GOKCEADADA BLUEFIN TUNA AVINI OGLUMLA BERABER YAPTIK

Gökçeadada Bluefin Tuna Avını Oğlumla Beraber Yaptık :

Balık Avı Turumuzun Birinci Günü

Oğlumla 3 – 4 günlüğüne Gökçeada’ya giymeye karar verdik. Amacımız bu süre zarfında hem balık avı, hem de keyif yapmaktı. Şansımıza hava harikaydı. Sabah erkenden bir kasa Sardalya alıp denize açıldık.

Av noktamıza giderken yolda büyük bir Kolyoz sürüsü gördük. Balıklar 70 m derinlikteydi. Hemen çaparileri suya bıraktık. Oltamıza 6 adet 20 cm Kolyoz takıldı. Avladığımız balıkları canlı tutmak için hemen livara koyduk.

GOKCEADADA BLUEFIN TUNA AVINI OGLUMLA BERABER YAPTIK

Trol Teknelerinin Arkasında Dolaşan Orkinosların Peşindeyiz

Orkinos avı yaparken genellikle Trol Teknelerinin arkasında dolaşırız. Trol Tekneleri ağlarını kaldırırken ağdan düşen balıklar Orkinosları bölgeye çeker. Ayrıca Troller ağlarını temizlediklerinde artıkları denize bırakır. Orkinoslar bu artıkları yemeyi alışkanlık haline getirdiği için Trol Teknelerinin arkasında dolaşır.

GOKCEADADA BLUEFIN TUNA AVINI OGLUMLA BERABER YAPTIK

Orkinoslar Su Yüzünde Oynak Yapıyor

Trol Teknesinin arkasına yanaşırken Orkinosların su yüzeyinde oynak yaptığını gördüm. Ben de Sardalya ile yemlemeye karar verdim. Denize attığım Saldalyalara Orkinoslar saldırmaya başladı. Bunun üzerine oltamdaki kancaya bir Sardalya taktım. Bir avuç Sardalya ile beraber oltamı oynağın içine attım. Ortalık bir anda karıştı. Kaloma çılgınca boşalmaya başladı. Orkinos iğneye takılmıştı. Böylece büyük balık avı mücadelem başladı.

Büyük Mücadele Başladı

Çıkrık makinem Jigging Master PE20, kamışım Shimano Tiagra’ydı. Balık kalomadan yaklaşık 250 m ip misina boşalttı. Sonrasında bana çekme fırsatı verdi. Mücadele bir saat kadar sürdü. Bir saat sonra balıkla mücadeleyi teknenin yanında sürdürmeye başladım. Mücadele boyunca 13 yaşındaki oğlum harika dümen tutarak tüm komutlarımı yerine getirdi. O da Orkinos avını yapabilmek için çok hevesliydi. Bu yüzden bana çok yardımcı oldu.

GOKCEADADA BLUEFIN TUNA AVINI OGLUMLA BERABER YAPTIK

Sonunda oğlumun da yardımlarıyla balığı tekneye almayı başardık. Avladığımız Bluefin Tuna 70 Kg civarıydı. Sabahın 09.00 da tekneye böylesi güzel bir avı çıkarmanın mutluluğunu yaşıyorduk. Mutluluğumuz her ikimizin yüzüne de yansımıştı.

Bu harika av sonrası provamızı Kaleköy limanına çevirdik. Balığı teknede keserek sushimi ve yanaklarını da tavada yaptık. Oğlum yanakları tavada harika yaptı. Balık gerçekten lezzetliydi. Ama oğlumun elinden olunca efsane olmuştu.

Balık Avımızın İkinci Günü

Bir önceki gün harika bir av yapmanın gönül rahatlığıyla ava başladık. Bir önceki gün livarı çalışır vaziyette bırakmıştım. Bu yüzden yolda avladığımı 6 adet Kolyoz canlı kalmıştı.

GOKCEADADA BLUEFIN TUNA AVINI OGLUMLA BERABER YAPTIK

Av meramıza ulaştığımızda bu sefer etrafta Orkinos gözükmüyordu. Oltama canlı bir Kolyoz bağladım. 400 gr kurşun ağırlıkla sırtı çekmeye başladım. Daha on dakika olmamıştı kaloma sesi ortalığı inletmeye başlamıştı. Bu sefer balık Penn Çıkrık makinenin bulunduğu oltaya takılmıştı. Bu çıkrık Penn markasının en büyüklerindendi. Bu yüzden balığı çekmekte hiç zorlanmadık diyebilirim. Yaklaşık 30 dakika sonra balık teknedeydi. Güzel bir av daha yapmıştık.

Daha önceden sayısını hatırlamadığım kadar çok büyük balık avım olmuştu. Ancak oğlumla başbaşa çıktığımız bu macerada çok başkaydı. İki sabah avında iki Orkinos avlamak ve tekneye almak sanırım onun kısmeti benim tecrübemle mümkün oldu. Her iki günde de balık avını yapar yapmaz avı sonlandırıp limana geri döndük.

Herkese büyük balık avları dilerim.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/w3ofrCGvcvc

Gökçeadada Bluefin Tuna Avını Oğlumla Beraber Yaptık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR, SIZDEN GELENLER kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

GOKCEADADA BLUEFIN TUNA AVINI OGLUMLA BERABER YAPTIK için 1 cevap

  1. ufuk çuhacıoğlu der ki:

    Helal olsun kardeşim, emeğinize sağlık

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.