JIGGING YONTEMINDE RITMI TUTTURANIN OLTASI SINARIT AVIYLA SENLENIR

Jigging Yönteminde Ritmi Tutturanın Oltası Sinarit Avıyla Şenlenir :

Sinarit Avı

Saygın ve Onur’la uzun yıllardır balık avı turuna çıkarız. İlk senelerde tur şekli genellikle ufak balık avıydı. O dönemlerde balık avı meramıza kadar Palamut için olta çekerek giderdik. Palamut almışsak Palamut’u yem yapıp, Akya için yemli dip oltası çekerdik. Bu şekilde avlanırken nedense oltaya yakalanan balıklar bir süre sonra oltadan kurtulurdu. Balık kaçınca bizimkilerin morali bozulup ufak balık avlamaya giderdik. Gün ufak balık avıyla biterdi. Ufak balık avını tercih etmelerindeki sebep; ufak balığı daha lezzetli bulmalarıydı.

JIGGING YONTEMINDE RITMI TUTTURANIN OLTASI SINARIT AVIYLA SENLENIR

Aradan geçen zamanda ufak balıktan yavaş yavaş vazgeçip büyük balığa yönelmeye başladılar. Özellikle, Adrasan’a ailecek geldikleri bir gün Pırasalı Ada’da yaptığımız 16 kg Akya avından sonra, ufak balık dönemi kapandı. Büyük balığın keyfini almışlardı. En güzeli aileler karada balık beklerken kocaman balıkla dönmek, onun gururunu yaşamak, sonrada oturup balığı bir ziyafet sofrasında yemekti. İşte, insanın bir balık avı turunda bulabileceği en güzel anlar bunlar olmalıydı. Böyle anlar hiç unutulmaz.

JIGGING YONTEMINDE RITMI TUTTURANIN OLTASI SINARIT AVIYLA SENLENIR

Bu ava özellikle jigging yapmak için çıkmıştık. Saygın ile Onur kendilerine jigging makinesi ve kamışı alarak, jigging takımı yapmışlardı. Ayrıca 150 – 200 gr jig’ler almışlardı. Bu balık avı bu oltaları ve jig’leri deneme zamanıydı. Sabah 07.00 gibi buluşup tekneye bindik. Palamut için yüzey oltalarını denize bırakarak sırtı çekmeye başladık. Sulu Ada’ya kadar Palamut için yüzey sırtısı çektik. Sulu Ada’ya gelince hiç vakit kaybetmeden Jigging yapacağımız bölgeye gidip, jigging yapmaya başladık.

JIGGING YONTEMINDE RITMI TUTTURANIN OLTASI SINARIT AVIYLA SENLENIR

Saygın ve Onur için gerçek anlamda ilk jigging avı olacaktı. Jigging takımlarını hazırladık, jig’leri denize bıraktık. İlk acemilikler atılıyordu. Senkron tutturmaya çalışıyorlardı. Çabucak yoruluyorlardı. Bu, ilk başlangıçlarda hep böyle olur. Yorgunluklar ve senkron her aradan ve dinlenmeden sonra iyiye gider. Senkron düzelmeye, yorgunluk azalmaya başlar. Zaten senkron düzeldikçe, yorgunlukta azalır.

JIGGING YONTEMINDE RITMI TUTTURANIN OLTASI SINARIT AVIYLA SENLENIR

Jigging Yönteminde Ritmi Tutturanın Oltası Sinarit Avıyla Şenlenir

Bir ara baktım. Onur’un Jigging yapış şekli iyice düzelmeye başlamış; “Onur jigging yapma stilin düzelmiş” dedim. Aradan 15 – 20 saniye geçmedi. Onur’un kaloma hızla boşalmaya başladı. Onur şaşkınlık içinde “balık geldi” dedi. Sakin bir şekilde oltayı çekmesini istedim. Onur balığı yukarı almaya çalışırken, baktım Saygın hırs yapmış. jigging yapmaya devam ediyor. Saygın’dan oltasını çekmesini istedim.

Oltalar çekilirken zaman zaman Onur’un kaloma boşalıyordu. Kaloma boşaldıkça benimde keyfim yerine geliyordu. Kalomanın boşalması; oltada, değerli bir balığın olduğuna işaretti. Gelen Balon Balığı değildi.

Birazdan balık teknenin altında parlamaya başladı. Hemen gelen nedir diye baktık. Gelen güzel bir Sinarit’ti. O an teknedeki keyfi görmeye değerdi. Onur’un ağzı kulaklarına varmış, Saygın “bende isterim” moduna girmişti. Sinariti hemen tekneye aldık. Keyfimize diyecek yoktu. Video ve fotoğrafları çektik.

JIGGING YONTEMINDE RITMI TUTTURANIN OLTASI SINARIT AVIYLA SENLENIR

Saygın bana dönmüş “bende isterim” diyordu. Bende “deniz burada, balık aşağıda, biz balık avı turundayız. Biraz gayret ve kısmetle neden olmasın. Hadi çalışalım” dedim. Saygın ile Onur daha büyük bir hevesle jigging yapmaya başladı. Artık, Saygın ile Onur’u tutabilene aşk olsun. Ne senkron, ne de ritim problemi kaldı. Ne de yorgunluktan eser. Tam bu aşamada insan yorulduğunu hissetmez oluyor. Bir de kocaman Sinarit kovadan size bakarken yorulmak aklınıza gelmiyor. O Sinarit hazzını bir daha yaşamak istiyorsunuz. Sinarit, her balık avcısının avlamak istediği üst düzey bir avdır. Balık avında ustalaşan her avcı Sinarit hayali kurar. Usta olmanın kriteri Sinarit avcılığından geçer.

Jigging Yönteminde Ritmi Tutturanın Oltası Sinarit Avıyla Şenlenir

DIP SIRTISI ILE SINARIT AVI

Sinarit Avı Videosuhttps://youtu.be/g61Y4JloziE

Jigging Yönteminde Ritmi Tutturanın Oltası Sinarit Avıyla Şenlenir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.