RAPALA AVI

Rapala Avı :

Tanım

Tahtadan, plastikten ve metalden balık formunda yapılmış ve balık gibi hareketler yapabilen sahte yemlere rapala denir.

RAPALA AVI

Rapala İhtiyacı nereden doğmuştur

Balık avı yapabilmek için öncelikle yem balığı avlamak gerekir. Yem balığını her zaman bulmak kolay değildir. En bol oldu zamanlarda bile zaman alıcı bir iştir. Keyif amaçlı balık avı yapılıyorsa, olayın bütünlüğü içinde, yem balığı avı da keyif verici ve eğitici bir uğraştır. Ama mesele, profesyonel anlamda balık avıysa, zaman önemlidir. En kısa zamanda, hedef balıklara ulaşmak için en önemli çözümlerden biri rapaladır. Hedef balık avına uygun rapala varsa, hemen rapala’yı kullanarak, balık avına başlanabilir.

RAPALA AVI

Yem balığının az olduğu ve/veya av vermediği dönemlerde, balık avı yapmanın tek çözümü sahte yemlerdir. Sahte yemler içinde, en önemli yeri rapala alır. Rapala takıma bağlandığında, yem balığınızın yerini alır. Yem balığı peşinde geçireceğiniz zamanı, hedef balık peşinde geçirerek, hedef balığı avlama ihtimalinizi arttırmış olursunuz.

RAPALA AVI

Rapalanın Yem Balığına Göre Avantajı

Yem balıklarını hızlı çekmek çoğu zaman güçtür. Yem balığı hızlı çekerken dönebilir. Canlı yemlerde bu sorun nispeten azalır. Hızlı çekilen takımlarda yem balıkları büyük balığın ilk saldırısında parçalanarak, çekilmesi imkansız hale gelebilmektedir.

Rapala, hızlı çekmeye çok müsait olduğu gibi, büyük balık saldırısında çok fazla hasar görmez. Bu sayede uzun süreler kullanılabilir. Üstelik birçok balık yakalamış ve çok yıpranmış yemler, sonraki balık avlarında büyük balıklar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Tecrübelerime göre bu rapalalara, daha büyük balıklar atlamaktadır. Çünkü 5 – 6 büyük balık avından sonra gövdesinde büyük izler oluşmuş her rapala’yı bir büyük balık, bedeni yenilemiş, kaloma çok uygun olmasına rağmen koparmıştır. Bu tür rapaladan uzun süre elimde kalan hiç yoktur. Bu durum, koparan balığın büyüklüğünü anlatmaya yeterlidir. Çok büyük balıklar, istekle bir yeme saldırdıklarında, çok büyük güç uygularlar ve sıkı kafa darbeleri vururlar. Bu durumlarda, ilk şoku alabilmek adına kalomayı sonuna kadar açarım. Bu durumlarda, balığa 200 m kaloma verdiğim avlar oldu.

Sinarit Avı Videosu: https://youtu.be/MR38Iuo6DTs

Rapala Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.