TEKNE MOTORU DEGISIKLIGINDE LIMAN KAYDININ YAPTIRILMASI

Tekne Motoru Değişikliğinde Liman Kaydının Yaptırılması :

TEKNE MOTORU DEGISIKLIGINDE LIMAN KAYDININ YAPTIRILMASI

Gerekli belgeler Nelerdir

 • Motor faturasının aslı
 • CE belgesi

Motor Faturası

Motoru satın alırken size teslim edilmesi gerekenler:

 • Motor,
 • Benzin deposu
 • Motorun evrakları
 • 1 Lt. motor yağı

Bütün bunlar motor kutusunun içinde gelir. Motoru kutusu ile yetkili bir servise gidip ilk çalıştırmasını yaptırırsınız. Servis kutudan çıkan 1 Lt motor yağını yağ haznesine doldurup gerekli kontrolleri yapar ve motoru çalıştırır. Motorun gerektiği gibi çalıştığını gördükten sonra garanti belgesine ilk bakımı yaptığını belirtip garanti işlemini başlatır. Garanti işleminin başlaması için bu ilk bakım önemlidir.

TEKNE MOTORU DEGISIKLIGINDE LIMAN KAYDININ YAPTIRILMASI

Servis ilk bakımdan sonra ilk yağ filtresi ve yağ değişimi için 30 saatlik bir çalıştırma süresi verir. Bu süre motor kullandıktan sonra servise gidilir. Servis motor yağını ve yağ filtresini değiştirir. Bu işlemler motorun ilk 30 saatlik çalıştırılması sonucunda piton ve sübaplardaki çapaklanmanın alınması için yapılır. Bu aşamadan sonra motor yağı 100 saatte bir değiştirilir. Yeni yağ teknolojisi düşünüldüğünde bu süre, eğer düşük devirli ve sık kullanım söz konusu ise 130 – 150 saate kadar uzatılabilir. Yüksek devirli kullanımlarda ve seyrek kullanımlarda 100 saatlik veya sezonluk bakım yaptırmak daha doğru olacaktır.

TEKNE MOTORU DEGISIKLIGINDE LIMAN KAYDININ YAPTIRILMASI

CE Belgesi

Liman başkanlığı özellikle motorun CE belgesini ister. CE belgesi motor faturası gibi ayrı bir belge değildir. Motor evrakları arasında ayrı bir CE belgesi arayışı sizi strese sokmasın. CE belgesini motor evrakları arasında verilen bir kitapçığın içinde bulabilirsiniz. Kitapçığın üzerinde “Garanti Bilgisi Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu” yazıyor. Bu kitapçığın 40 sayfasından sonra CE belgeleri motor güçlerine ve özelliklerine göre sıralanıyor. Bu sayfaların başında şu ibare bulunuyor “UYGUNLUK BEYANLARI – RCD 2013/53/EU”. Örneğin Mercury 4 zamanlı 15 Hp EFI bir motorun uygunluk beyanını 41. sayfada sondan ikinci satırda bulabilirsiniz. Aynı şekilde diğer sayfaları kontrol ederek kendi motorunuzun uygunluk beyanını bulabilirsiniz. Eğer bu arayış sizi strese sokuyorsa aldığınız motorun Türkiye dağıtıcısını arayıp yardım alabilirsiniz.

TEKNE MOTORU DEGISIKLIGINDE LIMAN KAYDININ YAPTIRILMASI

Örnekteki Mercury 4 zamanlı 15 Hp EFI motor için Liman kaydı sırasında bu kitapçığın  40,41,42,43. sayfaları itina ile diplerinden yırtılıp alınarak ilgili belge aslı olarak dosyanıza kaldırılıyor. Değişik güç ve özelliklerdeki motorların CE belgesi için de benzer işlemler yapılıyor. Daha sonradan bu sayfaları kitapçıkta bulamazsanız bağlı bulunduğunuz liman başkanlığındaki dosyanıza bakınız.

TEKNE MOTORU DEGISIKLIGINDE LIMAN KAYDININ YAPTIRILMASI

Liman Başkanlığının Kayıt ve Randevu İçin Aldığı Evraklar

 • Başvuru dilekçesi,
 • Fatura Aslı,
 • CE Belgesi olarak (Örnekteki Mercury 4 zamanlı 15 Hp EFI motor için) “Garanti Bilgisi Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu” kitapçığının 40,41,42,43. sayfaları. Diğer güç ve özelliklerdeki motorlar için ilgili sayfalar.
 • Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi (Liman Başkanlığı motoru yerinde kontrol ettikten sonra gerekli harç Ziraat Bankasına ödeniyor. Motor numarası değişikliği yapılarak yenisi veriliyor).

Randevu günü Liman Başkanlığından gelip tekneye çıkılıyor. Motor seri numarası yerinde tespit ediliyor. Bu işlem sonrası Ziraat Bankasına gidilip harç ödeniyor. Sonra makbuzla beraber Liman başkanlığına gidilip yeni motor seri numarası ile Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi çıkarılıyor.

Bu şekilde yeni alınan motor Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesine işlenmiş oluyor. Eski motorun kayıttan düşümü Liman Başkanlığı tarafından yapılıp ilgili belge veriliyor. Bu sayede o motoru satmak veya başka şekilde değerlendirme şansı doğuyor. Artık yeni motoru rahatça kullanıp balık avına çıkarak güzel avlar yapabilirsiniz.

HAYALINDE YASATTIGI BUYUK BALIGI NIHAYET AVLADI

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/hLg-sJjptnA

Tekne Motoru Değişikliğinde Liman Kaydının Yaptırılması

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, MEVZUAT kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TEKNE MOTORU DEGISIKLIGINDE LIMAN KAYDININ YAPTIRILMASI için 2 cevap

 1. ziya der ki:

  merhaba paylaştığınız bilgiler çok faydalı oldu öncelikle çok teşekkür ederim.motor değişiminde dilekçe istenmekte mümkünse bir örneğini gönderme şansınız olabilirmi?

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.