TUT BIRAK AKYA AVI

Tut Bırak Akya Avı :

TUT BIRAK AKYA AVI

Balık avı avcılık güdüsünün tatmini ve yeme ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılıdır. İhtiyaç fazlası olan her av avcı tarafından geri bırakılmalıdır. Bu şekilde balık avının sürdürülebilir olması sağlanmış olur.

Avcılık güdüsü tatmin edilirken veya bir hobi yapılarak stres atılırken ihtiyaç fazlası canlıların öldürülmesi doğru bir avcılık değildir. Doğru olan ihtiyaç fazlasını geri bırakmaktır. Ancak bu şekilde avcılık mertebesinin bir üstü olan usta avcılık mertebesine yükselmek mümkün olur.

Usta avcı, avına ve kendisinden sonra av yapacak avcılara saygı duyandır. Bu yüzden usta avcı sürdürülebilir bir av yöntemi olan tut bırak yöntemini uygulamayı tercih eder. Bu avın ve avcılığın devamı için en doğru yöntemdir. Bu uygulama avcılığın etik tarafıdır.

TUT BIRAK AKYA AVI

Sabah erkenden buluşarak Adrasan Sahilinden denize açıldık. Hava ve deniz çok güzeldi. Tam balık havası vardı. En güzel balık avlarını böyle havalarda yaptığımız için içimiz kıpır kıpırdı. Önce yemlik Palamut avı için bir süre yüzey sırtısı çekerek dolaştık. Yemlik Palamut avı çok uzun sürmedi. Pırasalı Adanın açığında yemlik, Palamut avına son vererek Akya oltasının hazırlığına başladık.

TUT BIRAK AKYA AVI

Yakala Bırak Akya Avı

Akya oltaları özenle hazırlanmıştı. Sıra oltaları sırayla denize bırakıp yavaş yolla çekmeye kalmıştı. Oltaları sırayla denize bırakıp, Pırasalı Adanın boğaz kısmından geçerek Akya avına başladık. Boğaz kısmında bir kaç tur attıktan sonra, Gemliyik Koyuna yöneldik. Orada ufak bir kaç hareket olmasına rağmen balık vurmayınca, Tuzla Koyuna yöneldik. Tuzla Adalarının önünü çekerken ilk balık vurdu. Kaloma hızla boşalmaya başladı. Heyecanla oltayı sarmaya başladık. Kalomanın çekiş sıklığı azaldığından balığın çok büyük olmadığı rahatça anlaşılabiliyordu. Birazdan teknenin yanında gözüktüğünde “Balon Balığı mı?” tereddüdü yaşandı. Ama gelen 4 Kg civarı bir Akya’ydı.

Akya avına çıkarken hedef hemen her zaman 10 Kg üstü bir balık olduğundan, bu Akya’yı büyümesi için bırakmaya karar verdik. “Büyüsün, çoğalsın ve ondan sonra oltalarımızı şenlendirsin” diye Tut Bırak Yöntemine uygun olarak geri bıraktık. Bir saat sonra ikincisini de bıraktık. Darısı bütün avcıların başına…

Büyük Balık Avı Videosuhttps://dai.ly/x2a8kgs

Tut Bırak Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TUT BIRAK AKYA AVI için 2 cevap

 1. o. der ki:

  Balık,
  Akya [Lichia amia (Linnaeus, 1758] mı, Kuzu – Sarıkuyruk [Seriola dumerili (Risso, 1810) – Greater amberjack ] mi?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Akya [Lichia amia (Linnaeus, 1758] mı, Kuzu – Sarıkuyruk [Seriola dumerili (Risso, 1810) – Greater amberjack ] mi?

   Bu soruyu okuduğumda yüzümde bir gülümseme belirdi. İş bu dedim. Sitede soru ve yorumlarla yapmak istediğimiz bu. İnsanlar soru ve cevapları okumaktan çok hoşlanıyor. Bu vasıta ile en doğru bilgiye ulaşma şansını elde etmiş oluyorlar. Bu soru için çok teşekkür ederim. Bu soru ile sitede daha önce açıklama fırsatı bulamadığımız, ama balık avı turlarında sıkça konuştuğumuz bir konuyu açıklama şansı elde etmiş olacağım.

   Aslında soru ile cevabı da vermişsiniz. Bu soru konuyu araştırıp öğrenmiş birisinin diğerlerine de doğru bilgiyi aktarmak için sorduğu sorulardan. Bu yönüyle çok faydalı olmuş.

   Akya [Lichia amia (Linnaeus, 1758] mı?

   Lichia Amia – Amberjack – Akya – Çıplak – Yalederma – Yalandırma isimleri bu balık için kullanılır. Ama isimlerin tarif ettiği balıklar aynı ailenin üyeleri olmakla beraber, farklı türler de olabileceği gibi, yöresel ağızları da temsil etmektedir.

   Bizim avlarımıza konu olan balık, Sarı Kuyruktur. Sarı Kuyruk Seriola Dumerili dir.

   http://www.adrasanbalik.com/wp-content/uploads/2013/10/Lichia-Amia-Amberjack-Akya-%C3%87%C4%B1plak-Yalederma-Yaland%C4%B1rma.jpg

   Sarıkuyruk [Seriola dumerili (Risso, 1810) – Greater amberjack ] mi?

   Seriola dumerili – Sarı Kuyruk – Kuzu – Yellow Tail Amberjack

   Evet bizim avladığımız Sarı Kuyruktur. Ama Akdeniz bölgesinde biri size “Akya, Kuzu” diyerek bir balık avından bahsediyorsa, bu Sarı Kuyruktur. Bizim yazılarımızın tamamında bahsedilen Akya, Sarı Kuyruktur.

   Akya ismini, Sarı Kuyruk isminin yerine kullanmamızın temel sebebi, yerel jargona uyma çabasından ibarettir.

   Akdeniz’de Lichia Amia – Akya denilen balıktan, az olmakla beraber bulunmaktadır. Üstelik bizim kıyılarda da dolaşmaktadır. Ama ne hikmetse, Palamut, Zargana, Sübye, Kalamar vb. kullandığımız yemli dip sırtılarına takılmamaktadır. Bu sebeple yöre halkı Akya olarak, Sarı Kuyruğu isimlendirmektedir. Balıklar arasındaki farkı, aynı zaman diliminde bu balıkların avını yapmış olanlar bilmektedir. Gerçek Akya olarak tanımladığımız Lichia amia avı için yem yerine rapala kullanımı daha doğru seçimdir.

   http://www.adrasanbalik.com/wp-content/uploads/2013/10/Seriola-dumerili-Sar%C4%B1-Kuyruk-Kuzu-Yellow-Tail-Amberjack.jpg

   http://www.adrasanbalik.com/wp-content/uploads/2013/10/Seriola-dumerili-Sar%C4%B1-Kuyruk-Kuzu-Yellow-Tail-Amberjack-1-.jpg

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.