AKDENIZDE ORKINOS AVI HEYECANINI BERABERCE YASADIK

Akdenizde Orkinos Avı Heyecanını Beraberce Yaşadık :

Haziran ayında bazı haftalar büyük balık avı için yemlik balık avlamak zorlaşır. Palamut avlayamadığımız gibi, Zargana avlamak da zorlaşır. Ancak ara sıra tek tük oltaya gelir. Bu dönemlerde 2 – 7 Kg arası Yazılı Orkinoslar ve Mavi Orkinoslar gelir. Arada Ceylan Palamut’u da gelir. Belki yem yokluğundan Akya ve diğer büyük balıkların avı zorlaşır. Ama Orkinos avlarının heyecanı da bir başka olur.

AKDENIZDE ORKINOS AVI HEYECANINI BERABERCE YASADIK

Balık yok umutsuzluğuyla meralar arasında dolaşırken, birden kaloma şiddetle boşalmaya başlar. Hemen oltayı ipin olduğu yöne çevirmek gerekir. Böylece sürtünme etkisi olmadan kalomanın rahatça boşalması sağlanmış olur. Kalomanın boşalma şiddetine bakıp kalomayı biraz açmak dahi uygun olabilir.

AKDENIZDE ORKINOS AVI HEYECANINI BERABERCE YASADIK

Balık Kalomayı Boşaltırken Neden Kalomayı Gevşetmek Gerekir

Balık, kalomanın boşalma hızından daha hızlı ipi çekiyorsa, kalomanın ayarladığımızdan daha sert olacağını düşünmek gerekir. Balığın boşaltma hızı arttıkça kalomanın sertlik miktarı da artacaktır. Bu aşamada kaloma hemen gevşetilmezse balık takımı koparır. Bir anda ne olduğunu anlamadan trofe avımız sonlanır. Oysa kalomayı açsak ve makinede yeterli mücadele ipimiz olsa, sorun çıkmadan balıkla mücadele etme şansımız olur. Zaten çıkrık makinelere yüzlerce metre ip sarmamızın sebebi bu tür trofe avlardır. Balık avı yaparken her türlü sürprize hazır olmak gerekir. Yoksa büyük bir hayal kırıklığı ve ömür boyu anlatacağımız bir kaçırma hikayemiz olur.

AKDENIZDE ORKINOS AVI HEYECANINI BERABERCE YASADIK

Trofe Balığın Ne Zaman Oltaya Vuracağı Belli Olmaz

Sabah 06.30 dan 10.30 kadar önce yemlik Palamut aradık. Gelmeyince Zargana avı yapmaya çalıştık. O da olmayınca yüzey sırtısı çekerek ve sohbet ederek Adrasan Koyuna dümen kırdık. Sohbetin en koyu anında kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Kalomanın boşalma şiddetine bakarak gelen balığın büyük balık olduğunu anladık. Kamışın ucunu ipin olduğu yöne çevirdik. Böylece kalomanın rahatça boşalmasını sağladık. Özer bana bakıp “ağabey daha ne kadar boşaltacak? Böyle giderse ip kalmayacak?” dedi. Ben de “ipimiz çok boşaltsın” dedim. İp boşalırken, balığın tepkilerine ve boşaltma hızına bakarak, arada iki defa kalomayı hafifçe sıkılaştırdık. Bu balığın hızını yavaşlattı.

AKDENIZDE ORKINOS AVI HEYECANINI BERABERCE YASADIK

Büyük Balık Avında Kaloma Kullanımın Önemi

Eğer kalomayı hafifçe sıktığımızda balığın boşaltma hızı artarsa, hemen kalomayı tekrar açmak gerekir. Eğer balık kalomanın sıkılaşması karşısında hızını azaltıyorsa sorun yok demektir. Biraz daha bekleyip az daha sıkıp balığın durması sağlanır. Ama her seferinde balığın tepkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Peki, ne zamana kadar? Tabi ki, ipin sonuna 20 – 30 m. kalana kadar. İpin sonuna 20 – 30 m. kalmasına rağmen balık halen daha basmaya devam ediyorsa ne yapacağız? Böyle bir durumda, oltanın en zayıf yeri olan takımdan kopmasını göze alıp, kalomayı balığı durduracak kadar sıkmak gerekir. Balık durursa ve çekmek mümkün olursa bir süre sonra kalomayı tekrar gevşetip balığa yol verecek pozisyona geçmek gerekir. Yoksa sıkı kalomada kalarak balığı tekneye yaklaştırırsak, avın son aşamasında sıkıntı yaşamamız kaçınılmazdır.

Kalomayı iki defa hafifçe sıkıp balığın hızı yavaşlatınca, oltayı 100 m kadar sardık. Özer, bu trofe avla mücadele etmekten çok keyif aldı. Bu onun ilk Orkinos avı deneyimi oldu. Oltayı 100 m sardıktan sonra kalomayı hafifçe açtım. Böylece balık tekrar basarsa kalomadan rahatça boşaltabilecekti. Bu şekilde mücadele devam ettik.

