Tut Bırak Yöntemi Yazılı Orkinos Avı

Tut Bırak Yöntemi Yazılı Orkinos Avı :

Tut Bırak Yöntemi

Balık avı avcının yiyecek ihtiyacını karşıladıktan sonra sonlandırılmalıdır. İhtiyacımız dışında balık avı yapmazsak veya ihtiyaç dışı balıkları geri bırakırsak sürdürülebilir avcılık yapmış oluruz. Bunu diğer insanların haklarına saygı duyduğumuz için yapmamız gerekir. Başkalarının haklarını korurken, bir sonraki balık avında balık avlamayı da garanti etmiş oluruz. Başkasını düşünerek aslında kendimizi düşünmüş oluruz.

Tut Bırak Yöntemi Yazılı Orkinos Avı

Tut Bırak Avının Psikolojisi

Tut bırak yöntemiyle avladığımız balığı geri bıraktığımızda ne hissederiz?

–         Balık avlama isteğimizi tatmin ederiz.

–         Balığı sağlıklı bir şekilde geri bıraktığımızda balık avlamış olmanın ötesinde bir de balık geri bırakmanın tatminini yaşarız. Bu şekilde kendimizi daha başarılı ve korumacı hissederiz. Bu balık avlamanın çok ötesinde bir tatmindir.

Tut Bırak Yöntemi Yazılı Orkinos Avı

–         Balığı geri bıraktığımızda bir dahaki sefere denizde daha çok balığın olacağı ve daha çok büyük balık avlama şansımızın olduğunu düşünürüz. Bu şekilde peşinen bir sonraki avın tatminini yaşamaya başlarız.

–         İhtiyaç fazlasını almayarak balık yakalamaya hakkımız olduğunu düşünürüz. Bu düşünceyle içimizi rahatlatabiliriz.

Tut Bırak Yöntemi Yazılı Orkinos Avı

Yazılı Orkinosun Ekonomik Değeri

Yazılı Orkinos avı yaparken denizde en fazla olduğunu düşündüğümüz balık avını yaparız. Gerçekten de bu türü incelediğimizde, yumurtadan çıkma ve yaşama oranı olarak şanslı türlerdendir. Bunun sebebi; bu balıkların sürü balığı olması, çok hızlı olması ve çok çabuk büyüme kapasitesine sahip olmasıdır.

Hızlı büyümesindeki sebep ise, sürü olarak çok hızlı bir şekilde yem balıklarına saldırıp, dilediğince yeme şansına sahip olmasıdır. Gümüş balıklarını en fazla tüketen balık bu balıktır. Bir de bu balıklar 10 – 20 Kg kadar büyüyebilmektedir. Bu balık için büyük avantaj olduğu gibi,  insanlığın beslenmesi açısından baktığımızda çok büyük ekonomik değere sahip bir balıktır.

Yazılı Orkinos avı yaparken bu balıktan çok var deyip küçük boydayken avlanması doğru değildir. Yazılı Orkinos avı daha büyük boylarla sınırlı kalırsa, daha ekonomik sonuçlar alınır. Büyüme fırsatı bulan balıklar insanların büyük balık avı yapma isteğini de tatmin edecektir.

Yaratanın, bize emrettiği gibi yapalım. “Yiyin, için ama, israf etmeyin”.

YAKALA BIRAK BALIK AVI

Yakala Bırak Avı Videosu: https://youtu.be/_6xA3rI8ggM

Tut Bırak Yöntemi Yazılı Orkinos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Tut Bırak Yöntemi Yazılı Orkinos Avı için 3 cevap

 1. IRFAN UNVER der ki:

  GITTIKCE BALIK SAYISI AZALIYOR. OZELLIKLE BUYUK BALIKLAR NEREDEYSE YOK OLMAK UZERE.. BUNLARIN YOK OLMASI, BESIN HALKASININ EN USTUNUN YOK OLMASI VE DOLAYISI ILE DOGAL DENGESININ BOZULMASI ANLAMINA GELMIYOR MU? BU NEDENLE, BU YAPTIGINIZ TUT-BIRAK OLAYI ICIN SIZI KUTLUYORUM. ANCAK, AYNI SEYI, BUYUKLER ICIN DE DAHA YAGINLASTIRIRSANIZ, SEVINIRIM.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu soru için, size çok teşekkür ederim. Bu bizim kanayan yaramız. Bizim büyük balık avı turu düzenlememizin temel sebebi, bu soruda belirttiğiniz hususlar. Eğer, Türkiye’de amatör veya profesyonel balık avcılığını, küçük balık avcılığından, büyük balık avcılığına kaydırabilirsek, aşırı üreme potansiyeline sahip, küçük balıklar üzerindeki baskıyı azaltarak, balık stoğumuzu hızlı bir şekilde çoğaltabiliriz.

   Bugün, büyük balık avcılığına yönelme kararı aldığımızı faz edelim. Birkaç sene, büyük balık avlamakta zorlanabiliriz ama, birkaç senelik üretim çabası, hızla büyük balık miktarını arttırarak, büyük balık avının kolaylaşmasını sağlayacaktır.

