BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI

Balığı Tüketme Sorunu ve Çözüm Yolları :

BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI

Kendi tatminini, kendi cebini diğerlerinden üstün tutup, balığı yok etmek istercesine avlayan ve toplu olarak bir seferde balığı avlayarak büyük voli peşinde koşanlar, balığın azaltıp rahatsız ederek merayı terk etmeye zorlaması sonucunda şimdi  hepimizi balıksızlıkla yüzleşmek zorunda bırakmışlardır. Tabi bunda bizim de avlanan bu balığı talep edip yiyerek bu kimselerin bu şekilde avlanmalarına prim vermiş olmamızın da katkısı vardır.

BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI

Balığın Üreme Zamanında Yapılan Avcılık

Yumurtlama döneminde devam eden avcılığı izah etmenin de bir yolu yoktur. Belki avcılık yapılabilir. Ama balık alıkonulmayıp bırakılabilir.

BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI

Bir balığın yanlış avlanma sonucu piyasaya geldiğine inanıyorsak, o balığı bilinçli bireyler olarak tüketmemiz gerekir. Eğer denetim karaya alınıp balık halleri, büyük satış noktaları ve balık lokantalarında belediye tarafından her gün değişen elemanlar tarafında yapılırsa, kısa sürede olumlu sonuçlarını görürüz.

BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI

Orfoz Balığının Meraya Katkısı

Ayrıca, balık meralarındaki her taşın altını boşaltarak, meranın her zaman diğer balıklar tarafından kullanılmasına olanak tanıyan Orfoz Balığının her şekilde avının, satışının ve tüketilmesinin yasaklanması gerekir. Orfoz Balığı merada dokunulmaz olursa, merada balık da tükenmez olur. Orfozun bitirildiği meralar iki sene içinde kumla dolarak kullanılamaz olur. Kumluk alanların çoğalmasının sebebi, taş altı balıklarının azalmasıdır.

BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI

Kıyılar Balıkların Üreme Beslenme ve Korunma Alanlarıdır

Kıyılarda 200 -300 m alanlar balıkların yumurta bırakıp çoğalacakları alanlar olarak kabul edilip, av yapılmaması gerekir. Bu bölgeler 3 -5 sene için her türlü avcılığa kapatılıp, avcılık bu alanların dışında yapılması sağlanmalıdır. 3 – 5 sene sonra da sadece at – çek olta avcılığı ile zıpkın avcılığına açılmalı ve hiç bir şekilde bu alanlarda tekne ile avcılık yapılmasına, ağ ve benzeri toplu avcılık yöntemine izin verilmemesi gerekir.

BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI

Kıyılarda ufak balık ne kadar çoğalırsa, o balıkları yemek için kıyılara uğrayan büyük balık miktarı artar.  Bu şekilde kurulmaya başlayan yaşam hiyerarşisi içinde, göçle gelen ufak balıkların da kıyılardan uzaklaşması engellenirken, kıyılarda ufak balığın çoğalması sağlanmış olur. Kıyılarda ufak balık bollaştıkça, göçmen büyük balıkların meralarda kalma süresi uzayarak, balık bolluğu yaşamaya başlar. Bu durum şimdiye kadar yaşadığımız sürecin tersine işlemesinden başka bir şey değildir. Bu yöntemi uygulayan ülkeler günümüzde balıkçılıktan en fazla para kazanan ve ülke refahlarını en üst seviyeye taşıyan ülkelerdir.

BALIGI TUKETME SORUNU VE COZUM YOLLARI

Büyük Balık Avına Yönelmek

Balık avcılığını büyük balık avına kaydırarak, denizden eksilttiğimiz balık miktarını azaltıp, birim balıktan daha fazla insanın istifade etmesi sağlanmalıdır. Ekonomik boyların avı zihniyeti, balığın çoğalmasını sağlayacak en önemli yaklaşım tarzıdır. Bu zihniyet değişikliğinin getirdiği psikoloji insanları daha büyük boyları avlamaya yönelterek, balıkçılığın daha verimli ve karlı olmasını sağlayacaktır.

Bütün denizlerimizde büyük balık avcılığının balık avı turları şeklinde yapılması özendirilmelidir. Balık avı turizmi yoluyla turizmde konaklama gün sayısı arttırılırken, bu hobi sahiplerinin üst gelir guruplarından oluşan insanlar tarafından yapıldığı göz önünde bulunduğunda, birim turist başına elde edilecek gelirinde çok fazla artacağı aşikardır. Kılıç ve Orkinos Balığı avlarının VIP teknelerle ve VIP müşteri boyutunda yapılması, otel yıldız sayısını 7 – 10 yıldız boyutuna taşıyarak, turizm gelirlerinin milli gelir içindeki payını en önemli ekonomik unsur haline getirecektir. Bu fırsatlar ile ülkedeki istihdam sorunu çözülürken, pek çok alternatif iş kolunun faaliyete geçmesinin önünü açacaktır.

Balığı Tüketme Sorunu ve Çözüm Yolları

KIYILARDAKİ UFAK BALIK BOLLUĞU, AÇIKTAKİ BÜYÜK BALIĞIN GARANTİSİDİR.

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/hLg-sJjptnA

Balığı Tüketme Sorunu ve Çözüm Yolları

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.