DIP SIRTISI

Dip Sırtısı :

DIP SIRTISI

Büyük Balık Avında Dip Sırtısı Yöntemleri

Dip Sırtısı Nedir

Suni veya gerçek yemleri kurşun ağırlık veya daldırıcı aparatlar yardımıyla dibe indirerek çekme yöntemidir.

Suni yemlerin uzun plastik gagalı olanları hiçbir ağırlık kullanmadan belli hızlarda çekilerek 10 m altına kadar dalabilmektedir. Bu rapalalara dip rapalası denir. 10 – 15 m aralığında yapılacak dip sırtısında plastik uzun gagalı bu tür rapalalarla kurşun ağırlık veya daldırıcı aparat kullanılmadan dip sırtısı çekilebilir. Aynı şekilde canlı yemler veya taze yemlerle de dip sırtısı çekilebilir. Genellikle yemli dip sırtısında derinlik ve ağırlık miktarı daha fazladır.

DIP SIRTISI

Dip Sırtısı Çekme Hızı

Dip sırtısını çekme hızı genellikle yavaştır. Suni yemlerde avlanmak istenen balık türüne bağlı olarak değişik daldırma aparatları kullanılarak, nispeten yüksek hızlarda çekilebilir. Dip sırtısında hız ne kadar artarsa, kullanılacak malzemenin de gücünün arttırılması gerekir. Çünkü, dip sırtısında sürat arttığında oltada kullanılan misina, ip, fırdöndü, fırdöndülü klips, kamış ve olta makinesi üzerindeki baskı hızla doğru orantılı olarak artar. Yavaş çekilen olta takımlarında baskı o kadar önemli değildir. Yavaş çekilen takımın gücü, avlanması düşünülen balığın mücadele gücüne göre ayarlanmalıdır.

DIP SIRTISI

Dip Sırtısında Kaloma Ayarı

Kaloma, takım salındıktan sonra oluşan ağırlık miktarına ve hıza bağlı olarak ayarlanır. Hız arttıkça kaloma sıkılır. Hız düştükçe kaloma gevşetilir. Kaloma, takım salındıktan sonra oluşan ağırlık miktarına ve hıza bağlı olarak ayarlanır. Bu ayarın üzerine 100 gr bir ağırlık bile binse boşalmaya başlamalıdır. Ancak, taşlık zeminlerde taş balığı avlanma ihtimali varsa, bir iki tık sıkılarak kaloma bir miktar sertleştirilir.

DIP SIRTISI

Kalomanın nispeten gevşek olması; suni veya gerçek yeme atlayan balığın yırtılmasını, misinanın kopmasını, kanca ve halkaların açılmasını engeller. Balık, kalomayı hızla boşaltabilir. Bu sayede mücadele sağlıklı bir şekilde başlayacaktır.

Kalomanın nispeten sıkı olması; balık oltaya atladığında takımın en zayıf noktasında sorun oluşacaktır. İlk anda balık kaçmasa bile ilerleyen mücadele aşamalarında sorunlarla karşılaşmak ihtimali artacaktır. Eğer, takım üzerinde sorun olduğunu düşünüyorsanız, nispeten gevşek kaloma ile balıkla mücadeleyi sürdürebilirsiniz. Bu sorunun büyümesini engelleyecektir.

DIP SIRTISI

Dip Rapalasıyla Dip Sırtısı

Metal veya plastik uzun gagalı rapalalarla yapılan sırtı şeklidir. Dip rapalasıyla hazırlanan takımlarda indirilmesi düşünülen derinliğe göre kurşun ağırlıklar kullanılmaktadır. Bazı dip takımlarında daldırma aparatları kullanılarak dip rapalaları istenilen derinliklere indirilebilir.

Kurşun ağırlık kullanılarak çekilen dip rapalalarının hangi derinliklere indirileceği, tekne hızına ve salınan misina miktarına bağlıdır. İndirilecek derinliğin kararını tekneyi kullanan kişi belirler. Hızın sabit kaldığı durumda, oltayı kullanan misinayı salıp çekerek derinliği değiştirebilir.

DIP SIRTISI

Kurşun ağırlıklar kullanarak dip rapalası çekiyorsanız kullanacağınız kurşun ağırlığa ve salacağınız misina miktarına tekneyi kullanan kişi karar vermelidir. Tekneyi kullanan kişi; olta çekeceğiniz bölge ve dip yapısı, oltada kullandığınız ağırlık miktarı, dip rapalasının daldığı derinlik, olta atanların saldığı misina metresi ve dip sırtısı konusunda bilgisi olması gerekir. Dip yapısını bilmediğiniz bölgelerde, balık bulucu (fish finder) kullanımı derinlikleri takip açısından faydalı olacaktır.

DIP SIRTISI

Daldırıcı aparatlar kullanılarak dip sırtısında, daldırıcı aparatların fazla bir ağırlığı olmadığından belli hızlarla çekildiğinde daldıkları için dalma derinlikleri birkaç metre hata payıyla bellidir. Sabir hızlarda dalabileceği en fazla derinliğin altına inemeyeceğinden, bu takımları çekerek balık avı yapmak nispeten daha kolaydır. Dalma derinlikleri öngörülebilir olduğundan takılma olasılığı, kurşun ağırlık kullanılan dip takımlarına göre daha azdır. Bu durum, tecrübe edinmek için geçireceğiniz zamanı kısaltır. Daha kolay dip sırtısı çekmenize yardımcı olur.