   Bunu bir örnekle açıklayalım; diyelim ki denizde her boydan 100 adet balık olsun. Bu balıkların %80 – 300 gr ile 3 Kg arası, %15 – 3 Kg ile 10 Kg arası ve %05 – 10 Kg ile 30 Kg arası. Bu, şu anki balık stoğumuzu temsil eden bir orandır. Bugün amatör balıkçı da, profesyonel balıkçı da %80 lik grubun peşinde olduğu için, balık stoklarımız hızla azalmaktadır. Balık stoğumuzu, %20 temsil eden büyük balıklar çoğaltamaz. Mantıklı olan, %80 lik ilk grubun çoğaltmasıdır. Çünkü, adet olarak büyük balıklardan daha fazlalar.

   Eğer biz bugün %80 lik küçük balığı nadasa alır ve bu balıkların avından vazgeçerek, büyük balıkların avına yönelirsek, birkaç sene zorlanacağımız kesindir. Her sen balıklar yüzlerce yumurta dökerler. Bu artışla, her sene balık miktarını, en az 100 ile çarpmamızı gerektirir. Başlangıçtaki balık miktarımız bir sene sonra 10.000 adete ulaşır. beş sene sonra milyarlar mertebesini bulur. Bu basit bir hesaptır. İsteyen istediği gibi hesabını yapabilir.

   Balık miktarını arttırmanın yolu küçük balık avından vazgeçmekten geçer. Küçük balıktan vazgeçtiğimizde, büyük balığın garanti olacağını şimdiden, garanti edebilirim. Büyük balık arttığında, amatör balıkçı, balık avı turlarından daha büyük zevk alırken, bir süre sonra, tutulan balığın yeme ihtiyacının çok üzerinde olduğunu fark ederek, tut bırak yöntemine geçmektedir. Bu balığın daha fazla çoğalmasına ve tut bırak yönteminin bir gelenek olmasına sebep olacaktır.

   Büyük balık avı turuna üç kişi ile çıkalım, 10 kg bir balık yakalandığında, balık avı turundan beklenen gerçekleşmiş olur. Eğer, ava devam edilecekse, tutulan balıklar geri bırakılır. Böylece balık avı tatmini, daha üst düzeyde yaşanır. 300 gr. 1 Kg arası balıklar avlıyor olsaydık, emin olun, avladığımız balık miktarını sayamadığımız ve nasıl paylaşacağımızı bilemediğimiz için, ava devam eder dururduk. Ne zamana kadar, balıkları saymaya kalkana kadar veya akşam olana kadar. Sonra, balıkları kontrol ettiğimizde, kendimize, niçin bu kadar balık avladığımızı, nasıl izah edeceğiz. Küçük balık avında, insan kendini kolay tatmin edemediği için, duramayabilir. Ama, büyük balık avı, 10 Kg bir balıkla, tatmin sağlar.

   10 Kg bir büyük balık avladığımızda, denizden bir balık eksiltirken, yeterince tatmin oluruz. Küçük balık avı yaptığımızda, aynı tatmin noktasına erişemediğimiz gibi, denizden, nereden baksan, 10 ile 40 balık arasında eksiltiriz. Kilo olarak 10 kg geçeriz, ama büyük balığın tatminini yakalayamayız. Bir noktayı atladık. Büyük balık avı yapan, tut bırak yöntemiyle birkaç tane daha balık yakalayıp bıraktığında, ufak balıkta tutulan kiloları geçer. Tut bırak yöntemiyle balıklar bırakıldığında, oluşan tatminin hesabını kaç kişi yapabilir. Maksat, bu tatmini anlatabilecek kişi sayısını arttırmak olmalıdır.

   Büyük balık avcıları arasıda bölüşüm üst düzeydedir. Balık, parasal değerini yitirir. Tatmin, parasal değerin yerini alır. Bunu büyük balık avı yapanlar, çok iyi bilirler. Beraber avlan 10 Kg balık, ailelerinde katıldığı bir ortamda, ne güzel yenir. Ortamda, haz ne düzeyde olur?

   Büyük balık avcılığında, denizden alınan balık miktarı düştüğü için, balığın çoğalmasına büyük katkı sağlar. Balık çoğaldığı için, her balık avına çıktığımızda, büyük balık avlayabilme olasılığımız artar. Bu durum, küçük balıklar üzerindeki baskıyı azaltır.

   Küçük balıkların varlığını; balık miktarının çoğalma sebebi olarak ve büyük balıklara yem sağlayan unsurlar olarak görmeliyiz. Bu olgu, bizi ufak balıklardan uzak tutmak için yeterli sebeptir.

   Büyük balığımızı çoğaltalım, her gün Türkiye’deki her insan balık yiyebilsin.

   Not: Balık avı turlarımızda, Tut Bırak Yöntemine uygun olarak bıraktığımız büyük balık videoları ile ilgili link’leri:http://www.adrasanbalik.com/akif-cengiz-ve-elif-ceylandag-tut-birak-yontemi-akya-avi/.html ; http://www.adrasanbalik.com/tut-birak-yntem/.html

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.