TEHLIKELI BALIKLAR

Tehlikeli Balıklar :

Genel anlamda denizde insan için tehlike oluşturan balık, köpek balığı türünün birkaç cinsidir. Çoğunluğu, rahatsız etmezseniz kendi halinde hayvanlardır. Bunun dışında insana hamle yapan balık yoktur. Bir balık ancak çok rahatsız edilirse, kendini savunmak veya sizi bertaraf etmek için hamle yapar. Uzaklaşırsanız sorun çıkmaz.

Balık avı turunda, dikkat edilmemesi durumunda, tehlike yaratacak bazı balıklar vardır biraz onlardan bahsedelim.

TEHLIKELI BALIKLAR

Trakunya Balığı

Trakonya, sırtındaki dikenlerle insan için zararlı olabilmektedir. Trakonya’nın salgıladığı zehre alerjisi olan insanlar için çok tehlikelidir. Bu insanlar için Trakonya, ölümcül olabilir. Genel kitle için zehir acı vericidir. Lokum Balığına benzediği için, insanların yanılıp tutma ihtimali vardır. Trakonya, kendini tehlikede hissettiği zaman dikenlerini açmaktadır. Normal zamanda dikenleri kapalı durur.

TEHLIKELI BALIKLAR

İskorpit Balığı

İskorpit de Trakonya gibi, sırtındaki dikenlerle insan için zararlı olabilmektedir. Tanınması daha kolay bir balıktır. İnsan ilk gördüğünde, tanımasa bile biraz çekinerek bu balığa yaklaştığı için, Trakonya ya kıyasla daha az zararlıdır. Kırmızı renkli olanından özellikle uzak durulmalıdır. Doğa kırmızı renk, “benden uzak dur” anlamına gelir.

TEHLIKELI BALIKLAR

Müren

Şöhreti kötü, kendisi masum, dişli balıklardandır. Şöhretinin aksine insandan olabildiğince uzak durur. Taciz etmezseniz, mesafesini korur veya uzaklaşıp gider. Zıpkınla balık avı yaparken size yaklaşmaya kalkarsa, tepki gösterdiğinizde, uzaklaşıp gider. Bu balıkların sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız beslemeyin. İnsana çabuk alışır ve sırnaşık olabilir.

Mığrı

Mığrı da masum balıklardandır. Yuvasında sakın rahatsız etmeyin. Müren’den daha büyük boylara ulaşır. Çenesi çok güçlü, dişsiz bir balıktır. Bütün uzun balıklarda olduğu gibi, avını dönerek parçalar. Müren gibi deliğinden ayrılıp av yaptığı, pek görülmez.

Sokkan

Sokkan Balığı da sırtındaki dikenlerle çarpar. Akdeniz’de Sokar Balığı diye tanınır. Beyaz ve siyah renkte olur. İkisi de sokabilir. Bu balıkları elinize aldığınızda, dikenler elinize batarsa zararlı olur. Alerjiniz yoksa, Trakunya ve İskorpit Balıkları kadar zararlı değildir. Akdeniz bölgesinde, çok makbul bir balıktır.

Önemli Uyarı: Sokan balıklar için yanınızda amonyak, Deniz Anası için sıcak su bulundurun.

Trakonya Avı Videosuhttps://youtu.be/FgXlAhvN4VE

Tehlikeli Balıklar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.