JIGGING YONTEMIYLE KUM GRIDASI AVI YAPTIK

Jigging Yöntemiyle Kum Gridası Avı Yaptık :

JIGGING YONTEMIYLE KUM GRIDASI AVI YAPTIK

Balık avı tur şekli; jigging ile Lagos avı. (Jigging)

Balık avı turuna çıkmak için Sait ve Kerem ile sabah erkenden Adrasan sahilinin sol tarafında, teknenin olduğu yerde buluşup tekneye bindik. Hedef Sulu Ada’da jig avı yapmaktı.

JIGGING YONTEMIYLE KUM GRIDASI AVI YAPTIK

Sulu adaya giderken yol boyunca Palamut için yüzey rapalası çektik. Bu dönemde genellikle Palamut az bulunur. Olan Palamut da orta suda bulunduğu için yüzey takımları ile avlamak nispeten zorlaşır. Sulu Adaya kadar boş boş gitmektense şansımızı denemeye karar verdik. Palamut alabilirsek yemli dip oltası ile Akya’ya bakma şansımız olacaktı. Aslında bu dönem için bir alternatif de Zargana avı dır. İlla da yemli takım atmak istersek Zargana şansımız vardı.

JIGGING YONTEMIYLE KUM GRIDASI AVI YAPTIK

Sulu Adaya vardığımızda bir Palamut yakaladık. Artık, bir tanede olsa yemimiz vardı. Sabah jig avını kaçırmamak için önce jigging yapmaya gittik. Sulu Adanın açığında ilk jig denemelerimizi yaptık. Rüzgar ve hava genellikle 10.30 – 11.00 saatleri arasında değişim göstermeye başladığından, bu saate kadar açıkları deneyip hava sertleşmeye başladığında adaya doğru yaklaşmaya karar verdik. Saat 11.30 civarında Sulu Adaya rüzgarında etkisiyle yaklaşmaya başladığımız esnada, oltalardan birisi hızla gerildi. Kaloma hızla akmaya başladı. İşte, ilk büyük balığı yakalamıştık. Dikkatlice, oltayı çektik. Balık yukarı doğru yaklaştıkça asılması azalınca “büyük ihtimalle Lagos geliyor” dedim. Birazdan Lagos, teknenin altında gözüktü. Teknenin altında bir tur attıktan sonra Lagos’u tekneye aldık. Herkes sevinç içindeydi. Akdeniz’in en değerli balıklarından biri olan Lagos – Kum Gridası avlamıştık. Arkadaşlar, Lagos avımızın endamı ve büyüklüğü karşısında şok içindeydiler.

JIGGING YONTEMIYLE KUM GRIDASI AVI YAPTIK

Son senelerde Balon Balıklarının ağları yırtması, paraketeleri kopartması dolayısıyla profesyonel balıkçılar bu av yöntemiyle balık avlayamayınca, Lagos ve diğer çok değerli balıklardan, Fangri ve Trança da artış gözlenmeye başlandı. Daha önceki yıllarda, Fangri ve Trança avı hiç yapamıyorduk. Özellikle 2010 ve 2011 yılları bizim için Fangri ve Trança yılı oldu. Balık avı turlarına başladığımız günden beri büyük bir Trança avı hayali kuruyordum. Bu sene nihayet, jig avında 6 kg bir Trança avlayarak hayallerimin balığını kavuştum. Darısı her isteyenin başına.

JIGGING YONTEMIYLE KUM GRIDASI AVI YAPTIK

Akya, Sinarit, Lagos, Fangri ve Özellikle Trança gibi çok değerli balıklarla denizlerimiz gözüme daha değerli gözüküyor. Umarım, gelecek günlerde hep beraber bu balıkların çoğalabilmesi için elimizden geleni yapabiliriz. Ben bir avcı olarak bu balıkları avladığımızda serbest bırakmayı öneriyorum. Mümkünse Orfozu hiç avlamayalım. 10 senedir balık avı turları düzenliyoruz. Şimdiye kadar tuttuğumuz bütün Orfozları geri bıraktık.

JIGGING YONTEMIYLE KUM GRIDASI AVI YAPTIK

BUYUK BIR INANCLA HAZIRLANDIKLARI JIGGING TURUNDA LAGOS AVI YAPTILAR

Jigging ile Lagos Avı Videosuhttps://youtu.be/sSAZFO5iG_Y

Jigging Yöntemiyle Kum Gridası Avı Yaptık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.