ZARGANA AVI YAPILMADAN AKYA AVI MUMKUN OLMAZ

Zargana Avı Yapılmadan Akya Avı Mümkün Olmaz :

ZARGANA AVI YAPILMADAN AKYA AVI MUMKUN OLMAZ

Büyük balık avı için yemli dip sırtısı yapacağımız zaman önce mutlaka canlı yem balığı avı yapmamız gerekir. Genellikle yem balığı olarak Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik, Zargana avı yaparız. Bunların dışında zaman zaman oltamıza takılan Uskumru, Kolyoz, Sübye, Kalamar, Melanur, Levrek, Kefal ve bütün yuvarlak formda parlak balıklar yem olarak kullanılabilir. Bu balık avı turunda Zarganayı yem olarak kullanacağız.

ZARGANA AVI YAPILMADAN AKYA AVI MUMKUN OLMAZ

Sabah tura yüzey sırtısı çekerek Palamut avı yaparak başlarız. Palamut için sırtı çekerken Palamut’un yanı sıra Uskumru, Melanur, Zargana, Kolyoz da gelebilmektedir. Saat 09.00 kadar Palamut avı yapamamışsak, ipek floşlarla Zargana avına geçeriz. Bu turda da öyle oldu. Palamutlar pek fazla oynak yapmıyordu ve oltalara da takılmıyordu. Palamut için vakit geç olmaya başladığından Zargana avına geçtik.

ZARGANA AVI YAPILMADAN AKYA AVI MUMKUN OLMAZ

Palamut Yoksa Zargana Avlarız

Palamut takımlarını toplayıp 0,30 mm misina ile ipek floşları hazırladık. 70 – 80 m gerimize bırakarak Sulu Adanın güney tarafındaki sahilin taşlıklarına yakın çekmeye başladık. Ali Bağcı teknenin sancak tarafında oturuyordu. Daha ilk geçişte Ali’nin kaloma hızla boşalmaya başladı. Kalomaya hiç dokunmadan yolumuza devam ettik. Bu şekilde kaloma boşalırken yola devam edildiğinde diğer takıma da Zargana atlama ihtimali çok artmaktadır. Hem bu şekilde kaloma boşalırken balıkta ilk hırsını alıp yorulmaya başladığından, balığı çekmeye başladığımızda fazla direnmeden kolayca gelir. Kısaca bu taktik Zarganayı garantili olarak tekneye almak için en uygun yoldur.

Oltayı çektiğimizde takımda 60 cm boyunda bir Zargana vardı. Bu Akya avı için en ideal boydur. Daha büyük ve küçük boylarla da Akya avı yapılabilir. Ama en uygun boyla av yapıldığında av yapma süresi kısaldığı gibi her boydan av yapma şansı da vardır. Adanın diğer tarafında da 75 cm boyunda iki Zargana avını aynı anda yapınca yemlik balık avına son vererek, Akya Oltasının hazırlığına başladık. 60 cm boyundaki Zarganayı Ali’nin oltasına, 75 cm Zarganalardan birini de diğer oltaya taktık. Pozisyon itibari ile önce Ali’nin takımını salıp, Ali’ye uzattığımda kaloma çok büyük bir şiddetle boşalmaya başladı.

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/xs5SnINERKw

Zargana Avı Yapılmadan Akya Avı Mümkün Olmaz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.