibe indiğinde kendini güvencede hissedebilir. Dibe indiğinde takımı ve kurşun ağırlıkları dipteki kayalıklara takabilir. Bu durumda 15 – 20 Kg civarı Akyalar çok büyük güçler oluşturup, takımı kafa vurarak hemen koparabilir. Bundan kurtulmanın yolu taşlık bölgeden çıkmaktır.

Balık kalomayı boşaltırken kıyıdan uzaklaşılmaya çalışıldığında ilginç bir şey olur. Takım yatay konuma geçtiğinde, balığın çekiştirmeleri kademeli olarak azalır ve gelmeye razı olur. Bence bunun sebebi; balığın normal yüzer pozisyonu alması ve oksijenlenme imkanı bulmasıdır. Ama bu oksijenlenme balık için yeterli olmadığından, geçen süre balık için yorulma anlamına gelir. Balık bu durumdan rahatsız oldukça asılıp kalomayı çekiştirip kurtulmak için kısa ataklar yapabilir. Ama bu durumdayken oltaya çok fazla baskısı olmaz. Bu durum balığı yormanın en kolay yoludur. Bu uygulama çok büyük balıklarla mücadele etmenin de en uygun yoludur.

Akya Mücadelesinde Kamış Kullanımı

Büyük balık çekerken kamış yukarı doğru kaldırılıp, aşağı doğru indirirken sararız. Kamış yukarı doğru kaldırıldığında, kamış ucundaki sürtünme miktarı artar. Bu kalomanın biraz daha sıkılaşması anlamına gelir. Yani kamışı kaldırarak kalomayı sıkmadan, kısa bir an için kalomayı daha sıkı hale getirebiliriz. Bu balığı durdurmak ve çekmek için iyi bir fırsattır. Kamışı indirirken de hızla sararak oluşan boşluğu alırız. Kamışı indirme hızımızla sarma hızımız eş zamanlı olmalıdır. Bu uygulamayı yaparken balık hızla basarsa, hiç sarmaya çalışmadan kamışı balığın çekme hızına uygun olarak hızla aşağıya indirip balığın uyguladığı gücü boşa çıkarmaya çalışırız. Bu şekilde balığın gücü savuşturulur ve kamışın yukarı kaldırıldığında ucunda oluşan sürtünme gücünün yaratacağı olumsuzluk giderilmiş olur. Hiç akıldan çıkarılmaması gereken bir husus; amatör balıkçılıkta büyük balık yorulmadan tekneye alınamaz ve/ veya alınmaz. Zaten büyük balık avının keyfi bu mücadelenin uzunluğunda saklıdır. Mücadele ne kadar uzarsa, balık avı keyif de o kadar büyür.

Balık Avı Turunda Akya Avının Aşamaları

Akya Tekneye Nasıl Alınır

Akya teknenin yanına yorgun bir vaziyette getirildiğinde hiçbir sorun olmaz. Uzanıp yanaklayarak tekneye alınabilir. Akya avında ilk deneyimlerse, kakıç veya balık tutucu aparatlar kullanılarak alınabilir. 10 Kg altı balıklar için kepçe de kullanılabilir. Ama 10 Kg üstü bir Akya için kepçe kullanımı çok doğru değildir. En kolay elle almaktır. Balığı alırken eldiven kullanmakta fayda vardır. Elle alırken kancalara çok dikkat etmekte fayda vardır. En uygun zamanda, kararlı bir şekilde yanaktan tutularak alınabilir.

Balık Avı Turunda Akya Avının Aşamaları

Adrasan’da Akya Sürüsühttps://dai.ly/xo41bp

Balık Avı Turunda Akya Avının Aşamaları

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI TURUNDA AKYA AVININ ASAMALARI için 4 cevap

 1. hakan ezel der ki:

  Menderes bey merhaba,
  ağırlık olarak kaç gr kullanıyorsunuz… meraya göre belki değişiyordurda ortalama olarak ?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Ağırlı seçimi, kullanılan teknenin en düşük hızında takımın yavaşça batmasına bağlı olarak belirlenir. Örneğin teknenin en düşük hızı 2 mil ise, 2 mil süratte 500 gr kursun yavaş olarak dalar pozisyondaysa, ağırlık seçimi doğrudur. Yani ağırlık seçimini, balık avı için çekmek istediğiniz en düşük hızda, kurşun ağırlığın dalabiliyor olduğu ağırlık miktarı belirler. Bu ağırlık bizde 500 – 600 gr civarıdır.

   Biz Akya avını 40 – 80 m aralığında yaparız. Nadiren 120 m derinliği taradığımız da olur. 40 m derinlikte 55 – 70 m arasında misina salarız. 40 – 80 m derinlikte ise 75 – 95 m arasında salarız. Saldığımız misinanın suya açısı 45 – 70 derece olacak şekilde çekeriz. Yükseltilerin olduğu yerleri teknenin hızını arttırıp yemin seviyesini yükselterek geçeriz. Sonrasında yemi ya yavaşlayarak dalmasını sağlarız. Ya da motoru boşa alarak daha hızlı dalmasını bekleriz. Misina istediğimiz açıya gelince motora yol veririz. Boşa alınarak daldırma işlemi fasılalarla da yapılabilir. Bu şekilde daldırmak daha sağlıklıdır.

   Sitemizi incelerseniz bu konuda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu konuda pek çok yazıda bilgi verdik.

 2. Hayri kesen der ki:

  Menderes bey merhaba,
  Siz kaç gram ağırlık kullanıyorsunuz. Ağırlık kullanımı ve kaç metre misina bırkarak kaç metrede avlandığınız yazarsanız seviniriz.
  Teşekkürler

  • Menderes Yahşi der ki:

   Ağırlı seçimi, kullanılan teknenin en düşük hızında takımın yavaşça batmasına bağlı olarak belirlenir. Örneğin teknenin en düşük hızı 2 mil ise, 2 mil süratte 500 gr kursun yavaş olarak dalar pozisyondaysa, ağırlık seçimi doğrudur. Yani ağırlık seçimini, balık avı için çekmek istediğiniz en düşük hızda, kurşun ağırlığın dalabiliyor olduğu ağırlık miktarı belirler. Bu ağırlık bizde 500 – 600 gr civarıdır.

   Biz Akya avını 40 – 80 m aralığında yaparız. Nadiren 120 m derinliği taradığımız da olur. 40 m derinlikte 55 – 70 m arasında misina salarız. 40 – 80 m derinlikte ise 75 – 95 m arasında salarız. Saldığımız misinanın suya açısı 45 – 70 derece olacak şekilde çekeriz. Yükseltilerin olduğu yerleri teknenin hızını arttırıp yemin seviyesini yükselterek geçeriz. Sonrasında yemi ya yavaşlayarak dalmasını sağlarız. Ya da motoru boşa alarak daha hızlı dalmasını bekleriz. Misina istediğimiz açıya gelince motora yol veririz. Boşa alınarak daldırma işlemi fasılalarla da yapılabilir. Bu şekilde daldırmak daha sağlıklıdır.

   Sitemizi incelerseniz bu konuda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu konuda pek çok yazıda bilgi verdik.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.