DENIZLERIN EFESI OLAN AKYA AVI YAPMAK INSANI BUYUK BALIKCI YAPAR

Denizlerin Efesi Olan Akya Avı Yapmak insanı Büyük Balıkçı Yapar :

DENIZLERIN EFESI OLAN AKYA AVI YAPMAK INSANI BUYUK BALIKCI YAPAR

Balık avı turu sabah erkenden Ali beyle, Adrasan Koyunda, Palamut’a 7 cm yüzey rapalası çekerek başladı. Adrasan’da, çok güzel bir gün başlangıcıydı. Hava ve deniz, balık avı turu için çok müsaitti. Koydan çıkmadan, ilk Palamutları avlamaya başladık. Sulu Adaya gidene kadar, bir yandan kahvaltı yaparken, bir yandan da yemlik Palamut avlıyorduk. Sohbet güzeldi. Günün ilk ışıklarının yumuşak tonunda, Adrasan’ın koyları bir başka güzel gözüküyordu. Burası nasıl güzel bir yerdir, anlatmakla bitmez. On senedir buralarda dolaşırım. Her baktığımda, bir başka güzellik görüyorum. Bazen kendime soruyorum “hiç mi sıkılmıyorsun buralarda?…” Bana bile garip geliyor ama, gerçekten, her baktığım yerde başka bir güzellik görüyorum. Bu kadar güzel bir yerde, nasıl sıkılayım. Aksine, her geçen gün daha fazla seviyorum. Özellikle, Sinarit, Fangri ve Trança gibi, çok değerli balıklar avladığım günlerde, burayı çok çok daha fazla seviyorum.

DENIZLERIN EFESI OLAN AKYA AVI YAPMAK INSANI BUYUK BALIKCI YAPAR

Av hikayemize dönelim.

Sulu Adaya vardığımızda, yeterince yemlik Palamut’umuz vardı. Adanın biraz açığında durduk. Palamut’u yem yaptığımız dip oltalarımızı hazırlayarak denize bıraktık. Yemli dip oltasıyla çok yavaş yolla giderken, Sulu Adanın Adrasan tarafını çekmeye başladık. Bir saat kadar dolaşmıştık. Geçtiğimiz yerden geri dönmeye başlamıştık. Yemli dip oltalarını 30 – 40 m derinliğe kadar indirdik.

Akya Kalomayı Şiddetle Boşaltınca Kendimize Geldik

Adaya en fazla yaklaşabileceğim noktaya geldiğimiz de, Ali beyin olta hızla gerildi. Kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Kalomanın sesiyle bir anda kendimize geldik. Akya alarmı başladı. Ali bey bir süre Akya ile mücadele etti. Yorulunca oltayı bana verdi. Sırayla Akya’yı yorma çalışmalarımız, yarım saat kadar sürdü. Akya, yarım saatten sonra yorulmaya başlayınca, tekneye doğru daha kolay yaklaşmaya başladı. Birazdan teknenin altında gözüktü. Akya’nın teknenin altıdan parıldayarak yukarı gelişi, çok güzel bir manzara oluşturuyordu. Ali bey, Akya’yı teknenin yanına yaklaştırınca, uzanıp tekneye aldım. Artık, Akya teknedeydi. Yorulmuş olmasına rağmen, teknede mücadelesine bir süre daha devam etti.

DENIZLERIN EFESI OLAN AKYA AVI YAPMAK INSANI BUYUK BALIKCI YAPAR

Denizlerin Efesi Teknedeydi

Akya, çok güzel bir balık. Adeta, denizlerin efesi. Suda yüzerken veya dalarken yakınınızda Akya varsa, genellikle yanınıza sokulur. Bazı dalışlarda, bir metre kadar yakınıma sokuldukları oldu. Sürü oldukları zaman, daha cesaretli olurlar. Bazen, uzun süre yanınızdan ayrılmaz, etrafınızda dönüp dururlar. Derin suda karşılaşıldığında, hareketler daha da güzeldir. Özellikle, derin sudan hızla, yukarı doğru gelirken, çok ilgi çekici gözükür. Önceleri küçükken, yaklaştıkça hızla kocaman olur. Bir anda, yanınızda olurlar. Büyük bedenlerine rağmen, çok hızlı manevra yapabilirler. Hareketleriniz sakinken, sizden kesinlikle korkmazlar.

Denizlerin Efesi Olan Akya Avı Yapmak İnsanı Büyük Balıkçı Yapar

JIGGING TURU

Jigging ile Akya Avı Videosuhttps://youtu.be/8BnEvHANjIs

Denizlerin Efesi Olan Akya Avı Yapmak İnsanı Büyük Balıkçı Yapar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.