DOKTORLARIN BALIK AVI BEREKETI

Doktorların Balık Avı Bereketi :

Bir süredir havalar sıcak giderken, deniz suyunu derinlerinde ısınmaya çalıştığından devamlı fırtınamsı bir hava var. Su öğlen saatlerine kadar poyrazın etkisiyle karıştığından derinlerdeki suyun ısınmasını sağlıyor. Öğleden sonrasında deniz biraz sakinleşirken, akşama doğru batı ve kuzey batı rüzgarı ile temizlenerek oksijen seviyesi arttığından, balıklar için daha kolay yaşanır hale geliyor. Aynı zamanda bu dönemin sıcak denizlerden göçen balıklar için bir göç zamanı olması, denizlerimizdeki balık miktarının hızla artmasını sağlıyor. Şu günlerde Lambuka ve Yazılı Orkinosların geçiş zamanı. Önümüzdeki bir iki hafta içinde büyük balıkların göçünün de başlamasıyla balık miktarında daha hızlı bir artış olacak. Hatta bu balıklara derinlerden yumurtlamak için sığ sulara yükselen Trança ve Fangri gibi türler de eklenecek.

DOKTORLARIN BALIK AVI BEREKETI

Pırasalı Ada İstikametinde Balık Avı

Sabah saat 06.30 da güneş henüz doğmaya başlarken, deniz henüz kıyılarda hareket kazanmadığı saatlerde kıyıdan ayrılarak Pırasalı Ada yönüne dümen kırarak balık avı turuna başladık. Sakin başlayan gün, Pırasalı Adaya yanaştıkça dalgaların artmaya başlamasıyla hareketlenmeye başladı.

Dalganın en yoğun hissedildiği Pırasalı Adanın boğaz kısmı ve açığı çok güzel balık yapıyordu. Neredeyse her gidiş dönüşümüzde balık avı yapmak mümkün oluyordu. Dalgaların 2 m civarını bulmaya başladığı 09.30 kadar avımızı yapıp sonrasında Adrasan Koyuna doğru yöneldiğimizde balıklarda Adrasan Koyuna doğru girmeye başladığından, dönüş yolunda da balık avlamaya devam edebiliyoruz. Zaman zaman oltalara Lambuka da atlıyor. Lambukalar bu bölgede henüz küçük boyda olduğunda geri salarak avımıza devam ediyoruz.

DOKTORLARIN BALIK AVI BEREKETI

Zorlu Denizde Balık Avı

Pırasalı Adanın boğaz kısmında kaloma akmaya başladığında ilk balığımız oltaya takılmıştı. Dalgaların içinde keyifle balıkla mücadele edip tekneye aldık. Bu kısma kadar her şey normaldi. Balığı çıkarıp fotoğraf çekme aşamasında iki yönden aldığımız dalgaların büyüklüğünün etkisiyle Gürkan’ı deniz tuttu. Deniz tutmasının etkisi çok hızlı gelişip dayanılmaz hal alınca, tereddüt etmeden Adrasan Koyunun koruyuculuğuna geri dönerek, Akseki Koyuna doğru dümen kırdık.

Yolda bir Yazılı Orkinos avı daha yaptık. Fakat, Gürkan’ın durumundan dolayı durmayarak, Akseki Koyunun sakin sularına kadar yavaş hızla yolumuza devam ettik. Akseki Koyunda tekneyi durdurarak ikinci balığı da tekneye aldık. Sonra Gürkan’ı karaya çıkarıp yarım saat bekleyerek kendine gelmesini sağladık. Sonrasında Akseki Koyu ve Tuzla Adalarının önünde balık avına devam ettik. Yarım saatlik karadaki dinlenme Gürkan’ı kendine getirmişti. Bu tür deniz tutmalarında karadaki kısa dinlenmeler insanları kendine getiriyor ve sonrasında bir daha deniz tutmuyor.

Büyük Balık Avı Videosuhttps://dai.ly/xwo3h3

Doktorların Balık Avı Bereketi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DOKTORLARIN BALIK AVI BEREKETI için bir cevap

  1. murat der ki:

    Gökçe kutlarım, cancan. Balık adeti olarak şimdilik berabere, birdahakine senle ben çıkalım, iyi balık yakalarız. Kısmet Akya’ya …

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.