BUYUK BALIGI ANCAK PESINDE KOSANLAR AVLAYABILIR

Buyuk Balığı Ancak Peşinde Koşanlar Avlayabilir :

BUYUK BALIGI ANCAK PESINDE KOSANLAR AVLAYABILIR

Büyük balık avı tesadüfen yapılabilecek bir av değildir. Büyük balık avı yapabilmek için ciddi miktarda bilgi ve tecrübe edinmek gerekir. Bu da ancak büyük balığın peşinde koşmakla mümkündür.

BUYUK BALIGI ANCAK PESINDE KOSANLAR AVLAYABILIR

Büyük Balık Herkesin Oltasına Atlayabilir

Büyük balık herkesin oltasına en az bir kere atlar. Ama avcı daha ne olduğunu anlamadan oltayı koparıp kendini kurtarır. Çok şanslı ufak bir azınlık kısa bir süre de olsa büyük balıkla mücadele şansını elde edebilir. Bunun sebebi kalomasının azda olsa açık olmasıdır. Genellikle ufak balık avında kaloma kullanmaya gerek olmamasıdır. Çünkü incecik misinalar ve kullanılan en küçük kamış bile ufak balık için çok güçlüdür. Ama avlanan balık kilolar mertebesine çıkmaya başlayınca işler değişmeye başlar. Ufak balık alışkanlığı ile büyük balık avını yapmak mümkün değildir.

BUYUK BALIGI ANCAK PESINDE KOSANLAR AVLAYABILIR

Büyük Balık Avında Kaloma Bilgisi Şarttır

Büyük balıkla kısa bir süre mücadele eden şanslı azınlık, balığa yol vermek gerektiğini kısa sürede kavramaya başlar. Bunu nasıl yapabileceğini araştırırken, yıllarca kullandığı her oltada kaloma ayarının olduğunu öğrenir. Sonra bu ayarı nasıl yapacağını ve nasıl kullanacağını öğrenmeye çabalar. Bu arada yine oltasına bir büyük balık takılırsa kaloma ayarını yaparak daha uzun süre mücadele eder. Ama yine bir sorun vardır. Bu seferde oltadaki misina büyük balıkla mücadele için yeterli değildir.

BUYUK BALIGI ANCAK PESINDE KOSANLAR AVLAYABILIR

Misina, hem mukavemet, hemde uzunluk olarak yeterli değildir. Avcının daha güçlü, daha çok misina sarabileceği büyük bir makineye ihtiyaç vardır. Genellikle bu tür makineler çıkrık makinelerdir. Ama kıyıdan av yapıyorsa çıkrık makine işine yaramaz. Ama tekneden av yapıyorsa çıkrık makine problemini çözer. Aynı işlemi görecek düz makineler yok mudur? Vardır. Ama düz makineler, aynı özelliklere sahip çıkrık makineye göre çok daha pahalıdır. Bu makineye daha ince ve sağlam misina veya ip misina sarmak gerekir. Bu da özel bir malzeme olması dolayısıyla pahalıdır. Avcı bu aşamada büyük balık avının ne kadar maliyetli olduğunu keşfeder.

BUYUK BALIGI ANCAK PESINDE KOSANLAR AVLAYABILIR

Büyük Balık Avına Hazır Olmanın Yolu Deneyimden Geçer

Kaloma bilgisi ve malzeme meselesi halloldu ise sıra deneyime gelir. Ne kadar çok deneyim yaşanırsa kişinin tecrübesi ve bilgisi o kadar artar. Yani bütün süreçler büyük balığın peşinden koşarken gerçekleşir. Bu süreçte en unutulmaz an, ilk büyük balık mücadelesini kazanıp tekneye alındığı andır. İşte ilk zafer. Siftahını yapan avcının önü sonuna kadar açılır. Artık büyük balık avlama sistemini kavramaya başlar. Geriye kalan ise olabildiğince çok araştırıp, olabildiğince çok balık avına çıkmaktır. Bu şekilde her seferinde bilgi ve tecrübesi artar. Ama bilgi ve tecrübeyi en çok arttıran bildiklerini birisine öğretmektir. Öğretmen aslında kendisinin öğrencisidir. Doğruları büyük bir hevesle öğretme sevdasında olan öğretmen aslında en fazla kendisine öğretir. Çünkü daha önce hiç fark etmediği en ufak detayları fark etmeye başlar.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Buyuk Balığı Ancak Peşinde Koşanlar Avlayabilir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.