BALIK AVI TURUNDA OLTAMIZA YAZILI ORKINOS VE TRAKONYA TAKILDI

Balık Avı Turunda Oltamıza Yazılı Orkinos Ve Trakonya Takıldı :

Balık avı turu için saat 16.30 da Adrasan sahilinde buluşup denize açıldık. Son yıllarda bir çok öğleden sonra olduğu gibi güney rüzgarı biraz sert esiyordu. Biz koydan ayrılırken güney rüzgarı güney batı istikametine dönmeye başladığından, güney yönünde deniz sakinleşmeye başlamıştı.

BALIK AVI TURUNDA OLTAMIZA YAZILI ORKINOS VE TRAKONYA TAKILDI

Her zaman olduğu gibi yönümüz Sulu Ada istikametiydi. Kıyıdan çok açılmadan Hacivat Burnunu geçip ilerlemeye devam ettik. Balık avı için takımları denize bırakmamızla beraber sohbet başlamıştı. Sohbet ederek Sulu Ada yolunu yarılamıştık ki, İlhanın oltasının kaloması hızla boşalmaya başladı. Hemen oltaları toplayarak İlhan’a yardık edecek duruma geldik.

BALIK AVI TURUNDA OLTAMIZA YAZILI ORKINOS VE TRAKONYA TAKILDI

İlhan her balık geldiğinde olduğu gibi heyecanlanmış olsa da, senelerin verdiği tecrübe ile kendini sakinleştirip sakin bir şekilde oltayı sarmaya devam etti. Balık ara sıra basarak oltayı boşaltmasına rağmen oltanın gücü karşısında gelmeye devam ediyordu. Kalomanın uygun ayarlanması ve balığın baskısı karşısında balığa yol verecek kıvamda sıkılığa sahip olması, balığın yorulmasını sağlayan temel unsurlardandı.

Oltadaki Balıkla Mücadele Tekniği

Yorulan balık son gücünü kullanarak teknenin yanına kadar gelmiş, son bir gayretle teknenin yanında da mücadelesini verdikten sonra teslim olmuştu. İlhan, balığı kuyruğundan tutarak tekneye aldı. 2,5 – 3 Kg arası Yazılı Orkinos avı yapmıştık. Akşam yiyecek balık çıkmıştı. Hemen balığı temizleyerek, kanın etinden arındırdık. Böylece eti daha lezzetli olacaktı.

BALIK AVI TURUNDA OLTAMIZA YAZILI ORKINOS VE TRAKONYA TAKILDI

Sulu Adaya doğru yol alırken Akya avı için yemlik Palamut avı yapma hayalleri kuruyorduk. Sulu Ada yolunda ve adanın etrafında yemlik Palamut avı yapamayınca, biraz Jigging Yöntemi ile şansımızı deneyip saat 19.30 gibi, dip rapalasıyla dip sırtısı çekerek Adrasan Koyuna doğru dönüşe geçtik.

Jig İle Trakonya Avı

Adrasan’a dönerken hava ve deniz çok güzeldi. Ortam çok keyifli olmuştu. En son Hacivat Burnunu geçtikten sonra kısa bir süre jigging yapmaya karar verdik. Jigging yaparken benim oltaya 40 cm kadar bir Trakonya takıldı. Trakonya’yı yemek isteyen çıkmayınca, tut bırak yöntemine uygun şekilde geri bıraktık.

Akya Avı Videosuhttps://youtu.be/r3o77-PwLiY

Video Link’i: https://www.youtube.com/watch?v=RMFmLiz_G8I

Balık Avı Turunda Oltamıza Yazılı Orkinos Ve Trakonya Takıldı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.