DENIZLERDE AVLANMASI TAMAMEN YASAK OLAN BALIK TURLERI

Denizlerde Avlanması Tamamen Yasak Olan Balık Türleri :

Denizlerde avlanması tamamen yasaklanan türler, nesilleri tükenme tehlikesi altına girmiş türlerdir. Bu balıklar ekolojik dengenin korunması ve sağlıklı bir şekilde devamlılığının sağlanması açısından yasaklanan türlerdir. Ekolojik dengenin korunması, alışıla gelmiş balık türlerinin ortamda devamlılığı ve başka türler tarafından baskılanıp göçe zorlanmaması adına önemlidir. Ekolojik dengenin bozulmaya başladığı bölgelerde balık türlerinde hızlı bir değişim başlayarak, alışıla gelen balıklar ve davranışları değiştiğinden avcılık yöntemlerinde de büyük değişimler olmaktadır. Bozulan dengeleri yeniden tesis etmek genellikle pek mümkün olmamaktadır.

DENIZLERDE AVLANMASI TAMAMEN YASAK OLAN BALIK TURLERI

2006 senesinden beri, özellikle trofe orkinos ve Akya yumurtlama döneminde avlandığından, bu balıkların stoklarında hızla azalma yaşanmış ve bu balıkların tuttuğu koridorların daralmasını fırsat bilen Balon Balıkları ve daha başka pek çok tür Akdeniz’in ısınmaya başlayan sularına göç etmiştir.

DENIZLERDE AVLANMASI TAMAMEN YASAK OLAN BALIK TURLERI

Balon Balıkları Zaralı Mı

Balon Balığı daha önceden çok az miktarda yaşadığı Akdeniz’e 2006 senesinde büyük miktarlarda göç ederek bu bölgeyi mesken tutmuştur. Artık Balon Balıkları Akdeniz’de çoğalarak yerleşik balıklar ailesine katılmış bireyler arasına girmiştir. Balon Balıklarının asimilasyon dışında bir şekil Akdeniz’den uzaklaştırılması mümkün değildir. Artık Balon Balığı ile yaşamayı öğrenmemiz ve Balon Balığına rağmen balık avı yapmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Ayrıca Balon Balığı için oluşturulan nefret ve korku yersizdir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken eti lezzetli olan Balon Balığının ne şekilde tüketilebileceğinin yollarını öğrenmektir. Bu şekilde milli ekonomiye katkı sağlayacaktır. Temizlenmesinin öğrenilmesi veya bir merkez tarafından temizlenerek tüketime hazır hale getirilmesi, bu balığı önemli bir av balığı haline getirecektir.

DENIZLERDE AVLANMASI TAMAMEN YASAK OLAN BALIK TURLERI

Balon Balıklarının bir faydası da bir çok bölgede ağ, parakete ve bırakma takımlarının kullanımını engelleyerek balığın çoğalmasına katkı sağlamaktadır. Bu durum çok değerli balıklardan olan Trança ve Fangri Balıklarının çoğalmasını ve belli dönemlerde av vermesini sağlamıştır.

Balon Balıklarının yok edici türler olduğu görüşüne de katılmıyorum. Bu görüş ne kadar izlenime dayanıyor. Bu konu ile ne kadar gözlem yapılmış bunların ortaya koyulması gerekir. Bir dayanağı olmayan kanaatler bizi şimdiye kadar hep yanlışa götürdü. Benim dalışlarda ve balık avın turlarında edindiğim kişisel izlenimim Balon Balığının, Köpek Balıklarında olduğu gibi sadece sistem dışı olan balıkları yediği şeklinde. Bu balık kendi hem cinsi olsa bile fark etmiyor. Biraz önce beraber avlandığı sürüdeki bireyi, sistem dışına çıktığında hiç tereddüt etmeden yiyebiliyorlar. Bunun videoları sitede var. Karagöz avında, avladığımız karagözü 16 m zeminden çekerken 6 – 7 m altımızdaki Balon Sürüsünün saldırısına uğrarken, balığı sağlam bir şekilde tekneye çıkarabildiğimizde küçük olduğunu görüp geri bıraktığımızda, Karagöz Balon Balıkları arasından süzülerek geçerken hiç biri onunla ilgilenmemekteydi. Karagöz serbest kalıp sistem içine dahil olunca, rahatça kendi yaşam alanına dönebilmekteydi.

BUYUK BALIK AVLAYALIM UFAKLAR BUYUYUP COGALSIN

Denizlerde Avlanması Tamamen Yasak Olan Balık Türleri

Avlanması tamamen yasak olan türler

Çizelge 4 – Avlanması tamamen yasak olan türler

Türler

Latince adı

Türler

Latince adı

Deniz alası Salmo trutta  labrax Kancalı ahtapot Elodone cirrhosa
Büyük camgöz(Kum) köpek balığı Carcharhinus plumbeus Kırmızı mercan Corallium rubrum
Siyah mercan Gerardia savaglia
Güneşlenen
köpek balığı
Cetorhinus maximus Kırmızı yıldız Asterina pancerii
Köpek balığı Galeorhinus galeus Minare Cerithium vulgatum
Dikburun köpekbalığı Lamna nasus Şeytan minaresi Gourmya yulgata
Mersin balıkları Acipencer spp. Deniz kulağı Haliotis lamellosa
Deniz 
kaplumbağaları
Caretta caretta, Pina Pinna nobilis
Chelonia mydas Mühreler Lamellaridae
Dermachelys coricea Maya Maia squinado
Trionyx triunguis Fok Monachus monachus
Ot sazanı Ctenopharyngodon idella Deniz atı Hippocampus hippocampus
Deniz çayırları Posidonia oceanica Ticari deniz 
süngerleri
Spongia officinalis
Zostera nolti Spongia agaricina
Yağlı balık Garra rufa Hippospongia communis
Beni balığı Cyprinion macrostamus Yunus ve Balinalar Catecea

