BALIK AVI TURIZMININ ADRASAN EKONOMISINE KATKISI

Balık Avı Turizminin Adrasan Ekonomisine Katkısı :

BALIK AVI TURIZMININ ADRASAN EKONOMISINE KATKISI

Ali ve Burak ile balık avı turuna sabah erkenden çıktık. Akya avı için Palamut avı yaparak balık avına başladık. Adrasan Fenerinin açığında, ilk Palamut avını yaptık. Bu civarda dolaşarak birkaç Palamut daha avladık. Havanın beklenenden daha sert olması sebebiyle, Pırasalı Ada istikametinde balık avına devam etmeye karar verdik. Pırasalı Adada da birkaç Palamut avı yaptıktan sonra, Akya avı için Akya oltasını hazırlamaya başladık. Tam bu sırada yanımızda Şeref Kaptan olta çekmekteydi. Bize doğru bir balık gösterdi. Biraz mesafe olduğu için balığı tanıyamayınca, “o hangi balık” diye sordum. Fangri olduğunu söyledi. Fangri sözünü duymak bile, balık avına daha fazla konsantre olmamız için yeterli olmuştu. Büyük bir hevesle Akya oltalarını hazırlayıp, denize indirmek için hızımızı arttırdık. Tam Akya oltalarını denize indirmeye hazırlanıyorduk ki, Şeref Kaptandan çığlık sesleri yükselmeye başladı. Şeref, büyük bir Fangri daha çekmişti. Ali, balığı görmeye gitmeyi önerince hemen motoru çalıştırıp, Şeref’in tekneye yanaştık.

BALIK AVI TURIZMININ ADRASAN EKONOMISINE KATKISI

Fangri Avı, Şeref tarafından Adrasan Pırasalı Ada istikametinde yapılmıştı. Bizde avın yapıldığı esnada orada bulunduğumuz için ava bizzat şahit olarak, paylaşma şansına eriştik. Bu sene de Adrasan’da Fangri avı yapılmış olması, beni fazlasıyla memnun etti. Fangri ve Trançaların Adrasan’da artış göstermesinden çok mutlu oluyorum. Böylesine güzel balıkların Adrasan’da artış göstermesi, gelecek için çok güzel bir haber. Bu değerli balıkların artışında ki en büyük etken, Balon Balıklarının paraketeye takılan balıkları yemek için yanaşması neticesinde, genellikle paraketeyi kesmesinden dolayıdır. Bu yüzden profesyonel balıkçı büyük zararlara uğradığından, paraketeyi her seferinde kaybetme korkusundan dolayı bu yöntemden vazgeçmiştir. Bu durum, bu balıkların çoğalmasını sağlamıştır.

BALIK AVI TURIZMININ ADRASAN EKONOMISINE KATKISI

Geçen sene hem yemli dip sırtısıyla, hem de jigging yöntemiyle Fangri ve Trança avı yapmıştık. Avladığımız Fangri ve Trançalar hep 6 Kg dı. Sanki, daha küçük veya daha büyük boyları yokmuş gibi. Son sıralar Ali Bağcı’dan ve daha birkaç arkadaştan, balıkçı hallerinde Fangri ve Trançaların boy gösterdiğini duyuyordum. Bu balıkların Adrasan’da avlanabiliyor olması, Adrasan’da balıkçılık turizminin gelişmesi adına çok iyi bir durumdur. Eğer, bu balıkların kıymetini bilerek çoğalmasına izin verirsek, yemek için avlamak yerine balık avı turlarında bir adet avlayarak ve gerisini geri bırakarak balık avı turizmi yaparsak, Adrasan bu turizmden çok para kazanarak refahını hızla arttırabilir.

Adrasanda balıkçılık turizmi sayesine refahın nasıl artacağına bir örnek vermek gerekirse:

Balık avı sezonunda balık avlamak için Adrasan’a gelen iki kişi, yola çıktıktan sonra toplam 2.000 TL. harcar. Bu 2000 TL.’nin üçte biri ulaşıma, üçte biri konaklamaya, üçte biri de balık avı turuna harcanır. Balık avı turu gün sayısı ve konaklama gün sayısı arttıkça, bu rakam büyür. Ayrıca, balık avı turizminin gelişmesi, Adrasan’da konaklama gün sayını arttıracaktır. 60 günlük ortalama gün sayısı, balık avı turizmi sayesinde 180 güne kadar uzayabilir. Bunun sebebi, nisan ayı ortalarında başlayan balık avı turizminin, kasım sonuna kadar devam etmesidir.

Balık Avı Turizminin Adrasan Ekonomisine Katkısı

FANGRI VE AKYA AVINDA AILE SAADETI

Fangri Avı Videosuhttps://youtu.be/sPvE1Lr-w5c

Balık Avı Turizminin Adrasan Ekonomisine Katkısı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI TURIZMININ ADRASAN EKONOMISINE KATKISI için 2 cevap

 1. IRFAN UNVER der ki:

  Hep Fangri balığını marak ederdim.. Sayenizde ogrendik.. Guzel resimler.

  Ancak, bu balık Mercan ın irisi mi veya Sinaritin akrabası mı bilemiyorum.. Rengi İri Mercanı andırıyor.

  Rast gele..

  • Menderes Yahşi der ki:

   Fangri, mercan ailesinden bir balıktır. Bu yüzden de mercana çok benziyor. Sinarit ile bir akrabalıkları yok.
   Akdeniz’de avlanabilecek en değerli balıklardan biri. 300 – 400 m derinliklerde yaşayan bir balık. Yumurtlama zamanı 40 -50 m gibi sığlıklara yanaşarak yumurta döküyorlar. Mercan avı yapanlar bunların 200 -500 gr olanlarını daha çok küçükken, ekonomik boya ulaşmadan avlıyorlar. Eminim, bu avı yapan insanların %95 bu balıkların Fangri olduğunu bilmiyordur. Ya da, bu kadar büyüyebildikleri konusunda bilgileri yoktur. Yoksa, bu kadar değerli bir balığı küçükken avlamaya insan kıyamaz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.