TRAKONYA SOKMASI VE DENIZANASI TEDAVISI

Trakonya Sokması Ve Denizanası Tedavisi :

TRAKONYA SOKMASI VE DENIZANASI TEDAVISI

TRAKONYA SOKMASI TEDAVISI

Zehirli dikenlerin batması durumunda yaralanan bölge şiddetli bir ağrı ile birlikte hızla şişer ve kızarmaya başlar. Bu tür yaralanma sonuçları bulantı, kusma hatta kalbin durmasına bağlı olarak ölüme yol açabilir. Trakonya sokmalarında uygulanması gereken tedavi, şu adımları içerir:

TRAKONYA SOKMASI VE DENIZANASI TEDAVISI
 • Etkilenen bölgeyi otuz ila doksan dakika boyunca, tahammül edebileceğiniz sıcaklıktaki su içinde bekletin. Ağrı kontrolü için işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Yara üzerinde diken kalmış ise, bir cımbız yardımı ile çıkartın. Dikenlerin tamamı çıkarılmış olsa bile belirtiler ortadan kalkmayabilir.
 • Yara bölgesini su ve sabun ile ovarak yıkadıktan sonra, bol temiz su kullanarak yoğun bir şekilde durulayın.
 • Yaranın üzerini bant ile örtmeyin.
 • Kaşıntıyı kontrol altına alabilmek için günde iki ila üç kere hidrokortizon içerikli kremler uygulanabilir. Eğer yara bölgesinde iltihap belirtisi gözlemlenirse krem kullanımını derhal durdurun.
 • İrin, kızarıklık veya yanma gibi iltihap belirtilerinin ortaya çıkması durumunda,  günde üç kez duruma yönelik antibiyotik merhem (basitrasin) uygulayın.
 • Şiddetli zehirlenmelere bağlı olarak, kalp masajı ve solunum desteği  (CPR) gerekebilir.
 • Ağız yoluyla kullanılan antibiyotikler genellikle iltihap oluşumunun giderilmesi için tavsiye edilir. İltihaba bağlı tüm belirtiler ortadan kalktıktan sonra, en az 5 gün süreyle antibiyotik tedavisine devam etmek gerekir. Eğer herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa, antibiyotik tedavisine başlamadan önce doktorunuzu mutlaka bu konuda bilgilendirin. Bazı antibiyotikler güneşe karşı hassasiyete sebep olabilir. Bu yüzden en az 15 faktör koruyucu etkisi olan bir güneş kremi kullanmaya özen gösterin.
 • Ağrının dindirilebilmesi için, her dört saatte 1 veya 2 asetaminofen her altı ila sekiz saatte bir 1 veya 2 ibuprofen ya da her iki ilaç bir arada kullanılabilir.
TRAKONYA SOKMASI VE DENIZANASI TEDAVISI

DENIZANASI TEDAVISI 

TRAKONYA SOKMASI VE DENIZANASI TEDAVISI
 • Eğer kutu denizanası tarafından sokulduysanız, acil tıbbi yardıma başvurun. Tıbbi yardım beklerken, zehirlenen bölgeye sirke dökün ve tıbbi yardım gelene kadar, bölgeyi mümkün olduğunca hareketsiz tutmanız önerilir. Tıbbi yardıma yakın değilseniz, çıkarma teşebbüsünde bulunmadan önce, bölgeyi ve dokungaçları 10 dakika süresince ıslatabilirsiniz. Eğer sokma kollarda ya da bacaklardaysa, ayak bileği incinmelerinde kullanılan ace bandajı gibi bir basınç bandını, sokulan yerin etrafına yerleştirebilirsiniz. Ama kan akışını durdurmamak için dikkatli olun; parmaklar ve ayak parmakları her zaman pembe kalmalıdır. Bu zehrin dağılmasını yavaşlatmaya yardım edecektir.