ORFOZ BALIGININ BALIK MERASINDAKI ONEMI

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/8BnEvHANjIs

Denizlerde Avlanması Tamamen Yasak Olan Balık Türleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOGRAFLAR, MEVZUAT kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DENIZLERDE AVLANMASI TAMAMEN YASAK OLAN BALIK TURLERI için 5 cevap

 1. sezgin der ki:

  zıpkınla müren avı yasakmı?
  müren yenirmi?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Zıpkınla veya oltayla Müren avı yasak değil. Eti oldukça lezzetlidir. Ama avını yapmak tehlikeli olabilir. Tehdit altında oldukça saldırgan olabiliyorlar. Normal şartlarda oldukça sakin görüntüleri vardır. Tavsiyem Mürenlerden uzak durman olacaktır. Ben Müren ve Mığrı Balıklarını sevdiğim için avını yapmam. Tüplü dalış yaptığım senelerde Müren ve özellikle Mığrıları beslemekten büyük keyif alırdım.

 2. Geri izleme: Deniz Canlıları Yok Olmaya Devam Ediyor | urbanistanbul

 3. IRFAN UNVER der ki:

  BILGILER COK AYDINLATICI… HER SENE V-BALIK POPUKASYONUNUN AZALMASI GERCEKTEN UZUCU..ANCAK ELIMIDEN DE FAZLA BIRSEY GELMIYOR.. OZELLIKLE BIREYDEN BASLAYIP DEVLETE VE ULUSLARARASI ORGANIZASYONLARIN BU İŞİ KOORDİNELI OLARAK ÇÖZMELERI GEREKIYOR..

  HERNEYSE BEN DE BALON BALIGI ILE ILGILI GORUSMU ORTAYA KOYMAK ISTIYORUM.. DOGA DA BİR DENGE VARDIR VE BU BİR SEKILDE BOZULDUGUNDA , BİRSEKILDE YENISI KURULUR.. YANI BALON BALIKLARININ ÖCÜ GIBI GOSTERILMESI YANLISTIR. CUNKU, HADI DIYELIM KI BALON BALIGI DIGER TURLERI YOK ETTI.. BIR SURE SONRA YIYECEK STOKLARI BITTIGI ICIN AZALMAYA BASLAYACAKLAR VE YA KENDI KENDILERINI YIYEREK AZALACAKLAR YADA GOC EDEREK DAHA IYI MERALAR BULUP GIDECEKLER.. SONRA , BALON BALIKLARI AZALIRKEN, DİĞER BALIK POPÜLASYONU ÇOGALACAK.. BIR SURE SONRA BALON BALIKLARI TEKRAR GELECEK VE DOGAL DENGE BOYLECE DEVAM EDECEK..

  RASTGELE..

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balon Balığının bizim sularımızda görülmeye başlanması ile yapılan ilk değerlendirmeler tamamen ön yargılı görüşlere dayanmaktadır. Bir kere balığın geldiği yerdeki balık popülasyonu değerlendirilmeli. Balon Balığı Kızıldenizden gelen bir tür. Acaba, Kızıldenizden göçmeye başladığında buradaki balıkların neslini tüketerek mi geldi. Yoksa, zaten önceden de var oldukları Akdeniz Balon Balıkları için daha uygun bir ortam olmaya başladığı ve Balon balıklarının Akdenize girmesinin önünde engel olan Orkinos ve Akya gibi iri balıkların hızla azaltılması mı? buna sebep oldu.

   Balon Balığının Japonya denizlerinde oldukca yoğun ollarak bulunduğunu ve bir çok türünün Japon denizlerinde yaşadığını bilmeyen yoktur. Bu ülkede bu kadar makbul olan bu tür diğer balıkları baskılayarak yaşam alanlarını yok mu ediyor. Bu tür bilgi sahibi olan var mı? Bu soruya hemen orada bu balık yenerek tüketiliyor cevabının verildiğini duyar gibiyim. Evet, bu balıklar Japonyada tüketiliyor. Üstelik çok kıymet verilerek. Yok etme çabası ile değil aksine kıymet verilerek ve el üstünde tutularak. Japonyadan balık avı turlarına katılan hiç bir arkadaşlardan böyle bir bilgi almadım, internet üzerinden de bu tür bilgi sahibi olmadım. Arkadaşlar lütfen size söylenen tezleri kendi akıl süzgecinizden geçirmeden ve biraz üzerinde düşünmeden hemen uzman otorite tespiti olarak değerlendirmeyin. Kanaatler insanı her zaman yanlışa düşürücüdür. Araştırmacı olmak ise insanı daha çok doğrulara yaklaştırır.

   Burada Balon Balığının savunuculuğunu yapmıyorum. Burda haksız yere zulüm gören her hangi bir canlının savunuculuğunu yapıyorum. Balon Balığının suçu sabit değil ki infaz yapabilelim. Bir suçlu arıyorsak hepimiz aynanın karşısına geçelim. Eminim suçluyu aynada çok net olarak görebileceğiz. Hepimiz balığın azalmasından sorumluyuz. Çuvaldızı kendimize, yiyeceğimiz güne kadar geri salmak üzere, iğneyi Balon Balığına batırmalıyız.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.