AKYANIN KALOMAYI BOSALTMA SIDDETI KARSISINDA SOK OLDULAR

Akyanın Kalomayı Boşaltma Şiddeti Karşısında Şok Oldular :

Hayallerini Akya avı süslüyordu. Şimdiye kadar, yakaladıkları en büyük balık 3 Kg Lagos’du. Artık, daha büyük balıklar avlamak istiyorlardı. Akya avı yapma istekleri, dün Adrasan’da çıktığımız öğlen sonrası balık avı turunda, gerçek oldu.

AKYANIN KALOMAYI BOSALTMA SIDDETI KARSISINDA SOK OLDULAR

Saat 15.00 Adrasan Sahilinde buluşup, denize açıldık. Palamut avı için, 7 cm yüzey rapalalarını denize bırakarak, dolaşmaya başladık. Saat 16.30 kadar, oltalarımıza Palamut vurmadı. Saat 16.30 dan sonra, Palamutlar av vermeye başlamışlardı. Beş adet Palamut avı yaptığımızda, saat 17.30 olmuştu. Akya avı için çok az vakit kalmaya başladığı için, Palamut avını sonlandırıp, Akya avına geçmeye karar verdik.

AKYANIN KALOMAYI BOSALTMA SIDDETI KARSISINDA SOK OLDULAR

Akya avını, Palamutları avladığımız Tuzla Adaları civarında yapmanın daha uygun olduğuna karar vererek, yemli dip oltalarını hazırlayıp, Tuzla Adaları açığında sırtı çekmeye başladık. Tuzla Adalarının açığından başlayarak, Akseki Koyuna doğru yol alıyorduk. Oltaları denize bıraktıktan sonra, Akya’nın oltalara vurması durumunda, olabilecekleri anlatarak, sırtı çekmeye devam ettik. Belli periyotlarda teknenin hızını arttırıp, sonra tekrar rölanti hızına düşerek, yol almaya devam ettik. Akseki koyu girişindeki mağaraların önüne gelmeden, Serhat’ın kaloma, hızla boşalmaya başladı. Serhat’a “Akya geldi. Hadi oltayı çek” dediğimde. Teknede, tam anlamıyla bir şok yaşanıyordu. Bir anda, Serhat ve Güven için hayat durmuştu. İkisine şoka girmişti. Oltaları sarmalarını istediğimde, şaşkın gözlerle bana bakıyorlardı. Akya avı için o kadar kendilerini hazırlamış olmalarına ve olabilecekler konusunda bilgi vermeme rağmen, bu kadar şiddetli bir çekiş ve mücadele için kendilerini hazırlayamadıkları, açıkça gözüküyordu. Daha önceden Akya avı yapmadan, böyle büyük bir balık avı için hazır olabilmeleri, Akya’nın çekişi ve mücadele gücüyle karşılaşmadan, pek de mümkün değildi.

AKYANIN KALOMAYI BOSALTMA SIDDETI KARSISINDA SOK OLDULAR

Serhat’tan oltayı sarmaya çalışmasını isterken, Güven’den de oltayı olabildiğince çabuk toplamasını istedim. Güven, bütün gücüyle, oltayı toplayıp, Serhat’a yardımcı olabilecek pozisyona gelmek için çabalıyordu. Serhat ise, Akya ile mücadelenin zorlukları ile tanışmaya başlamıştı. Güven oltasını topladığında, mücadele kemerlerini ona verdim. Güven önce kendi mücadele kemerini beline taktı. Sonra Serhat’tan oltayı alıp Akya ile mücadeleye başladı. Serhat’ta kendi mücadele kemerini beline takmaya çalışıyordu. Ben de tekneyi taşlardan açtıktan sonra, Adrasan Sahiline doğru çevirdim. Sahile doğru yol almaya devam ederek, Akya’yı yoruyorduk. Bir süre sonra tekneyi durdurdum.

Akyanın Kalomayı Boşaltma Şiddeti Karşısında Şok Oldular

Serhat, oltayı Güven’den alarak, Akya ile mücadelesini kaldığı yerden sürdürmeye başlamıştı. Artık, Akya yorulmaya başladığı için yavaş yavaş yukarı gelmeye başlamıştı. Teknenin altında göründüğünde, teknede adrenalin tavan yapmıştı. Takımın kurşun ağırlıkları geldiğinde, Serhat oltayı teknenin önüne koymaya çalışırken Güven, oltaya hiç boşluk vermeden, takımı çekmeye başlamıştı. Akya, teknenin yanına geldiğinde, Güven kendini tutamayarak çığlıklar atmaya başladı. Güven’in çığlıkları bir anda, Akya’yı hareketlendirdi. Güven’e sakin olmasını söylerken bir yandan da, Akya’yı yakalamaya çalışıyordum. Güven, Akya’yı uygun açıyla yaklaştırdığı için, çok zorlanmadan Akya’ya hemen hakim olabildim. Akya’yı yanakladığımda, Akya için artık mücadele bitmişti. Mavi derinliklerdeki özgür yaşantısından, avlanma egomuzu tatmin ve balık yeme ihtiyacımızı gidermek için, kopardığımız Akya, ellerimizin arasında, avcının büyük ava olan sevgisine mahzar oluyordu. Güzel bir av olmuştu. Darısı, her isteyenin başına…

BUYUK BALIK AVININ HAYRET VEREN MUCADELESI

Akya Avı Videosu: https://youtu.be/o__K-E8WID8

Akyanın Kalomayı Boşaltma Şiddeti Karşısında Şok Oldular

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.