AKYA AVI SEVDASI

Akya Avı Sevdası :

Murat ile uzun zamandır tanışıyoruz. Ben Murat’ı tanıdığımdan beri büyük balık aşkıyla yanıp tutuşuyordu. Daha önceki balık avlarında, bu balık avında olduğu kadar büyük balık avları yapamamış olsak da, çok güzel Yazılı Orkinos avları yapmıştık. Bu sene yaz başında çıktığımız bir balık avı turunda, denizde avlanabilecek en değerli balıklardan biri olan Kum Lagosunu dip rapalası ile dip sırtısı yaparak avlamıştık.

AKYA AVI TEKNIKLERI

AKYA AVI SEVDASI

Murat bu balık avı turuna çok azimli gelmişti. Bunu da her fırsatta dile getiriyordu. “Bu balık avında mutlaka, şöyle büyük bir Akya avlayacağım” diyordu.  “Nazar etme ne olur, iste seninde olur misali” Allah bu balık avı turunda Murat’a hayalini bile kurmamış olduğu kadar çok büyük Akya avlama fırsatı verdi.

AKYA AVI SEVDASI

Yazılı Orkinos avını takiben Akya avına geçtik. Akya Oltasını hazırlayıp denize bıraktıktan on dakika sonra ilk Akya kalomayı boşaltmaya başlamıştı. Kaloma sesini duyunca Murat mest olmuştu. On dakikalık mücadele sonrasında ilk Akya’yı kaçırdık. Ama yılmadık. Akya Oltasını hazırlayıp, yine Akyaların peşine düşmek için oltaları salarken, Murat’ın kaloma şiddetle boşalmaya başladı. 20 dakikalık mücadele sonrasında, Murat’ın oltasında iki Akya teknenin yanındaydı. Şaşkınlıktan balıkları tekneye nasıl alacağımızı düşünüyorduk. Tekneye aldığımızda, Murat içinde biriktirdiği hisleri dışa vurmaya başlamıştı.

AKYA AVI SEVDASI

Büyük Akya avımızı yapmıştık. Ama hızımızı alamamıştık. “Hadi bir de tut bırak yapalım” dedik. Akya oltasını denize bıraktık. 10 dakika sonra kaloma akmaya başladı. Son Akya avımızla mücadele 25 dakika sürdü. 25 dakika sonra tut bırak yapacağımız Akya teknedeydi. Takımdaki bütün kancalar Akya’ya geçmişti. Akya’yı bırakmak için kancaları çıkarmaya başladık. Son kancanın gözüne girdiğini gördüm. Bu durumda Akya’yı bırakmanın bir anlamı yoktu. Bu şekilde av yapıp yaşamını sürdürmesi mümkün değildi.

Bu Akya’ya daha dikkatlice baktığımızda ilk kaçırdığımız Akya olduğunu anladık. Akya’nın yan tarafında yeni oluştuğu açıkça gözüken yara vardı. Bu yara balığın kaçırdığımız Akya olduğunu ortaya koyuyordu.

SINARIT AVI COK SEVINDIRDI

Sinarit Avı Videosu: https://youtu.be/MR38Iuo6DTs

Akya Avı Sevdası

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVI SEVDASI için 3 cevap

  1. Menderes Yahşi der ki:

    Bazen insanlar merakla soruyorlar: Aynı oltaya iki balık aynı anda takıldığı oldu mu? diye. İşte bu balık avında tamda sordukları gibi oldu.

  2. MURAT der ki:

    MENDERES ABİ SEN VE AKYA LAR HARİKASINIZ YA ……

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.