BALIK AVI TURU OLMAYINCA BALIK AVLAMAYA YALNIZ CIKTIM

Balık Avı Turu Olmayınca Balık Avlamaya Yalnız Çıktım :

Akya avı için, nadiren çıktığım avlardan biri daha. Öğleden sonra hava güzel olunca, kendimi teknede balığa giderken buldum. Deniz beni çağırıyordu. Denizin çağrısına ayak uydurmamak olmazdı. Saat 16.00 gibi tekneye binerek Akya avı için denize açıldım.

BALIK AVI TURU OLMAYINCA BALIK AVLAMAYA YALNIZ CIKTIM

Av merası olarak Tuzla Koyunu seçmiştim. Son günlerde Tuzla Koyunda beni çeken bir şeyler vardı. Zaman zaman bazı yerlere böylesine kitlenip oradan devamlı balık alırız. Bu sıralar Tuzla Koyu bu yerlerden biri olmuştu. Bu sezon Turla Koyunun bereketi beni ve balık avı tur katılımcılarını her defasında cömertçe kavramakta. Bu sebeple Tuzla Koyunun etrafından uzak durmamaya ve her fırsatta uğramaya çalışmaktayım.

BALIK AVI TURU OLMAYINCA BALIK AVLAMAYA YALNIZ CIKTIM

Saat 17.00 gibi Tuzla Koyu çevresinden Akya avı için gerekli olan, yemlik Palamutları avlamaya başlamıştım. Saat 18.00 de dört, beş adet yemlik Palamut’u avlayınca Akya oltasını hazırlamak için Tuzla Koyunun dışına doğru açıldım. Akya oltası hazır olunca mavi derinliklere oltamı bırakarak Tuzla Koyuna doğru yaklaştım. Akya avı başlamıştı.

BALIK AVI TURU OLMAYINCA BALIK AVLAMAYA YALNIZ CIKTIM

Akya oltasını mavi derinliklere indirerek dolaşmaya başlamak bile, heyecanlanmak için yeterli. Artık her an, Akya ile karşılaşmak mümkün. Akya ile ilk karşılaşma genellikle, pek çetin olur. Akya, oltadaki Palamut’u yutmaya çalışırken, kancalar takıldığında, oltayı hızla çekmeye başlar. Bazen de, diğer bütün balıklarda olduğu gibi, yeme direkt olarak saldırdığında, yemi alır almaz, hızla o bölgeden uzaklaşmak ister. Her iki durumda da oltanın kaloması, Akya’nın çekme gücü karşısında, hızla boşalır. İşte, av bu aşamada başlar. Akya ilk çekişten sonra bazen, şoka girerek yavaşlar. Bu yavaşlama avcıyı yanıltabilir. Burada önemli olan, ilk andaki çekme şiddetidir. Akya’nın çekme şiddeti çok güçlü olduğu gibi, çok hızlıdır. Kalomayı bu şekilde ancak çok hızlı balıklar boşaltabilir. Ama, diğer balıklarda, şoka girme olayı olmaz. Onlar ya, uzaklaşmaya çalışırlar yada, bir taşın korumasına girmeye çalışırlar.

Tuzla Koyunda saat 18.30 olmuştu. Hava sakin, deniz çarşaf gibiydi. Güneş dağların arkasında kaybolmuş, ışık azalmaya başlamıştı. Güneşin dağların arkasında kaybolmaya başlamasıyla, başımın üzerinde uzanan hafif bulutların etkisi ile, çok güzel bir gökyüzü oluşmuştu. Adeta gök ve deniz kızıla boyanmıştı. Bu çok güzel manzarayı yudumlayarak dolaşırken, oltamın kaloması hızla boşalmaya başladı. Güzellik, güzelliği kovalıyordu. Zevkten mest olmuşken, Allah’a şükrediyordum. Böylesine bir cennet bölgede yaşıyor ve böylesine büyük balıkları avlayarak, karnımı doyurabiliyordum. İhtiyar balıkçıdan ne farkım vardı. Ben mutluydum.

Bu düşünceler içindeyken, Akya’nın oltayı boşaltmaya başlamasıyla, düşüncelerimden sıyrılarak, Akya avına geri döndüm. Akya çekiyor, ben oltayı sarıyordum. Aramızdaki bu çekişme, 15 dakika kadar sürdü. Akya’yı tekneye aldığımda, hava kararmaya başlamıştı. Oltayı toplayıp, kıyıya dümen kırdım. Bugün de güzel bir Akya avı yaparak, günü sonlandırmak kısmet olmuştu.

Allah’ın, her isteyene kısmet etmesi dilekleriyle…

HASRETLE BEKLENEN AKYA AVI NIHAYET YAPILDI

Akya Avı Videosu: https://youtu.be/47TpF0qxohU

Balık Avı Turu Olmayınca Balık Avlamaya Yalnız Çıktım

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.