BALIK AVI TURU ADRASAN

Balık Avı Turu Adrasan :

BALIK AVI TURU ADRASAN

Adrasan, Türkiye’nin en güzel doğal balık avı meralarından olması ve balık göçünün en önemli uğrak yerlerinden biri olması dolayısıyla birçok balık için yumurtlama yeri olarak da tercih edilmektedir. Bir yerin yumurtlama yeri olarak seçilmesi, dünyaya gözlerini orada açan balıklar için uğranması gereken bir yer olmasını da sağlamaktadır. Bir yerde dünyaya gelen balıklar göçmen balık olsa bile, doğduğu yer onlar için kendi yerleridir. Belli dönemler doğdukları yerde uzun zamanlar geçirip uzun seneler orada konaklayabilmektedirler. Birçok araştırma bir yerde doğan balığın doğduğu yeri unutmadığını ve ölmek içinde aynı yeri seçtiğini göstermektedir.

BALIK AVI TURU ADRASAN

Adrasan göç yolları üzerinde olması, yumurtlama merkezi olması ve kayalık dip yapısında birçok küçük balığı barındırması dolayısıyla, büyük balıklar için cazibe alanı olma özelliğini, bütün müdahalelere rağmen, korumaktadır. Ayrıca Adrasan’da dağların kıyıya paralel uzanması ve denize yakın konumlanmış olması, hızlı ısı değişim saatleri olan sabah ve akşam saatlerinde rüzgarın hızla dağlardan aşağı doğru esmesini sağlayarak denizin temiz kalmasını da sağlamaktadır.

Temiz deniz aynı zamanda bol oksijen anlamına gelmektedir. Balıkların en çok tercih ettiği unsurlardan biri de bol oksijenli sulardır. Avlanırken yorulan balıkların dinlenmek için bol oksijenli sulara ihtiyacı vardır. Akıntı alanları balıklar için oksijen miktarı fazla olduğu ve daha az hareketle daha fazla oksijenlenme fırsatı verdiği için balıkların tercih ettiği alanlardır. Aynı şekilde dalgalı denizler de oksijen açısından zengin denizlerdir. Bu sebeple balıklar dalgalı ortamlarda bulunmayı tercih ederler.

BALIK AVI TURU ADRASAN

Büyük Balıkların Beslenme Meraları

Çeşitli sebeplerle balıkların bir araya toplandığı alanlar büyük balıklar için avlanma kolaylığı sağlar. Bu yüzden bu meralar büyük balıklar için cazibe alanlarıdır. Büyük balıklar bir kere bu alanları çevirip bu alanda yeme alışkanlığı kazanırlarsa, bu alanları devamlı ziyaret eder hale gelir. Böylece bir süre sonra bu alanları av alanları haline getirirler. Bu aşamada o bölge her boy balığın rahatlıkla bulunacağı bir alan haline gelebilir. Adrasan, Türkiye’de bu potansiyele sahip ender balık meralarından biridir. Balık avı turizmini geliştirerek, Adrasan’ın bu potansiyelini çok yukarı çekmek mümkündür.

Adrasan’da Avlana Büyük Balık Bir Örnekhttps://youtu.be/hLg-sJjptnA

Balık Avı Turu Adrasan

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI TURU ADRASAN için 4 cevap

 1. Semih der ki:

  Akya avini çok merak ediyorum. Deniz balığı harici balık yemem. Tutmadigim balığıda yemem hamsi hariç. Suan Antalya’daki kimle yada nasıl irtibata gecebiliriz.

 2. can inan der ki:

  Muhteşemsiniz. Önümüzdeki sezon balık mevsimi ne zaman başlıyor? Haziran ayının ilk veya ikinci haftası avlanmak için uygun mudur? Bu tarihler uygunsa müsait misiniz? Birde merak ettim yakalanan balıklar ne oluyor?

  İyi günler.

  Can İnan

  • Menderes Yahşi der ki:

   Biz sezonu kapatmıyoruz. Hava müsait oldukça senenin her günü balık avına çıkmaya devam ediyoruz. Haziran ayı balık avı için oldukça uygun bir aydır. Havalar da o dönemde çok iyi olur. Şu an itibari ile haziran 2014 müsait.

   Yakaladığımız Balıklar Ne Oluyor?:

   En fazla 10 adet yemlik Palamut avı yaparız. Sonrasında Palamut avına son verip, yemlik Palamutları yem olarak kullanarak Akya oltasını hazırlayıp Akya avına başlarız. Bir büyük Akya avı yaparız. Ava devam edilmek istenirse, ne avlarsak avlayalım geri bırakırız. Akya avı ve mücadelesi çok yorucu bir iş olduğu için bu durum çok uzun sürmez. İnsanlar yorulduğu ve zaman ilerlediği için geri dönülür.

   Haziran ayında ve yem balıklarının az olduğu veya kolay av vermedikleri dönemde dip rapalası kullanarak dip sırtısı yaparak Sinarit ve Lagos avı yaparız. Bu av türünde de bir büyük balıktan fazlasını almayıp geri bırakırız. Rapala ile dip sırtısı yaptığımız dönemlerde, istenmesi durumunda jigging yöntemiyle de av yapılabilir. Bu durumu şöyle özetlemek daha uygun olacaktır. Yem balığı yoksa sahte yemlerle balık avı başarılı sonuç verirken, yem balıklarının fazla olduğu zamanlarda yemli dip sırtısı daha başarılı sonuç verir. Bu kesin kalıcı bir kural olmamakla beraber, bir genellemedir.

   Avladığımız büyük balığı isterseniz yemek için götürebilirsiniz veya oturup beraber yiyebiliriz. Eğer balık yemeyi sevmiyorsanız veya denizden balık almayı sevmeyip sportif balıkçılık yapmak istiyorsanız. Yem balıkları dışında bütün avladığımız balıkları geri bırakabiliriz.

   Bizim temel prensibimiz büyük balık avı yapmaktır. Avladığımız büyük balık, avlayanlar ve onların sevdikleri arasında tüketilmesi temel tercihimizdir. Avladığımız balığın satılması veya balığın para konusu yapılması hiç bir şekilde onaylamadığımız bir konudur. Balığı yemek üzere avlarız. Yemeyeceğimiz balığı denizde ayırmayız.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.