PALAMUT AVI HIKAYESI – ADRASANDA AVLADIGIMIZ EN BUYUK PALAMUT

Palamut Avı Hikayesi – Adrasanda Avladığımız En Büyük Palamut :

Enzo beyle sabah denize açıldık. İlk olarak Adrasan Koyunda yüzey sırtısı çektik. Hacivat Burnuna kadar oltalarımızda hareket olmayınca, iki yandan salladığımız oltalarla dip sırtısı çekmeye karar verdik. İki yandaki olta ile dip sırtısı çekerken ortadan, ucunda 7 cm yüzey rapalası olan Palamut çaparisiyle yemlik Palamut avına devam ettik.

PALAMUT AVI HIKAYESI - ADRASANDA AVLADIGIMIZ EN BUYUK PALAMUT

Hurmadan, Sulu Adaya doğru yöneldik. Akya avında yem yapmak için ortadan bıraktığımız 7 cm yüzey rapalası olan oltanın kaloması şiddetle boşalmaya başladı. Hemen ufak kamışı yerinden çıkararak, kaloma rahat boşaltabilsin diye, balığın çektiği yöne doğru eydim. Çıkrık makinenin kaloması, sonuna kadar açıktı. Buna rağmen balık o kadar şiddetle basıyordu ki, rapalanın bağlı olduğu misina kopabilirdi. Balığın ilk çekme şiddetini boşa çıkarabilmek ve kalomayı kolayca boşaltabilmesi için elimden geleni yapıyordum.

Torik Avı Mücadelesi

Balık, 100 m kadar kalomayı boşalttıktan sonra, dibe iyice yaklaşarak yavaşladı. Kalomayı biraz sıkıp balığı çekmeye başladım. Zaman zaman balık, asılarak kalomayı boşaltmaya devam ediyordu. Balıkla olan bu mücadele, 15 -20 dakika kadar devam etti. Takımlarınız avladığınız balık için inceyse, çok sabırlı olmak gerekiyor. En ufak zorlamada kolayca misinayı koparıp kendini kurtarabilir. Ayrıca kancanın geçtiği yer yumuşaksa kolayca yırtılıp balığın kurtulmasına sebep olabilir. Bütün bu olasılıkları düşünerek sabırla mücadele etmek en doğru yaklaşımdır. Unutmayın kaçan balık her zaman büyük balıktır. Balık avında sabırla hareket eden sonunu sevinçle yaşar.

Balık ilk oltaya takılıp kalomayı boşaltmaya başladığında 5 – 6 kg Yazılı Orkinos avladığımızı düşünmüştüm. Kalomayı hafif kapayıp çekmeye başladığımda, misina kopmasın diye çok dikkatli olmaya çalışıyordum. 10 dakika sonra balık, teknenin altına geldiğinde, balığın Torik olduğunu gördük. Rapaladan önce, çapari takımı olduğu için, balığı almaya çalışırken çaparinin oluşturacağı problemlere karşılık, Toriğin teknenin altında dönerek yorulmasını bekledik. Torik yorulunca, tekneye aldık. Enzo beyle, çok güzel bir Torik yakalamıştık. Adrasan’da Torik yakalamak beni çok mutlu etti.

Bu bizim, Adrasan’daki ilk Torik avımızdı.

Palamut Avı Videosuhttps://youtu.be/gaw1XMK_n8g

Palamut Avı Hikayesi – Adrasanda Avladığımız En Büyük Palamut

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.