SAKIN DENIZDE BALIK AVININ KEYFINE DOYUM OLMAZ

Sakin Denizde Balık Avının Keyfine Doyum Olmaz :

Bu Pazar günü Adrasan’da Palamut avı bolluğu yaşadık. Adrasan Koyundan ayrılıp Sulu Adaya gidene kadar hiç hareket olmazken, Sulu Adaya girdiğimiz andan itibaren Palamutlar peşimizi bırakmadı. Etrafta her yerde oynak vardı. Oynakların bolluğu ve denizin sakinliği bizi cesaretlendirince bir ara açık denize daha büyükleri aramak için çıktık. Akdeniz’de denizi böyle sakin bulmak pek mümkün olmuyor. Hazır denizi sakin bulmuşken, açık denizde 10 Kg üstü Orkinos Avı yapmak için dolaşmak gerekir. Sezon başlangıcında 10 Kg üstü bir Orkinos avı pek çok kişiyi heyecanlandırmak için yeter.

SAKIN DENIZDE BALIK AVININ KEYFINE DOYUM OLMAZ

Açık deniz sakin olmasına rağmen, oltalarımız ebatları ve havanın daha yaz havasına dönmemiş olması dolayısı ile çok fazla da açılmadan geri dönüp Palamut avına devam ettik. Palamutlar oltaya takıldıkça teknede keyifler tepe yapıyordu. Balıklar çoğunlukla Cengiz beyin oltaya takıldıkça da teknede hafif yollu rekabet ortamı doğmuştu. Keyifli, esprili ve hafif çekişmeli bir av devam ediyordu.

Üç beş derken avladığımız Palamut sayısı on adete ulaşmış saatte 12.00 olmuştu. Akya için olta atmak için geç olduğu için öğle molası verip, Sulu Adada dinlenmeye karar verdik. Sulu Adanın boğaz tarafındaki ufak sahile çıkarak yemek yiyip dinlendik. Bu nene ilk defa Sulu Adaya çıkıp, o çok güzel kumsalında uzanıp güzel bir uyku çekmek çok keyifli olmuştu. Sulu Adaya çıkmayı özlemişim. Uzun zamandır Sulu Ada gözümde tütüyordu.

SAKIN DENIZDE BALIK AVININ KEYFINE DOYUM OLMAZ

Akşam Suyunda Büyük Balık Avı

Saat 15.00 gibi öğleden sonrası balık avı turuna, Akya oltaları ile Akya avına yemli dip sırtısı çekerek başladık. Öğleden sonra güneyden sonra sert bir rüzgar esmeye başladığı için Sulu Adanın açık kısmını çekmek kısmet olmadı. Birçok Akya avı yaptığımız top taşın önü çektik. Bütün çabamıza rağmen Akya gelmeyince Hacivat Burnunu çekmek için oltaları toplayıp Hacivat Burnuna yöneldik. Hacivat Burnunda da pek kısmetimiz yokmuş. Oltaları arada sırada Balon Balıkları yokluyordu. Onun dışında pek bir hareket olmayınca dönüşe geçtik. Akya avı yapamadık, ama güzel bir Palamut avı oldu.

Güzel Bir Balık Avı Günü Videosu: https://youtu.be/whaXB7JZpyo

Sakin Denizde Balık Avının Keyfine Doyum Olmaz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

SAKIN DENIZDE BALIK AVININ KEYFINE DOYUM OLMAZ için 5 cevap

 1. deniz der ki:

  İyi de onlar palamut değilki 🙂 yazılı orkinos yavruları

  • Menderes Yahşi der ki:

   Videodaki balıklar orkinos ailesinden Tombik. Akdeniz bölgesinde Yazılı Orkinos, Tombik ve Palamut için hepsine birden isim ayırımı yapılmadan Palamut denir. Bizde yöresel ağızlara saygımızdan yazı içinde balığın cinsinin ne olduğunu belirtmemize karşılık genellikle Palamut deriz. Zaman zaman kendi isimlerini de kullanırız. Aslında bu biraz karışıklığa sebep oluyor. Ama bu karışıklıklar zaman içinde düzeliyor. Bu sebeple genelin kullandığı ağızla yazıları yazmayı tercih ediyoruz. Umarın insanlar aradaki farkları öğrendikçe bizde gerçek isimleri ile yazıları yazarız. Böylece hangi balıktan bahsedildiği daha net anlaşılır.

   • Menderes Yahşi der ki:

    Anladığım kadarı ile rapala ile büyük balık avı yapmak istiyorsunuz. Rapalaları çok çeşitli şekillerde kullanarak büyük balık avı yapmak mümkün. Bu konu ile sitede bulunan yazılardan bir kaç örneği aşağıda verdim. Oradan da istifade edebilirsiniz. Genel olarak soruyu da dikkate alarak konuyu açmak gerekirse, rapalalar yüzey rapalası ve dip rapalası olmak üzere ikiye ayrılır. Büyük balıkta genel itibariyle dip rapalalarını tercih etmekle beraber, ufak rapalalarla da büyük balık avı yapılabilmektedir.