Daldırıcı aparatların kullanımı kurşun ağırlıklara göre kolay olmakla beraber, daha pahalıdır. Kullanımı yaygın olmadığından her arandığında kolayca bulunamayabilir.

DIP SIRTISI

Yemli Dip Sırtısı

Canlı ve ya taze yem balığı kullanılarak hazırlanır. Rapalayla dip sırtısında olduğu gibi kurşun ağırlıklar veya daldırıcı aparat kullanılarak dip sırtısı çekilir.

AKYA OLTASININ HAZIRLANMASI VE BIRAKILMASI

Yemli dip sırtısı yem olarak çekilen balığın dönmemesi ve düzgün gelmesi için, yavaş hızlarla çekilir. Dip oltasının derinde kalabilmesi için yavaş çekilmesi zorunluluktur. Tekne hızı arttığında olta dipten yükselir. Ayrıca, bir çok büyük balık yavaş hızlarda, yeme daha fazla ilgi duymaktadır. Bunu sebebini, “her avcı kolay avı sever” sözünde aramak doğru olur, düşüncesindeyim. Yavaş dolaşırken arada bir ufak hızlanmalar yapmakta fayda vardır. Bu hızlanmalar yem balığına kaçan balık görüntüsü verir. Bu sayede büyük balık kıskandırılır.

Daldırıcı aparatlar kullanılarak yemli dip sırtısı yapıldığında nispeten daha hızlı çekilebilir. Kurşun ağırlık kullanılarak hızlı dip sırtısı çekmek zordur. Eğer yem olarak kullandığımız balığı değişik derinliklerde çekmek istiyorsak, tekne hızını değiştiririz. Tene yavaşladığında ya da durduğunda takım dalar. Tekne hızlandığında takım dipten yükselir.

Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere, kurşun ağırlıklar ile daldırıcı aparatların bir birlerine değişik üstünlükleri vardır. Bu üstünlükleri öğrenip doğru yerlerde kullanarak, balık avı çeşitliliğimizi arttırabiliriz. Bu şekilde alternatif balık avlama yöntemleri geliştirebiliriz.

Yemli dip sırtısında tercih edebileceğiniz yemler

Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik, Zargana, Sübye, Kalamar, Kefal, Levrek, Melanur, Kolyoz, Uskumru, ve daha pek çok balık türleri.

Hangi balık doğru yemdir?

Bize göre, bir bölgede yem olabilecek hangi balık türü fazla miktarda bulunuyorsa ve avlamayı düşündüğümüz balıklar o an için hangi balıkları yiyorsa doğru yem o balık türüdür. Avlanan büyük balıkların midesini devamlı olarak kontrol ederseniz, hangi yemin doğru yem olduğunu her zaman güncel olarak bilebilirsiniz. Bu bilgi sizi boşuna zaman kaybetmekten ve tereddüt duymaktan kurtaracaktır. Doğru seçenekler sizi avınıza bir adım daha yaklaştırır.

Yemlik balık oltaya nasıl takılmalıdır?

Yemli dip oltasında genel olarak iki kanca kullanılır. Bunlardan biri yem balığının solungaçları arasından geçirilerek anüs bölgesine takılır. Diğer kanca yem balığını taşıması için ağız bölgesine takılır. Taşıyıcı kanca ağzın tam ortasından takılmalıdır. Bu kancanın dengeyi sağlar. İhtiyaç hissedilmesi durumunda sırt bölgesine üçüncü bir kanca takılabilir.

Biz son yıllarda anüs ve/veya kuyruk bölgesine bir şiş yardımıyla büyük üçlü kancalar takıyoruz. Üçlü kancaları 0.90 iplerle bağlıyoruz. Bu ipleri balığın içinden geçirerek taşıyıcı kancaya bağlıyoruz.

Üçlü kancalar kullanımı yem balığını canlı rapalaya benzetiyor. Benzer şekilde piyasada silikondan yapılmış suni yemler de bulmak mümkündür. Bu silikon suni yemlerle dip ve yüzey sırtısı çekilebilir. Tabi Balon Balıkları izin verirse…

DIP SIRTISI ILE SINARIT AVI

Dip Sırtısı ile Sinarit Avı : https://youtu.be/g61Y4JloziE

Dip Sırtısı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DIP SIRTISI için 4 cevap

 1. ali bağcı der ki:

  Dip sırtısı ne zaman yapılır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Biz dip sırtısını büyük balık avlamak için yaparız. Bizim için 3 Kg üstü balıklar büyük balıklardır. 3 Kg altı balıkları büyük balık olarak kabul etmeyiz. Çoğunlukla bu balıkları geri salarız.

   Biz genellikle yemli dip sırtısı ile av yaparız. Yemli dip sırtısı yapmak için önce yem balığı avı yaparız. Yem balığı olarak Palamut, Orkinos Yavruları ve Zargana avı yaparız. Bu avı takiben de büyük balık avına başlarız. Bu konuyla ilgili link: https://www.adrasanbalik.com/balik-avi-yemli-dip-sirtisiyla-akya-avi/.html

 2. Murat Çimenli der ki:

  Dip sırtısında kullandığınız takımların ölçülerini rica ediyoruz. …
  Ve tabii ki bu aydınlatıcı paylaşımlarınız için teşekkürler. …

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.