BALIK AVI TURU HIKAYELERI

Balık Avı Turu Hikayeleri :

Okan Kahraman – Omer Erakman – Emre Akis – Sinarit Avı

Arkadaşlar bu tura jigging yöntemiyle, büyük balık avı deneyimini yaşamak için katılmışlardı. Daha önce jigging yapmadıkları için, jigging yöntemiyle büyük balık avını ve jigging yapma şekillerini merak ediyorlardı. Tekneye hem trolling takımlarını, hem de Jigging takımlarını almıştık. Kısmetse, jigging yöntemiyle bir büyük balık avı yapmak istiyorlardı.

BALIK AVI TURU HIKAYELERI

Adrasan Koyundan ayrılırken, jigging yöntemine alternatif  olması için, Palamut avıyapmak amacıyla, yüzey rapalası çekerek, Sulu Adaya gitmeye karar verdik. Sulu Adaya kadar oltamıza Palamut vurmamıştı. Sulu Adaya girdiğimizde, genellikle, 1 – 2 Kg Akya yavrularının bulunduğu top taşın önünde tekneyi yavaşlatarak, oltaların derinleşmesini sağladım. Oltaların iyice derinleştiğine karar verdiğimde, tekneye yol verdim. Tam bu sırada, kalomalardan biri akmaya başladı. Kalomanın akışına bakarak, oltaya takılan balığın Barakuda olduğunu tahmin ettim. Tam Barakuda için durmuş, oltaları topluyorduk ki, Diğer kaloma daha büyük bir şiddetle boşalmaya başladı. Bu balığın çekişine bakarak da, son gelen balığın Sinarit olma ihtimalinin çok büyük olduğunu söyledim.

BALIK AVI TURU HIKAYELERI

Oltadaki Balık Neşe Kaynağıdır

Mücadele, peş peşe gelen balıklarla kızışmış, teknede keyifler yerine gelmişti. Adrasan Koyundan buraya kadar elimiz boş gelmiştik ama, şimdi iki oltada da balık çekiyorduk. Kısmet bizi, Sulu Adanın top taşında bekliyormuş. İlk olarak, Barakuda’yı tekneye aldık. Barakuda avımız, tekneyi keyiflendirmek için yetmişti. İkinci oltadaki mücadele, zorlu bir şekilde devam ediyordu. Sinarit’in, Barakuda gibi kolayca gelmeye niyeti yoktu. Sonunda, Sinarit avımız teknenin altında gözükmüştü. Uzanıp Sinarit’i tekneye aldığımda, tekne bayram yerine dönmüştü. Hiç beklemediğimiz bir anda, iki oltada iki ayrı balık çekmiştik. Bundan güzel ne olabilirdi?

BALIK AVI TURU HIKAYELERI

Jigging yöntemiyle yaptığımız denemelerde, birkaç vuruş dışında bir hareket olmamıştı. Birkaç vuran balığı da almak kısmet olmamıştı. Ama, teknede 4 Kg sinarit ve 1,5 Kg Barakuda olunca, kimsenin umurunda değildi. Herkes balık avı turundan yeterince keyif almıştı.

BALIK AVI TURU HIKAYELERI

İLHAN VE ÖZGE – AKYA AVI

İlhan büyük bir arzuyla Akya avı yapmak istiyordu. Bir önceki çıktığımız balık avı turunda, Palamut avı ile yetinmiştik. İlhan, İkinci gün öğleden sonra avına Özge ile beraber gelmişti. Hava biraz sertti. Güneyden kuvvetli rüzgar esiyordu. Hedef Akya olduğu için, av merası olarak, Sulu Adayı seçmiştik. Sulu Ada yolu güney rüzgarı altındaydı. Kıyılara yakın, Palamut avı yaparak, yol aldık. Biz, Sulu Adaya doğru ilerledikçe, Rüzgar da kuzey batıya dönmeye başlamış ve bizim ilerlememiz nispeten kolaylaşmıştı. Tam, Sulu Adanın karşısında bulunan Kelleci burnuna geldiğimizde, rüzgarı arkamız alarak, Sulu Adaya geçtik.

Balık Avı Turu Hikayeleri

Sulu Adaya giderken yolda, yeterince yemlik Palamut avı yapmıştık. Sulu Adaya varır varmaz. Yemli Akya oltasını hazırlamaya başladık.

Akya oltası hazır olunca denize bırakıp Akya avı için dolaşmaya başladık. Akya oltasını hazırlayıp denize bırakmak bile İlhan’ı heyecanlandırmak için yetmişti. Heyecanla Akya’nın oltamıza vurmasını bekliyorduk. Dip sırtılarını çekerek Sulu Adaya doğru yaklaşmaya başladık.

Toptaşı geçtikten hemen sonra İlhan’ın oltasında hareketlenmeler olmaya başladı. İlhan’dan hiçbir şey yapmadan beklemesini istedim. Biraz sonra, olta hızla çekilmeye başladı. Kaloma hızla boşalmaya başladığında İlhan’dan oltayı çekmesini istedim. Akya kalomayı boşalttıkça, biz de oltayı çekmeye çalışıyorduk.

Karşılıklı mücadele yarım saat kadar sürdü. Yarım saatten sonra, Akya yorulmaya başladı. Biz de sararak Akya’yı yukarı almaya başlamıştık. Artık Akya suyun altında parıldayarak gözükmeye başlamıştı. Akya, teknenin yanına geldiğinde, uzanıp tekneye aldık.

İşte o anda ilhan’ın keyfine diyecek yoktu. Özge, Akya’nın bu kadar büyük olmasını beklemediği için biraz şaşırmış ve korkmuştu. Sonunda Özge’de üzerindeki şoku atlatarak, bizim coşkumuza katılmıştı. Hava muhalefetine rağmen çok güzel bir Akya avı olmuştu.

Akya Avı Videosuhttps://youtu.be/Gc07P6QfzDk

Balık Avı Turu Hikayeleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.