LIKYA YOLU

Likya Yolu :

Likya Yolunun Tarihi

Likyalılar zamanında, M.Ö. 400 yüzyılda ticaret yolu olarak kullanılmıştır. Likya yolu, İngiliz asıllı Türk vatandaşı olan Kate Clow tarafından doğa ve tarih yürüyüşçülerinin hizmetine 1999 yılında açılmıştır. Kate Clow bu çalışmalarına, Garanti Bankası ve T.C. Kültür Bakanlığı katkıda bulunmuştur.

Likya Yolu, Fetiye’den başlayarak Antalya’ya uzanan 509 km ve 23 etaptan oluşan tarih ve doğanın bütünleştiği, dünyanın en uzun yürüş yollarındandır. Yol boyunca uzanan patikalar kırmızı beyaz renkle işaretlenmiştir. İşaretler takip edilerek ilerlenilir.

Likya Yolu

Likya Yolu iki bölümden oluşmaktadır

1. Bölüm: Faralya – Uzunyurt Köyü, Dodurga köyü, Sdyma, Pınara, Letoon, Xenthos Kenti ve Patara dır.

2. Bölüm: Antiphellos, Simena, myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Edrassa – Adrasan – Olimpos, Chimaera ve Phaselis dir.

LIKYA YOLU

Likya Yolunun Adrasan Gelidonya Feneri Arasını Yürüyoruz 

Likya Yolunun parkurları arasında Adrasan – Gelidonya Feneri de yer alır. Bu parkur Adrasan’dan başlar. 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilen Gelidonya Fenerinden geçer. Karaöz köyünde son bulur.

LIKYA YOLU

Ayrıca, bu parkur üzerinde Kelleci Koyu yer almaktadır. Bu koy Gelidonya Batığının çıkarılması aşamasında Amerikalı arkeologlar tarafından kamp yeri olarak seçilmiştir. Bu dönemde araştırmacılara bir üst yeri görevi görmüştür. Bu vesileyle dolayısıyla Kelleci Koyunun ismi, Amerikan Koyu olarak değiştirilmiştir. Bu araştırma dünyada bir antik batığın tamamının su üstüne çıkarılabildiği ilk su altı arkeolojik kazıdır. Bu isim, Gelidonya Batığının çıkarılmasını sağlayan ve bizzat çalışmalara katılan Amerikalılara şükran vesilesiyle verilmiştir.

LIKYA YOLU

Gelidonya Batığının dünyanın ilk tamamı su üstüne çıkarılan su altı arkeolojik kazı olması dolayısıyla çok önemlidir. Bir çok arkeolojik gerçeğe ışık tutmuştur. Bu sebeple hem Türkiye için, hem de dünya için çok önemli bir çalışmadır.

Bu çalışmanın Türkiye su altı arkeolojik projelerine birinci öncelikle yön vermesi gereken bir çalışma olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.  Bu çalışma dünya kamu oyu ile çok iyi bir şekilde paylaşılması ve değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmaların katkısının Türkiye turizmi açısından da çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu turizm çabasının Likya Yolu ile birleştirilerek dünya turizminde işlenmesi gerekir. Bu yolla bu bölgenin ve benzer yerlerin çok ciddi turizm çekim alanı olması sağlanabilir.

LIKYA YOLU

Likya Yolu – Adrasan – Gelidonya Feneri yürüyüşü:

Likya Yolu üzerinde bulunan parkurlardan, Adrasan – Gelidonya Feneri yürüyüşünü 2003 senesine yapmıştık. Adrasan – Gelidonya Feneri yürüyüşünü, profesyonel bir tur şirketi düzenliyordu. Turda biri bayan, biri erkek, iki tur rehberi vardı. Tura, bir grup yabancı turist katılıyordu. Tura katılacak yabancı turistler, yürüyüşten önceki gün Aybars Hotel’de konaklamışlardı. Adrasan – Gelidonya Feneri yürüyüşünün yapılacağı bilgisini, Aybars Hotel sahibi Mustafa abiden öğrenmiştik. Mustafa abi, Atilla ile beni de yürüyüşe davet edince, büyük bir memnuniyetle kabul ettik.

LIKYA YOLU

Ertesi gün sabah saat 08.30 da, Aybars Hotel önünden bir minibüs iki rehber, turistlerle beraber bizi alarak, Deve Çiftliğine götürdü. Likya Yolu parkurlarından Adrasan – Gelidonya Feneri yürüyüşü, Deve Çiftliğinden başladı. Deve Çiftliğinden, Gelidonya Fenerine yürüyüş mesafesi 16 km sürmekteydi. Yürüyüş ormanlık bir arazide, inişli – çıkışlı olarak devam ediyordu. Yürüyüş boyunca sol tarafımızda Akdeniz’in en güzel manzaraları yer alıyordu. Çok güzel bir ormanın içinde, Likya Yolu’nun kırmızı – beyaz renklerden oluşan izlerini takip ederek yürürken, sol tarafımızda yer alan Akdeniz manzarasını seyre dalmaktan kendimizi alamıyorduk.

LIKYA YOLU

Güzelliklere Doyum Olmuyor

Yürüyüş başladığı andan beri, devamlı fotoğraf çekiyordum. Güzel bir ormanda, güzel bir deniz manzarası eşliğinde, büyük bir keyifle yürürken bir yandan da, fotoğraf çekme keyfime, keyif katıyordum. Adrasan – Gelidonya yürüyüşü esnasında, gördüğümüz her şey çok güzeldi. En etkileyici husus, tarihi ticaret yolunda, eski tacirlerin ve seyyahların yaptığı gibi, yürüyor olmaktı. Eski çağlarda, eski insanların bu yolu kullanmış olduğunu ve bu yolda ne maceraların yaşanmış olduğunu düşünmek, çok etkileyici duyguların, içimizde oluşması için yeterliydi.

Mola yerlerinde çevreyi ve tura katılan insanları fotoğraflamak çok güzeldi. Böylece, bu yürüyüş bizim ve katılımcılar için ölümsüz hale gelecekti. Fotoğraf çekimi için en güzel yer, Gelidonya Fenerinin bulunduğu bölgeydi. Bu bölgede fotoğraf çok güzel çıkıyordu. Her yerde bu kadar kolay fotoğraf çekmek çok mümkün değildir. Fotoğraf çekmenin bu kadar kolay olmasındaki en önemli etken, bölgenin çok güzel bir mekan olması ve her detayının, eğimli arazi sayesinde rahatça gösterilebilir olmasından kaynaklanmaktaydı. Özellikle Beş Adaların muhteşem görüntüsü, çektiğimiz fotoğrafların keyfini çok arttırıyordu.

Gelidonya Fenerine İniş

Gelidonya Fenerinden inmek için, 3 km kadar eğimli bir orman yoldan ilerleyerek asıl yola ulaştık. Bu yol toprak bir yol olup, yer yer yüksek taşlarla kaplı olduğundan araba ile buralara kadar gelmek mümkün değildi. Asıl yolda da 3 km. bir yürüyüşten sonra araca ulaştık. Hepimiz minibüse binerek Adrasan’ın yolunu tuttuk. Hepimizin içinde Likya Yolunun en güzel parkurlarından, Adrasan – Gelidonya Fenerini yürümüş olmanın tatlı mutluluğu vardı. Rehber arkadaşlara, bu yolu yürümemizde kılavuzluk ettikleri için çok teşekkür ederek evimizin yolunu tuttuk.

Adrasan Koyu Videosu: https://youtu.be/VN57TWvZZHc

Likya Yolu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.