RAPALA ILE BALIK AVI TEKNIGI

Rapala ile Balık Avı Tekniği :

RAPALA ILE BALIK AVI TEKNIGI

Rapala ile balık avı yaparken genellikle, dip rapalası kullanırız. Bahar aylarında, suların 17 – 23 derece olduğu zamanlarda, Lagos ve Sinarit’i daha sığ sularda avlamak mümkündür. Bu ısı değerlerinin dışında, daha derin sulara çekilir ya da göç ederler. Bu dönemlerde, rapala ile dip sırtısı yaparak balık avı zordur. Bu balıklar derin suya çekildiğinde, jigging yöntemi ile avlanılabilir.

RAPALA ILE BALIK AVI TEKNIGI

Rapala ile dip sırtısı takımının hazırlanması

9 – 11 cm dip rapalası; 0,70 mm, 40 Kg çekeri olan, 7 – 10 kulaç beden misinasıyla, rapala düğümü yapılarak bağlanır. Bedenin diğer ucuna daldırıcı aparat ve/veya kurşun ağırlıklar bağlanır. Takımın sonu büyük bir fırdöndü ile sonlanır. Takım, çıkrık makine üzerinde sarılı olan 0,40 -0,60 mm ip misina ucuna bağlanmış fırdöndülü klipse geçirilir.

RAPALA ILE BALIK AVI TEKNIGI

Rapala ile dip sırtısında takım nasıl bırakılır

Tekne düşük hızla hareket ederken, önce rapala kontrol edilerek denize bırakılır. Rapala dalmaya çalışırken, kontrollü bir şekilde önce beden ve takım, sonra çıkrık makineden ip misinası salınmaya başlar. Ne kadar saldığımızı, çıkrık makinenin misina kılavuzunu takip edilerek kontrol ederiz. Misina kılavuzunun gidip gelişine, bir tur denir. Her makinenin bir gidip gelişinde ne kadar misina saldığını önceden tespit edersek, hesap yapmak kolay olur. Bizim kullandığımız çıkrık makineler bir turda 7 metre misina salar. 10 tur bırakırsak, 70 m misina salmış oluruz.

Rapala ile dip sırtısı nasıl yapılır

Takımı saldıktan sonra yapılması gereken teknenin hızını, takımın suya olan açısını kontrol ederek, yavaşlatarak veya hızlandırarak ayarlamaktır. Açı küçüldüğünde yavaşlayıp, takımın kurşun ağırlıkların etkisi ile dalması sağlanır. Çok daldığında veya yükseltiye yaklaşırken, hızlanarak takım yükseltilir. 3 – 4 mil hızda takımların genel seyir derinliği 10 – 15 m dir. Daha derine indirmekte temel belirleyici, tekne hızıdır. Fazla ağırlık ve aşırı uzun misina salmak, takımın kontrolünü zorlaştırır. Uzun misina ile köşeleri dönmek, ağır kurşunla yükseltileri aşmak zordur. Ayrıca, takımın hassasiyeti azaldığından, balık vuruşlarını hissetmekte zorlaşır.

Rapala ile Balık Avına Örnek Videohttps://youtu.be/n1mL_R2eApQ

Rapala ile Balık Avı Tekniği

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.