RAPALA ILE KILAVUZ BALIGI AVI

Rapala ile Kılavuz Balığı Avı :

Ali ve Burak ile haftalardır balığa çıkmak için iyi bir hafta sonu bekliyorduk. Haftalardır süren balığa çıkma çabası nihayet geçen hafta sonu mümkün oldu ve 2013 senesinin ilk balık avı turuna çıktık. Kuzeyden kuvvetli bir rüzgar vardı. Ama koy içinde bizi çok rahatsız etmiyordu.

RAPALA ILE KILAVUZ BALIGI AVI

Sabah erkenden Ali ve Burak bize geldiler. Evden 06.30 gibi çıkıp sahile gittik. Tekneyi denize indirdik. Balık avına yemlik Palamut için yüzey sırtısı çekerek başladık. Yönümüz Pırasalı Adaydı. Koy içinde bir iki tur atıp, her zaman Palamut avı yaptığımız yerlere baktık. Fakat Palamut derin suda olduğu için avlamak pek mümkün olmadı.

Pırasalı Adaya doğru çıkıp oralara baktık. Rüzgar hafif poyraza çevirdiğinden jigging yöntemi ile balık avı yapmakta pek mümkün olmuyordu. Palamut avı yapmaya çalışarak Tuzla Adalarının önüne geldiğimizde, Burak’ın kaloma akmaya başladı. Hemen oltaları toplamaya başladık. Biz oltaları çektiğimizde, Burak oltasını çekmeye devam ediyordu. Palamut beklerken oltadaki çekiştirmelerin az olması üzerine gelen balığın Barakuda olduğu yorumlarını yaparken, gele gele Kılavuz Balığı geldi. Kılavuz Balığı ilk başta şaşkınlıkla karşılansa da sonrasında Burak “istediğiniz değişik balık varsa söyleyin hemen avlayayım” demeye başlamıştı. ”İlk balığı yakalayan kolaları ısmarlar” iddiasını da bu vesile ile Burak kaybetmiş oldu.

RAPALA ILE KILAVUZ BALIGI AVI

Oltamızda İlginç Bir Balık

Kılavuz Balığı avı, bizimkilerin “bu denizlerde büyük Köpek Balıkları var mıdır?” sorusuna da güzel bir cevap olmuştu. Kılavuz Balığı ortalarda dolaşıyorsa, pek muhtemel ki, Köpek Balığı da çevrede dolaşıyordur. Genellikle nisan ayı civarı zaman zaman Kılavuz Balıkları avlıyoruz. Geçen sene avladığımız Kılavuz Balığı daha büyüktü. Bazı seneler Kılavuz Balığının ufakları yaz aylarında koy içinde oluyor. Bu durumu değerlendirdiğimizde, “ilkbahar aylarında Kılavuz Balıkları açık sudan yumurtlamak için Adrasan Koyuna geliyor” diyebiliriz. İlk Bahar ayları pek çok balık için yumurtlama zamanıdır. Adrasan Koyu da yumurta bırakmak için çok güzel bir yapıya sahiptir. Bu sebeple birçok balık, yumurtlamak için Adrasan Koyunu tercih eder.

Rapala İle Kılavuz Balığı Avı

Akya Avı Videosuhttps://youtu.be/aKY68DXe9hA

Rapala İle Kılavuz Balığı Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

RAPALA ILE KILAVUZ BALIGI AVI için 3 cevap

 1. bahadır katı der ki:

  Acaba bu kılavuz balığı yenir mi? Ben iki gündür bu balığı araştırıyorum. Siz değerli arkadaşların sayesinde öğrendim. Teşekkürler.

 2. Nazım der ki:

  Kılavuz balığının görevi nedir? Adrasan da daha önceden varmıydı?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bildiğim kadarı ile Kılavuz Balığının görevi Köpek Balıkları üzerinde biriken parazitleri temizlemektir.

   Evet, Kılavuz Balıkları daha önce de Adrasan Koyunda avladığımız balıklardandır. Genellikle bahar aylarında sabah saatlerinde rastladığımız bir balıktır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.