Trakonya Sokması ve Denizanası Tedavisi

TRAKONYA SOKMASI VE DENIZANASI TEDAVISI
 • Diğer denizanası sokmaları için bölgeyi, denizanası iğnelerinin zehirlerini bırakmasını durdurmak için 15 ila 30 dakika sirkeye (asetik asit) sokun ya da sirkeyle yıkayabilirsiniz. Sirke yoksa deniz suyuyla, %70 lik izopropil alkolle yıkayın. Kaynak suyu kullanmayın. Kaynak suyu, denizanası iğnelerinin zehir bırakmaya devam etmelerine neden olur. Aynı nedenle bölgeyi ovalamayın, buz ya da sıcak su koymayın.
 • Denizanası dokungaçlarını bir çubuk ya da cımbız yardımıyla alabilirsiniz. Eğer varsa eldiven takın.
 • Bölgeye tıraş kremi ya da macun haline getirilmiş kabartma tozu yapıştırabilirsiniz. Yapışık kalan denizanası iğnelerini almak için, sokma bölgesini bir jiletle ya da kredi kartıyla tıraş edebilirsiniz. Daha sonra tekrar alkol ya da sirke sürebilirsiniz. Tıraş kremi ya da kabartma tozu, jiletle tıraş sırasında henüz toksin bırakmamış denizanası iğneciklerini muhtemelen engeller.
 • Gözdeki sokmaların, yapay gözyaşı gibi ticari tuz solüsyonlarıyla yıkanması önerilir. Sirkeye batırılmış bir havluyla göz çevresindeki cilde hafifçe vurun. Sirkeyi doğrudan göze sürmeyin.
 • Ağız sokmalarının ¼ oranında sirkeyle tedavi edilmesi önerilir. ¼ oranında sirkeyi ¾ oranında suyla karıştırın. Gargara yapın ve solüsyonu tükürün. Solüsyonu yutmayın ya da içmeyin.
 • Ağrı için, asetaminofeni her 4 ila 6 saatte 325 miligramlık 1-2 tablet şekilde alın ya da her 8 saatte bir ağrı için ibuprofen alın.
 • Hastanın nefesi durmuşsa ve/veya artık nabzı atmıyorsa, bütün sokmalarda CPR (suni teneffüs ve kalp masajının aynı anda yapılması) gerekli olabilir.

KAYNAK: http://www.hemensaglik.com/makale/trakonya-sokmasi-tedavisi

Denizanası Tedavisinde Diğer Bir Yaklaşım:

Deniz analarının uzantılarında ve ağız kısmında nematosist denilen zehirle dolu hücreleri vardır. Vücuda temas neticesinde bu hücreler patlayarak bulaşır ve genellikle hafif kaşıntı, ağrı, ciltte kızarıklıklara yol açar.

Denizlerimizde bulunan deniz anası türlerinde belirtiler hafiftir ve hayati tehlike içermezler. Ancak her insanın bağışıklık sistemi ve duyarlılığı değişik olduğundan duyarlı kimselerde ciddi sistemik belirtiler de görülebilir. Deniz anası ile temas sonrası patlamamış hücrelerin ve cilde bulaşmış zehrin uzaklaştırılması amacıyla cilt kuru bir havlu ile temizlenir. Ve temasın olduğu bölge öncelik sırasına göre amonyak, sirke, %70 lik alkol, tuzlu deniz suyu hiçbiri yoksa idrarla yıkanmalıdır.

İdrar sanılanın aksine vücuttan ilk çıktığında mikrop içermez. Eğer öncelik sırasını yazdığımız sıvılardan hiçbiri bulunamazsa tuzlu su yıkama için kullanılabilir. Yıkama için kesinlikle tatlı su kullanılmamalıdır. Tatlı su osmotik basıncından dolayı patlamamış hücrelerin de patlamasına yol açarak zehirlenmeyi artırabilir. Aynı şekilde buz uygulaması da patlamamış hücreleri patlatacağından ilk planda uygulanması tavsiye edilmez. Ancak temas yeri iyice temizlendikten sonra şişmeyi azaltmak için buz kullanılabilir.
Eğer belirtiler daha ciddiyse ağrı kesici ve antihistaminik kullanılabilir.