    Büyük balık avında biz genellikle 9 – 13 cm arası dip rapalaları kullanırız. Bu rapalaları çekerken kullandığımız takımları rapaladan başlayarak anlatırsak; 9 – 13 cm metal veya plastik uzun gagalı rapala, 0,70 mm 40 Kg çekeri olan misina ile rapala düğümü kullanılarak bağlanır. Beden uzunluğu tercihe bağlı olarak 7 – 12 kulaç yapılır. 7 – 12 kulaçtan sonra büyük bir fırdöndü bağlanır. Fırdöndüye 70 cm, 0,90 mm misina bağlanır. Bu misina üzerine 4 – 8 adet ortası delik kurşun takılır ve takın büyük bir fırdöndü ile sonlandırılır. Kurşunlar yerine daldırıcı aparatlar kullanmakta mümkündür.

    Bu takımlar 15 -30 m derinliklerde çekmek uygundur. Bu av şeklinin zorluğu av merasının dip yapısını bilme zorunluluğudur. Av merasının dip yapısı bilmeden çekilmesi mümkün değildir. Dip yapısı önceden bilinmeyen bir yerde çekilmek isteniyorsa, önce av merası balık bulucu ile taranmalı ve dip yapısı hakkında notlar alınmalı ve bu notlara uygun olarak çekilmelidir. Av merasında tecrübe arttıkça av verimliliği de artar.

    Dip sırtısının başarısınındaki bir unsurda, rapalanın mümkün olduğunca dibe yakın çekilme zorunluluğudur. Zemine ne kadar yakın olursa, trofe balıkları cezp etmek o kadar kolaylaşır. Bu şekilde av yapma çabaları bazen takılmalarla sonuçlanır. Takılmalarda rapalaları kurtarmak için rapalanın takıldığı yere kadar olta olabildiğince gergin olacak şekilde sarılarak gidilir. Sararken oltanın üzerindeki gerginliğin azalmaması, takımların ve ip misinanın taşlara takılmasını önleyeceğinden, tam takılmanın olduğu yere gelindiğinde rapalanın veya kurşunların taştan kurtulmasını kolaylaştıracaktır. Beden misinasının 0,70 mm, 40 Kg çekere sahip olması, gerektiğinde takılan rapalanın kancalarının açılarak yukarı alınmasını sağlayacaktır. Beden misinanın bu çekme gücüne sahip olması rapala kayıplarının engelleyerek maliyetleri düşürecektir.
    Dip rapalaları 10 – 15 m derinliklerde kurşun ağırlık kullanılmadan da çekilerek büyük balık avı yapılabilir. Dip sırtısı yönteminde derinlik azaldıkça riskler de azaldığından av yapmak kolaylaşır. Bu av yöntemini tercih eden pek çok avcı çıkrık makinelerinde, içinde kurşun bulunan ip misinalar kullanırlar. 50 – 70 m civarında salınan kurşunlu ip misinanın daldırıcı etkisi ile rapalaları 10 – 14 m derinliklerde sabit çekmek mümkün olmaktadır. Uzun kıyı şeritlerini tarayarak başarılı balık avları yapmak mümkün olmaktadır.

    Derin sularda büyük balık avı yaparken dip ve yüzey rapalası kullanmak mümkün olmaktadır. Birden fazla olta bırakılması durumunda önce yüzey rapalaları bırakılır. Yüzey rapalalarından sonra dip rapalaları, yüzey rapalalarından daha kısa salınarak bırakılır. Bu oltaların karışmasını engelleyici bir yöntemdir.
    Dip rapalası kullanırken suya bırakıldığında mutlaka dengesi kontrol edilmeli ve ondan sonra salınmalıdır. Dengesi bozuk veya bozulmuş dip rapalaları hız arttığında dönerek yüzeye kadar çıkarak diğer iplere takılabilmektedir. Dip rapalası ile sırtı çekerken kamışta kasılıp gevşemeler oluyorsa, bu denge bozukluğu sebebiyle rapalanın döndüğüne işarettir. Mutlaka hemen kontrol edilmesi gerekir.

    http://www.adrasanbalik.com/rapala-nedir/.html
    http://www.adrasanbalik.com/rapala-2/.html
    http://www.adrasanbalik.com/rapala-balik-avi/.html
    http://www.adrasanbalik.com/rapala-kullanimi/.html

 2. IRFAN UNVER der ki:

  Selam,
  Cok keyifli bir av olmuş.. Ama yazınıza birde tarih koyarsanız dah iyi olur. Yani ileride okuyunca hangi tarihte olduğunu anlayabiliriz.

  Hosca Kalınız

  • Menderes Yahşi der ki:

   Her yazılın başlığının hemen altında yazarın ismi ve tarih bulunmaktadır. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi…

   Cengiz-Ahmet-Faruk-Palamut Avı
   Menderes Yahşi tarafından 16 Nisan 2013 tarihinde gönderildi

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.