ANTALYA BALIK AVI TURUNDA AKYA AVI

Antalya Balık Avı Turunda Akya Avı :

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA AKYA AVI

Antalya Balık Avı Turunda Akya Avı

Antalya Körfezi balık merası olarak çok korunaklı bir meradır. Bu bakımdan balıklara korunaklı bir yaşam alanı imkanı sunmaktadır. Mera çoğu yerde taşlıktır. Kıyı şeridinde bazı yerler dik yamaçlarla inerken, bazı yerler geniş sığlıklar şeklinde uzanır. Bu bölgede dağların denize yakınlığı ve uzaklığı bu oluşumun temel sebebidir.

Dağların denize yaklaştığı yerler derin, uzaklaştığı yerler sığlıktır. Bu yapı, balık barınmasına uygun meraların oluşmasını sağlayan temel unsurdur. Bu yapı çok sert esen kuzeyli rüzgarların etkisini kırıp kıyılarda çok az hissedilmesini sağladığı gibi, yağmurun kıyılardaki etkisini de azaltıcı önemli bir unsurdur. Bu sayede hava şartları denizin etkisiyle belirlendiğinden, kıyılarda ve 1500 m yüksekliğe kadar bölgede kar yağışı nadiren görülen bir unsurdur ve etkisi de kısa sürelidir.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA AKYA AVI

Akdenizde Balık Çeşidi Fazladır

Böylesine olumlu şartların olduğu bir bölgede balığında bol olması çok normaldir. Akdeniz bölgesinde balık bolluğu çeşit anlamındadır. Bir türün miktarsal çokluğundan bahsetmek çok mümkün değildir. Miktarsal çokluk genellikle, daha sert iklim şartlarının olduğu kuzey yarı küreye ait bir özelliktir. Ama çeşit çoklu bir deniz için daha büyük bir avantajdır.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA AKYA AVI

Balık Avı Turizmi

Bir bölgenin özellikle balık çeşitliliğinin fazlalığı, balık avı turizmi açısından çok çeşitli av yöntemleri kullanılarak avlanabilecek balık anlamına gelmektedir. Bu durum değerli bir ekonomi oluşturur. Bu ekonomiyi doğru ve sürdürülebilir kullanabilmenin yolu büyük balık avcılığıdır.

Büyük balık avı turizmi, bir çok insanı çok uzak yollardan bu turizm faaliyetine katılmak için bu bölgeye çekebilecek yegane avcılık şeklidir. Bu avcılığın sürdürülebilir olmasının temelinde, küçük balığın bilinçli olarak korunması yatmaktadır. Küçük balığın korunması, balık çeşitliliğin gözle görülür oranda artmasının garantisidir. Kıyılarda küçük balığı bol olanın, açıkta büyük balığı hiç bitmez.

Büyük Balık Avcılığının Kendine Özgü Psikolojik Tarafları

– Büyük balık avı yapmak için her kes balık avı turlarına katılmak ister.
– Bir büyük balık herkesin gözünü ve karnını doyurmak için yeterlidir. Bu sebeple aşırı balık tüketimini engeller.
– Herkes büyük balıkla kendi arasında bir bağ kurar ve avladığı balığa büyük saygı duyar ve onu sever.
– Bir süre sonra büyük balık avcısı balığı alıkoymak yerine balığı geri bırakarak aralarındaki bağı ileri boyutlara taşır.
– Geri bırakılma boyutuna gelmiş avcılık şekli bir bölgenin, ülkenin en önemli ekonomik kaynağı olur.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA AKYA AVI

– Balığın bollaşmasıyla “GARANTİLİ BALIK AVI” kavramı kullanılarak, büyük balık avı turizmi bir sektör haline gelmesiyle, o bölgedeki otellerin konaklama gün sayısını arttırırken, kişi başına elde edilen gelir miktarının da çoğalmasını sağlar.
Büyük balık avı turizmine başlarken en önemli dayanak noktası AKYA AVI dır. Akya, Akdeniz körfezinin değişmez balıklarından biridir. Ufak balığın korunması ve yumurtlama dönemlerinde avcılığının TUT BIRAK YÖNTEMİ dışında yapılmaması, balık miktarını hızla arttıracağından avcılığı kolay, mücadeleci çok zevkli bir balıktır. 100 Kg’lara ulaşabilen çok iri bir balık olması, insanlardan korkmayan efe yapısı ile insanı kendine kolayca hayran bırakmaktadır.

ANTALYA BALIK AVI TURUNDA AKYA AVI

Büyük Balıkla Mücadele Yorucudur

Büyük balık avı uzun süren mücadelesiyle yorucu bir av şeklidir. Bu durum insanları çok balık yakalama düşüncesinden hemen uzaklaştırır. Bir balıkla mücadelenin verdiği yorgunluk ve mücadelenin şiddeti bir avcıyı balık avına doyurur. Ayrıca avlanan balık büyük insan kitlelerini doyurabilecek miktardadır. Bu aşamada ava devam edilmesi insanı ciddi anlamda düşündürür. Bu düşünce, bir kaç av gezisinden sonra balığın hiç alınmaması sonucunu doğurur.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/7HlYzmUQq5E

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.