BALIKLAR

Balıklar :

BALIKLAR

Suda solungaçları vasıtasıyla solunum yapan canlılara balık denir. Bir tespite göre suda yaşan çeşitlilik, karadaki yaşam çeşitliliğinin üç katıdır. Sulardaki yaşam çeşitliliğini, değişik formları, her geçen gün bunlara yeni keşiflerin eklendiğini ve birde suların çok az kısmını keşfetmiş olduğumuzu düşününce, bu kişinin az bile tespit ettiğini düşünmemek elde değil. Yaradan o kadar çok değişik tür yaratmış ki, her bir türün de, değişik bölgelere adapte olabilecek cinslerini ayrı ayrı yaratmış. Akdeniz’de görülen Lagos’un farklı cinsleri varken, Kızıldeniz’de farklı cinsleri var. Her bölgeye uyumlu değişik cinste bir lagos veya aynı aileden benzer bir balık var.

BALIKLAR

Balık Sürüleri Niçin Göç Ederler

Deniz canlıları genel anlamda göçebedir. Göçmen olmalarındaki en büyük etken yem bulma kaygısıdır. Sınırların olmadığı durumda bütün canlılarda aynı değimlidir. Her canlı, yiyeceğini nerede daha kolay bulabileceğini düşünürse, o tarafa doğru göç eder. Balıkların, DNA’larına kayıtlı kodlara bağlı göç edenleri de vardır. Bazı deniz canlıları izlendiğinde, dünya üzerinde büyük bir göç alanına sahip olduğu görülmektedir.

Bu güzergaha genel kitlenin uyduğunu söyleyebileceğimiz gibi. Göçen balıklardan bazıları, uzunca bir süreliğine, bir bölgeyi mesken tutabilmektedir. Yem bulduğu sürece ve rahatsız edilmediği müddetçe, aynı bölgede yaşamını sürdürmektedir. Aslında burada bir tartışma konusu da vardır. O da, balıklar göç mü ederler, yoksa yemlerin peşinden mi giderler? Aslında göç edenler, yem balığı diye tabir ettiğimiz ufak balıklar mıdır?

Görüldüğü gibi deniz ve içinde yaşayan canlılar konusu derin bir konudur. Bu canlıların davranışlarını anlamak için çözüm bekleyen pek çok konu vardır. Bu konular önce kendi içlerinde çözülmelidir. Sonra da diğer konularla ilişkilendirilerek sağlamaları yapılmalıdır. Ancak bunlar yapılarak doğa şartları ve gezegenlerin balıklar üzerindeki etkisi ortaya konularak, denizde yaşan canlıların davranışları konusunda daha doğru bilgilere ulaşabiliriz. Deniz canlıları konusunda çözümlediğimiz her değişken bizi daha güncel ve sağlam bilgiye götürecektir. Unutmamak gerekir deniz ve denizde yaşayan canlıların ilişkisi sonsuz olasılığa dayanan bir kombinasyon içermektedir. Bilgimiz arttıkça bu konuda ne kadar cahil olduğumuzu fark etmekteyiz.

Dev Akya Avı Videosu: https://youtu.be/yJfwUb49FRI

Balıklar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.