Böyle Trompet Balığı Avı Görülmemiştir

Böyle Trompet Balığı Avı Görülmemiştir :

Böyle Trompet Balığı Avı Görülmemiştir

Türkiye Trompet Balığı Rekoru –

Adrasan Koyunda, sabah güneşi henüz doğuyor. Ben tekneyi, bağlı olduğu yerden çözüp kıyıya yanaşıyorum. Ali ile Burak tekneye binince, açılıyoruz. Adrasan Koyunda, yeni bir balık avı turunda, yine beraberiz. Acaba, bugün kısmetimizde büyük balık olacak mı? Yoksa, yine ilginç bir balık mı avlayacağız. Ali, “Menderes abi, içimde, bugün ilginç bir balık yakalayacakmışım gibi bir his var” diyor. Bende “inşallah” diyorum.

Kıyıdan 200 m. açıldık. Palamut için yüzey oltalarını suya bıraktık. Sulu Adaya doğru yol alırken kahvaltıya başladık. Kahvaltı bitmesine rağmen oltalarda pek bir hareket yoktu.

Arada oltaları çekip kontrol ediyorduk.Bu dönemde kıyılarda güzel trofeler bulabilme imkanımız var. Bakalım bugün kısmette ne var. Bu konularda sohbet ederek Sulu Adaya da geldik.

Sohbet güzeldi. Ama hala oltalarımız boştu. Bunun üzerine, Sulu Adanın güney tarafındaki büyük kumsala doğru yanaştık. Zarganalar ne durumda merak ediyoruz. Bu durumda Palamuttan vazgeçip, Zargana’ya bakmak daha doğru olabilir. Kumsala iyice yaklaştık.

Böyle Trompet Balığı Avı Görülmemiştir

Barakuda avlama ihtimali de var. Tam bunlardan bahsediyoruz. Ali’nin olta gerildi. Kaloma akmaya başladı. Ali oltayı sarmaya başladı. Balık ara sıra boşluyor ve üzerine geliyor. Bezen de oltaya asılıyor. Bazen de çuval gibi geliyor. “Bu ne ola? Biz böyle bir balık davranışı tanımıyoruz” diye düşünüyoruz.

Balık denizde parlamaya başladı. Artık, teknenin yanına iyice yaklaştırdık. “Acaba naylon mu?” diyorum. Ali balık olduğunu söylüyor. Ali balığı tekneye alıyor. “Abi bu ne yaaa!…” diyor. Ben de ağzım açık, “bu Trompet Balığı” diyorum.

Böyle Trompet Balığı Avı Görülmemiştir

Trompet Balığının boyu 150 cm. Bir çok Trompet Balığı gördüm. Ama bu kadar büyüğünü görmedim. Birisi söylese “abartıyor” derdim. İnanılmaz bir şey. 1 m. civarı Zargana Balığı çok gördüm. Ama 1,5 m. Trompet Balığı hiç görmedim. Duymadım. “Bu ne yaaa!…” Ali, sabah söylediği gibi. Bu günün ilginç balığını tuttu. Hem de REKOR Trompet Balığı avı yaparak. Bir ilke daha imza attı. Her halde, Türkiye denizlerinde, bu kadar büyüğünü avlayan olmamıştır. Bu bir Türkiye Trompet Balığı Rekoru.

Böyle Trompet Balığı Avı Görülmemiştir

2009 senesinden beri Adrasan – Beş Adalar arasındaki bölgede bu balıktan çokça görmeye başladık. Daha önceki senelerde nadiren görürdük. Son yıllarda sayılarında hızlı bir artış var. Muhtemelen, bu balıkları avlayan balıklarda bir azalma oldu. Yada bu balığın avcıları kıyıdan uzaklaştılar. Örneğin, son senelerde Sinaritler kıyılardan uzaklaşıp, derin sulara çekiliyorlar. Orfoz ve Lagos da bu yolu izliyor. Kıyılarda, Orfoz ve Lagos’un sadece yavruları oluyor. Yavrularda, her sene azalıyor. Balon balıkları bile, son yıllarda açık suya çekilir oldu.

Böyle Trompet Balığı Avı Görülmemiştir

Artık, denizleri ve balıkları korumamız gereken zaman geldi. Geçiyor bile…

Bu avın video link’i: https://dai.ly/xie58h

Böyle Trompet Balığı Avı Görülmemiştir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.