AKYA AVININ SIFRESINI PALAMUT AVIYLA KIRDIK

Akya Avının Şifresini Palamut Avıyla Kırdık :

AKYA AVININ SIFRESINI PALAMUT AVIYLA KIRDIK

Sabah erkenden çıktığımız balık avı turuna 3 Kg Yazılı Orkinos avı ile başladık. Yazılı Orkinos avının bizde yarattığı adrenalin Akya avına olan inancımızı arttırıp bizi daha dikkatli yaptı. Akya avına konsantrasyon artınca, isteğimizde arttı.

AKYA AVININ SIFRESINI PALAMUT AVIYLA KIRDIK

Artık tek ihtiyacımız olan yem yapacak yemlik Palamut avı yapmaktı. Kısa bir dolaşmadan sonra kaloma boşalmaya başlamıştı. Kalomanın akma hızına bakınca gelen balığın tam aradığımız yemlik balık olduğunu anladık. Dikkat ve heyecanla toplanan oltadan 500 – 600 gr civarı bir Tombik çıktı. Tombiğin parıltısı bizde Akya avının yapacağımıza dair büyük bir öz güven yarattı. Önce Sulu Adanın açık deniz kısmına baktık. Açık deniz kısmında bir hareket olmayınca, saatinde ilerlemesiyle, adanın Adrasan tarafına yöneldik. Yol boyunca hızlanıp yavaşlayıp Akya’yı cezp etmeye çalıştık. Yol boyunca da bir hareket olmadı. Top taşın önünden geçip boğaz kısmına yöneldiğimiz esnada Önce bir iki dokunuş, sonra sıkı bir asılmayı takiben kaloma boşalmaya başladı.

AKYA AVININ SIFRESINI PALAMUT AVIYLA KIRDIK

Akya Çok Mücadeleci Balıktır

Büyük balıklar içinde en fazla mücadele gücüne sahip olan Akya dır. Bu sebeple amatör balıkçının hedef balığı hep Akya avı olmuştur. Akya avındaki mücadele hiç bir avcının tahmin edemeyeceği kadar çok şiddetlidir. Bu kadar büyük mücadele beklemeyen amatör balıkçı da Akya’nın oltaya takıldığı ilk anlarda olduğu gibi şoka girer. Bu şoktan çıkıp hata yapmadan balıkla mücadele edebilmesi için çoğu zaman rehber kaptanın müdahalesi ve uyarıları gerekli olur. Bu şekilde başlayan mücadele, önce balığın taşlık olan av mahallinden uzaklaştırılmasını gerektirir.

Balık av mahallinden uzaklaştırıldığı esnada, tekne hızının düşük olması ve yeterli hava soluyamaması sebebiyle yorulur. Bu sayede tekne durdurulup mücadeleye başlandığında balık çok uzun süre direnç göstermeden tekneye yaklaştırılır. Balığın yeterince yorulduğundan emin olununca tekneye alınır. Balık yorulmadan tekneye alınması çeşitli sorunları beraberinde getirebileceğinden mutlaka yorulmasının sağlanması faydalı olacaktır.

Bu Akya avında da bu kurallara uyarak mücadele ettiğimizden çok keyifli bir av oldu. Güzel bir günde parıltılar saçan bir Tombik avı, Akya avının şifresinin kırılmasını sağlamış oldu.

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/sRg7fWuRKks

Akya Avının Şifresini Palamut Avıyla Kırdık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVININ SIFRESINI PALAMUT AVIYLA KIRDIK için 2 cevap

  1. SERHAT ŞENER der ki:

    Menderes Bey,
    Bu keyifli ve de adrenalin dolu akya avı için teşekkürler.
    Umarım ilk fırsatta ( bu sene mi yoksa seneye mi olur bilemiyorum ) tekrardan görüşmek üzere..
    Balıklar size emanet :)))

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.