Balığı Tekneye Alma Çabası

Balık teknenin yanına geldiğinde, kamışı teknenin önüne uzatırken kalomayı biraz daha gevşettik. Bu balığı tekneye alırken tekrar basarsa diye bir önlemdi. Öyle de oldu. Balık tekrar bastı. Özer, takımı elinin içinden kaydırarak bıraktı. Oltayı eline aldı. Balık kalomadan alarak tekrar dipledi. Sonra tekrar çektiğimizde arttık direnecek mecali kalmamıştı.

Akdenizde Orkinos Avı Heyecanını Beraberce Yaşadık

Trofe avlarında kaloma kullanımı çok önemlidir. Özellikle ince takımlarla av yaptığınızda ve balığı tekneye alma aşamasında. Bu durumlarda kalomanın gevşek olması balığın takımı koparmasını engeller.

Bu trofe avında ustalığımızı konuşturup kalomayı olması gerektiği gibi kullandık. Takımı koparmasına izin vermedik. Bu sayede balığı çok yorduk. Mücadele süresinin uzamasına bağlı olarak, trofe balık avından alınabilecek en fazla tatmini aldık. Balığı teknede görmek, dokunabilmek ve etinden istifade edebilmek olmak çok güzel bir histi. Bu av bize yetmişti. Yiyeceğimiz balık avını yapmıştık. İşte, bütün mesele buydu.

Ufacık Rapala ile Orkinos Avı Videosuhttps://youtu.be/eF5se9co02w

Akdenizde Orkinos Avı Heyecanını Beraberce Yaşadık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKDENIZDE ORKINOS AVI HEYECANINI BERABERCE YASADIK için 6 cevap

 1. Ali der ki:

  Akdeniz’de hangi Orkinos türleri yaşamaktadır? Bu balıklar niçin hızlı yüzerler? Balık avı turlarında hangilerinin avını yapmak mümkündür?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balık avı turlarında görebildiğim kadarıyla; Akdeniz’de Ton Balığı, Mavi Orkinos, Yazılı Orkinos, Tombik, Uzun Kanatlı Orkinos ve Palamut yaşamaktadır.

   Bu balıklar dalışlarda görebildiğim kadarıyla 10 milin üzerinde bir hızla yüzmektedir. Avlanmak veya bir şeyden kaçmak istediğinde 50 mil hızın üzerine çıkabilmektedir. Normalde bu kadar hızlı yüzmesinin sebebi oksijenlenme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Düşük hızlardayken oltaya yakalandığında, fark edilmeden çekilmeye devam ederse suyun içinde dahi ölmektedir. Bu durum Orkinosların hızının 6 – 7 milin altına düşmemesi gerektiğini göstermektedir. Bunun sebebi Orkinosun havayı kanında taşımasındandır. Orkinos hava kesesi olan bir balık değildir.

   Akdeniz’de katılacağınız avlarda kıyılarda av yapıyorsanız: Kış aylarında; Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik. Yaz aylarında; Yazılı Orkinos, Tombik, Mavi Orkinos, Ton Balığı yavrusu avı yapılabilir. Kıyıdan 10 15 mil açıkta av yapıldığında iste Mavi Orkinos, Ton Balığı, Uzun Kanatlı Orkinos avları yapılabilir.

 2. Özer Turhan der ki:

  Orkinos hızla kalomayı boşaltırken, sakin kalıp balığın yorulmasını beklemek niçin önemlidir?

  Sevgiler, saygılar.

  Özer

  • Menderes Yahşi der ki:

   Orkinos gibi büyük balıkların mücadele gücü çok yüksektir. İlk anda balığın kalomayı boşaltmasını bekleyip yorulmasını sağlamak gerekir. Bu sayede takımlardan çıkabilecek problemlerden kurtulmuş oluruz. Büyük balık avında mücadele esnasında geçen her dakika balığı yorduğundan bizim için büyük avantajdır. Balık avını başarıyla sonuçlandırmak için balığın yorulması, bizimde bu esnada keyfimizi en üst düzeye çıkartmamız çok önemlidir.

 3. Özer Turhan der ki:

  Merhaba Menderes Abi,

  İyiki varsın. Senin gibi bir profesyonelle balık tutmaya çıkmak bir ayrıcalık.

  Sevgiler
  Özer

  • Menderes Yahşi der ki:

   Teşekkürler. İstek, heves ve dostlukla çıkılan balık avından daha fazla keyif verici bir iş var mıdır? İnsan dostlarıyla en değer verdiği ortamı paylaştığında geriye en güzel anılar kalır. Senin gibi balık avına ve denize gönül vermiş insanlarla denize açıldığımda, kendimi güzel bir hobiyi gerçekleştiren mutlu insanlardan bir olarak görürüm.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.