YALNIZ CIKTIGIM BALIK AVINDAN AKYA ILE DONDUM

Yalnız Çıktığım Balık Avından Akya ile Döndüm :

En Büyük Tutkum Denizde Olmaktır

Akya avına nadiren yalnız çıkma fırsatım olur. Akya avına gitmem aslında balık avı yapmaktan çok denizden uzak kalmamak içindir. Denizde olmak çok güzel. Benim için suyun altında olmak daha makbuldür. Ama bunu yapamadığım zamanlarda üzerinde olmakta güzel oluyor. Bu güzelliği birde büyük bir Akya avı ile süsleyince tadına doyum olmuyor.

Oltayla avladığım Akya’yı dalarken suyun altında gördüğümde, oltayla avlamış kadar mutlu oluyorum. Denizdeki yaşam benim için bir hayat biçimi. Her zaman denizde ve denizin altında olmayı hayal etmişimdir.

YALNIZ CIKTIGIM BALIK AVINDAN AKYA ILE DONDUM

Yalnız Çıktığım Balık Avından Akya ile Döndüm

O gün balık avı turu yoktu. Fırsattan istifade “değişik bir şey yapayım” dedim. Kendimi Akya avı turuna çıkardım. Bir yandan da kendime “bak, herkes senin kadar şanslı değil. Senin teknen var. Türkiye’de denizin ve balığın en güzel olduğu yerde oturuyorsun. Hadi durma denize açıl ve balık avla” dedim.

YALNIZ CIKTIGIM BALIK AVINDAN AKYA ILE DONDUM

Saat 16.00 sularıydı. Tam Akya ve diğer büyük balıkların kıyıya yanaştığı saatlerdi. Adrasan Sahilinde açılmaya başladığımda güneş parıl parıl parlamaktaydı. Sahilde insanlar güneşlenip, denize giriyordu.

Palamut için oltaları denize bıraktım. Hemen 2 – 3 Palamut avı yaptım. Vakit geçirmeden Akya oltasının hazırlığına başladım. Oltayı mavi suların derinliklerine bıraktım.

Güneş, dağların arkasında yeni yeni kaybolmaya başlamıştı. Gökyüzünde pamukçukları andıran bulutlar kızıla boyanmıştı. Olağan üstü bir manzara oluşmuştu. Bu muhteşem manzarada “Akya avının tadına da doyum olmaz” diye düşünüyordum. Tam bu esnada kalomanın sesiyle düşüncelerimden sıyrıldım. Akya avının gerçekliğiyle yüzleştim.

YALNIZ CIKTIGIM BALIK AVINDAN AKYA ILE DONDUM

Akya avı yaptığımız yerler genellikle kayalıktır. Akya oltaya vurduğunda hemen kayalardan uzaklaşmak gerekir. Bu durum Akya avını olumlu bir şekilde sonuçlanması için önemlidir.

Taşlık bölgeden uzaklaşma şansımız olmazsa büyük balık hızla basarak dipteki kayalıklara takımın kurşunlarını takabilir. Akya’lar oltaya takıldıklarında daireler çizerek dip zemine yaklaşmaya çalışırlar. Dibe ulaştıklarında kendilerini güvende hissederek sakinleşirler. Ama dönüşler esnasında takımın bedenini taşlara takabilirler. Beden taşa takıldığında Akya asılır. Bu esnada kurşunlar da taşta kendine güzel bir yer bulur. Olta dipte bu şekilde sabitlenince Akya’ya gün doğar. Daha ilk kafa darbesi vurduğunda takım kancaya çok yakın mesafeden kopar.

YALNIZ CIKTIGIM BALIK AVINDAN AKYA ILE DONDUM

Takım Niçin Kancaya Çok Yakın Mesafeden Kopar

Kancadan sonraki 12 cm içinde ne güçte olursa olsun misina, ip misina, çelik tel veya her ne varsa kopar. Biz Akya oltasının bu kısmında en az 90 – 140 Kg çekeri olan, iki tane ip misina kullanırız. Bir Akya oltasındaki iki adet üçlü kancanın bağlı olduğu iplerin toplam çekeri 280 Kg dır.

Genellikle, kancaların ikisi de mücadele esnasında Akya’nın ağız ve çevresine geçmiş olur. Bu durumda bile Akya oltayı dipte kayalara taktığında, mesafe kısaldığı için hemen kopartabilir. Akya’nın böylesine darbe vurabilme gücü vardır. Böyle bir durumda Akya avı yaparken kalomanın ne kadar önemli bir işlevi olduğunu ortaya çıkmaktadır. Kalomayı her zaman avınızın uyguladığı şiddete göre ayarlayın.

Akya avımı sonuçlandırdığımda, artık hava karamaya yüz tutmuştu. Hafif ışıktan istifade ile Akya avı videosunu çektim. Yalnız olunca, Akya avı videosu çekmek gerçekten zor oluyor. Hava karardığı ve tekne hafifte olsa sallandığı için Akya avı videosunun kalitesi ister istemez düşüyor.

AKYA AVI

Akya Avı Videosu: https://youtu.be/k8NUCMudNi4

Yalnız Çıktığım Balık Avından Akya ile Döndüm

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.