Trakonya Sokması Ve Denizanası Tedavisi

Trakonya Avı Videosu: https://youtu.be/FgXlAhvN4VE

Trakonya Sokması Ve Denizanası Tedavisi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TRAKONYA SOKMASI VE DENIZANASI TEDAVISI için 7 cevap

 1. Tyfn der ki:

  Dün balık tutarken işaret parmağıma trakonya iğnesi battı elimde eldiven olduğundan dolayı sanırım çok fazla işlemedi çok ince bir kan aktı herhangi bir şişme vs olmadı.Yaklaşık 15-20 dakika içinde ağrısı vs kayboldu daha sonradan birşey çıkma ihtimali varmı?

  • Menderes Yahşi der ki:

   İki sene önce ben de yanlışlık ile tuttum. Elimi iki yerden soktu. Yanımda amonyak vardı. Onu soktuğu yerlere sürdüm. Neredeyse hiç rahatsızlık hissetmedim. olan hafif ağrı da yarım saat içinde yok oldu. Sonrasında bir sorun yaşamadım. Benzer sokan balıklar, arılar, anemonlar ve deniz anaları karşısında da sorun yaşamıyorum. Kısacası bizim gibiler bu tür olaylardan çok fazla etkilenmeyen şanslılar arasındayız. Allah’a şükretmek gerekiyor. Ama bazı alerjisi olan insanlar çok ağır sonuçlarla karşılaşabiliyor. Onlara tavsiyem bu tür canlılardan uzak durmaları olur.

 2. Bülent Hacihamzaoglu der ki:

  Trakom balığı ve denizde ki tüm zehirli balıkların zehirini kendi gövdesinden bir parça ile yara üzerine kapatıp 10 dakikalik süreçte çok olumlu neticeler alınabilir…50 yıldır denizdeyim.bizden önceki kuşaktan idrar ve bu uygulamayı öğrendik.cogu zaman olumlu neticeler aldık.tuttugunuz zehirli balığın aynı zamanda panzehir olduğunu unutmayin..

 3. Özlem der ki:

  Yeğenim balıkçı 4 gün önce halden balık alırken elinin baş parmağına dikenleri girmiş. Hastanede parmağının üst derisini neşterle aldılar. Serum verdiler. Fakat kol, koltuk altına kadar kızardı ve şişti. Ne yapmamız lazım? Hayati tehlikesi var mı? Birde yüksek tansiyon hastası?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu tür durumlarda yapılması gerekeni yapmışsınız zaten. Hala sorun varsa hiç vakit geçirmeden doktoruna başvurun. Sonuç alamıyorsanız veya şüpheniz varsa başka bir hastaneye gidin. Sonuç alana kadar peşini bırakmayın. Sonuç olarak her konu bilen tarafından çözümlenebilir. Bir bileni bulduğunuzda dermen da bulursunuz. Bir keresinde bir doktor şöyle bir tavsiyede bulunmuştu. “Hayatınızla ilgili hayati bir konuda karar almanız gerekiyorsa, en az 6 (altı) doktora gözükün ve ondan sonra karar alın.” Arada mutlaka konuya daha hakim birisi çıkar.

