ONYEDI SENELIK HASRETI BITIREN AKYA AVIMIZ

Onyedi Senelik Hasreti Bitiren Akya Avımız :

ONYEDI SENELIK HASRETI BITIREN AKYA AVIMIZ

Kadim dostum İrfan ile uzun yıllardır balık avına çıkarız. Genellikle de Akya avlamaya çalışırız. Peşinde koştuğumuz Akya avını nihayet bugün yapabildik. Daha önceki turlarımızda 5 Kg bir Sinarit avı yapmıştık. Üstelik İrfan zıpkınla balık avı yaparken benzer avları yapmak konusunda hiç sıkıntı yaşamazken, olta ile Akya avı büyük sıkıntı olmuştu.

ONYEDI SENELIK HASRETI BITIREN AKYA AVIMIZ

Onyedi Sene Akya Peşinde Koştuk

Bir insanın oltasına nasıl olur da bu kadar uzun süre bir Akya vurmaz. Çıktığımız hiçbir avda yem balığı avı sorun olmadı. Ama iş Akya avına gelince bir tane Akya oltaya vurmadı. Hani vurdu da kaçırdık değil. Hiç vurmadı. İnsanın aklına “siz balığın olmadığı dönemlerde Akya’nın peşinde koşmuşsunuz” gibi bir düşünce gelebilir. Öyle de değil. Özellikle son yıllarda İrfan ile balığın en bol olduğu dönemlerde balığa çıkmaya özen gösterdik. Hatta balık avı turlarında dört gün boyunca sabah ve akşam suyunda Akya avladığımız günlerin ardından beşinci gün İrfan ile balığa çıktık. Ama yine boş döndük. Üstelik ondan sonraki üç gün boyunca balık avı turlarında sabah ve akşam suyunda da Akya avı yaptık. Balığın bu kadar bol olduğu dönemlerde bile avdan elimiz boş döndük. Ama denemekten hiç vazgeçmedik.

ONYEDI SENELIK HASRETI BITIREN AKYA AVIMIZ

Peki Sorun Neredeydi

İlk defa balığa çıkan, ilk defa eline olta alan pek çok insanla büyük balık avı yaptık da bu arkadaşla niçin Akya avlayamadık. Üstelik bu arkadaşla olta avcılığında en zor avı yapılabilen Sinarit avı bile yapmışken neden Akya avı yapamadık? Muhtemelen çıktığımız her turda sohbet etme isteğimiz balık avından önce geldiği için. Başka bir deyişle balık avına yeterince odaklanmadığımız için. Peki Sinarit avı nasıl oldu. Sinarit avı tam da “nerede o eski Sinaritler” diye iç geçirirken geldi. Yani bütün içtenliğimiz ile Sinarit’i istediğimiz için oltamıza atladı. Kısa işin özü “yapmak istediğin işe gerçekten ne zaman odaklanırsan o zaman gerçekleşir”. Yapmak istediğimiz iş için yeterince hazırlanıp, yapacağımız zaman da tam anlamıyla konsantre olursak başarı gelir.

ONYEDI SENELIK HASRETI BITIREN AKYA AVIMIZ

Tam Anlamıyla Ava Odaklanmak

Bugün artık bu işi bitirmeye kararlıydık. Tam anlamıyla ava odaklanmış şekilde başladık. Av boyunca başka konuları konuşmamaya özen gösterdik. Özellikle büyük balık avına başladığımızda sadece Akya avını konuşuyorduk. Canlı yemi suya indirdikten kısa süre sonra da kaloma akmaya başladı. Bu onyedi sene sonra oltamıza vuran ilk Akya oldu. Heyecanla mücadeleye başladık. Arkadaşı sakinleştirip ava olan konsantremizin bozulmamasını sağlamaya çalışıyordum.

Akya Oltaya Takıldığında Şoka Girer

Akya oltaya takıldığında kısa süreliğine şoka girer. Arkadaşla Akya ile beraber şoka girdiğinden biran evvel onu bu şoktan çıkarmam gerektiğini biliyordum. Hemen onu sakinleştirip ava odaklanmasını sağladım. Sonra Akya ile mücadeleye başladık. Arada bir oltayı alıp nasıl mücadele etmesi gerektiğini uygulamalı olarak gösterdim. Nasıl mücadele etmesi gerektiğini öğrendikçe daha da sakinleşti. Artık Akya mücadelesinden zevk almaya başladı. Mücadelenin son aşamasında herşey yolunda gitti. Sonunda Akya’yı tekneye almak kısmet oldu. Arkadaşımızın onyedi sene süren Akya avı stresi son bulmuş oldu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/SQ1X7lLzCPU

Onyedi Senelik Hasreti Bitiren Akya Avımız

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.