BALIGIN COGALTILMASINDA ANTALYA KORFEZININ ONEMI

Balığın Çoğaltılmasında Antalya Körfezinin Önemi :

BALIGIN COGALTILMASINDA ANTALYA KORFEZININ ONEMI

Antalya Körfezi balık merası olarak çok değerli bir yerdir. Bunun en temel sebebi balıklar için çok önemli yumurtlama bölgesi olmasıdır. Bir merayı en değerli kılan şey budur. Bir yeri mera yapan en temel özellik, orada ufak balıkların bolluğudur. Yumurtlama bölgesi olmayan bir yerde balık yoğunluğundan söz etmek çok mümkün değildir.

BALIGIN COGALTILMASINDA ANTALYA KORFEZININ ONEMI

Antalya Körfezi Büyük Balıkların Yumurtlama Alanıdır

Balıklar temel olarak bir merada iki sebepten dolayı yoğunlaşır. Birinci sebep yumurtlama bölgesi olması, ikinci sebep de yumurtadan çıkan ve biraz büyümeye yüz tutan yavruları yemeye gelen büyük balıklardır. Özellikle, yumurtlama alanlarının açıklarında yoğunlaşan büyük balıklar devamlı görülür olursa, bu sefer göçle gelen ufak balıkların o meradan ayrılmaları da mümkün olmaz. Büyük balıklar yeme ihtimali olan sürülerin geçişlerini kontrol ederler. Bu durumun devamlılığı halinde o bölgede balık yoğunlaşması hızlanır. Bu o bölgenin balık bölgesi olmasını sağlar.

BALIGIN COGALTILMASINDA ANTALYA KORFEZININ ONEMI

Antalya Körfezinin Balık Yoğunluğu

Antalya Körfezi yumurtlama bölgesi olması sebebiyle balık yoğunlaşma bölgesi olmak konusunda çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bir diğer avantajı da 2400 m derinliklere ulaşan açık deniz tarafı, çok büyük balıkların bu bölgeyi yaşam alanı olarak tercih etmesini kolaylaştırır. Derinlik aynı zamanda çeşitlilik ve daha fazla büyüme imkanı da sağlar.

BALIGIN COGALTILMASINDA ANTALYA KORFEZININ ONEMI

Antalya Körfezinin bir diğer avantajı da su sıcaklığının yıl boyunca 15 – 32 derece arsında olmasıdır. Sıcak denizler balık çeşitliliği ve daha uzun süreli yaşam alanı olarak seçilmesinde temel unsurdur.

BALIGIN COGALTILMASINDA ANTALYA KORFEZININ ONEMI

Bütün bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, bu bölgede yapılacak kısa süreli bir koruma ve çoğaltma çabası çok kısa sürelerde hayal dahi edilemeyecek çok olumlu sonuçlar verecektir. Bu durum değerlendirilerek hemen kıyılar korunma altına alınmalı ve balıkların kıyılarda yumurtlama konforu ve beslenme ihtiyacını karşılaması çabasının önü açılmalıdır. Bu yapılırken açık suda kontrollü büyük balık avı yapılmasında bir sakınca yoktur.

BALIGIN COGALTILMASINDA ANTALYA KORFEZININ ONEMI

Kıyılarda özgürce dolaşabilen ufak balıklar, açıkta avlayabileceğimiz büyük balığın GARANTİSİ dir.

Dünyanın hiçbir yeri yoktur ki, kıyıda ufak balık bolluğu varsa, açığında da büyük balık bolluğu vardır. Balığı çoğaltmanın temel çözümü; kıyıların korunmasıyla başlar. Bir yerde doğum olamıyorsa, çoğalma da olamaz.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/r5UssZBst-o

Balığın Çoğaltılmasında Antalya Körfezinin Önemi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.