 4. Ahmet Yüce Şahin der ki:

  2015 Nisanında, Türkbükü‘nde izinli bir günümüzde iskeleden balık tutmaya kara verdik. Bir kaç olta kullanıp, tüm teşkilatı kurduk. Rastgele diyerek oltaları denize attık. Bir süre sonra oltalardan birinde balık olduğunu anlayıp, heyecanlandık. “Oda ne” oltamızda tropikal akvaryum balığı gibi çok sevimli, hatta renkli bir balık vardı. Salmamız gerektiğini düşünüyorduk. Merak da etmiştik. “Ne balığı bu acaba” diye… Benim gibi balıktan çok anlamayan bir Ankara’lı için ilk akla gelen düşünce bu yöndeydi. Yanımdaki arkadaş balığın resmini çekip google‘da aratmakla meşgulken, ben direk balığı tutup oltadan çıkarma gafletine kapıldım. Sırt yüzgecindeki dikenleri fark etmedim. Tam o esnada arkadaşım yaptığım şeyi fark edip, dehşete kapıldı. “Yapma diye bağırıyorken” ben solungaçlarının olduğu bölgeden tutma gafletini gösterdim. Orada bir şey yok gibiydi. O sevimli balığın solungacını açıp o minnacık şeffaf iğnesini sokması bir oldu.

  Arkadaşımın telefonunun ekranında, balığın cinsinin Trakonya olduğu bilgisi aynı anda belirdi. Ben henüz tehlikenin farkında değilken, arkadaşım acilen oltaları toplamaya başladı. Ben de elimdeki kanı fark edince deniz suyu ile yıkama gereksinimi duydum. İyi ki tatlı su kullanmamışım.

  Acilen arabayla beş dakika mesafedeki sağlık ocağına gitmek üzere yola çıktık. Başparmağım şişip kızarmaya başlamıştı bile. Ne yazık ki pazar günüydü. Sağlık ocağında kimseye ulaşamadık. Kapı kapalıydı. Bodrum’da en yakın hastane yirmi dakikalık mesafedeydi. 112 yi aradık. Sağlık Ocağında birilerinin nöbetçi olduğunu öğrendik. Kapılar, bizim telefonumuzdan sonra açıldı. Bizi, hemen sağlık ocağının önünde duran ambulansın içine aldılar. Trakonya’nın resmini gösterdik. Pek anlamadılar ve çok da önemsemediler. Boğazıma baktılar. Kalbimi dinleyip nabzımı ölçtüler. “Alerjin yok” deyip, bıraktılar. “Dilersem, Bodrum’da hastaneye gidebileceğimi, başka bir şey yapamayacaklarını ve çok da acil bir durum olmadığını” söylediler. Biz de kızgın bir şekilde ambulanstan inip, Bodrum merkeze doğru yola çıktık.

  Gittikçe parmağımda müthiş bir acı başlamıştı. Elim kupkuru olmasına rağmen, başparmağımdan terler damla, damla akmaya başladı. Sağlık Ocağındaki muameleden sonra özel hastaneye gitme kararı aldık. 15 – 20 dakika sonra Bodrum’da özel bir hastanenin acil servisine başvurduk. “Trakonya” der demez işi gücü bırakıp benimle ilgilendiler. Önce bir güzel parmağımı inceleyip iğne aradılar. Üzerine bir solüsyon döküp, alerjen bir iğne yaptılar. Ardından bir serum bağladılar. İçine bir şeyler karıştırdılar. “Çok sağlam bir bünyem olduğunu ve alerjimin de olmadığı için şanslı olduğumu” söylediler. Kısaca beni telkin edip, bir güzel ilgilendiler. Yaklaşık 40 dakika kadar müşahede altına aldılar.

  Sonuç:

  Yaklaşık bir hafta başparmağımı bükemedim.

  Eğer hastaneye gitmeseydim:

  Bir seneye yakım parmağımı kullanamayacağımı,
  Vücudumun bir süre sonra olumsuz tepkiler verebileceğini,
  Alerjimin olması durumunda ilk 10 dakikada kalbimin durabileceğini,
  Boğazımın şişip, solunumu durdurabileceğini,
  parmağım iyileştikten çok sonra öğrendim.

  Siz, siz olun tanımadığınız hiç balığa elle dokunmayın…

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu hikayenizi daha çok balık avı tutkununa ulaştırabilmek adına makale şeklinde yayınlamayı ve bu konu başlığı altında da paylaşmayı daha uygun gördüm. Bu paylaşım için size teşekkür ederim.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.