BALIK AVI ICIN BABA OGLUN ADRASAN KACAMAGI

Balık Avı için Baba Oğlun Adrasan Kaçamağı :

Balık avı turu, tur şekli; yüzey rapalası ile Yazılı Orkinos avı.

Ali Rıza ve oğlu Kerem ile Adrasan’da balık avı turunda, ucunda 7 cm yüzey rapalası olan Palamut çaparisi ile Yazılı Orkinos avına doyduk.

BALIK AVI ICIN BABA OGLUN ADRASAN KACAMAGI

Ali Rıza lise arkadaşım.. Üniversitede yollarımız ayrıldı. Ali Rıza İ.T.Ü Elektronik Fakültesinde okurken, bende İ.Ü. İktisat Fakültesinde okudum. Daha sonra ortak olarak uzun seneler  mesai arkadaşlığı da yaptık. 2003 senesinde Adrasan’a göçmemle, arkadaşlığımız telefon görüşmeleriyle devam etti. Uzun yıllardır Ali Rıza ve oğlu Keremi görmüyordum. Bu balık avı turu görüşmek içinde bir vesile olacaktı.

BALIK AVI ICIN BABA OGLUN ADRASAN KACAMAGI

Bir süredir bu balık avı turunun zamanını kararlaştırmaya çalışıyorduk. Sonunda, ağustos ayı içinde müsait olan bir tarihe karar verdik. Ali, uçak biletlerini alarak, oğlu Kerem ile beraber tur günün gelmesini beklemeye başladılar.

Balık avı turu,sabah erkenden Palamut için yüzey rapalası çekerek başladı. Ali Rıza ile Kerem teknenin iki yanından yüzey rapalası çekerken, bende ortadan biraz daha ağır kurşundan yapılmış, ucunda 7 cm yüzey rapalası olan Palamut çaparisinden oluşan takımı çekiyordum. Benim çektiğim takıma, “cazibe” diye bir isim de taktık. Ucunda rapala, arkasında çapari ile kalabalık bir yem imajı yaratması dolayısıyla, bu ismi uygun gördük. Cazibe tabir ettiğimiz oltayı ortadan atınca Palamutların dikkatini çekip, oltalara yönelmesini sağlıyoruz. Eğer, ortadaki takım alamazsa veya balık bu oltaya yetişemezse arkadan gelen rapalalar, yeme güdüsü ile agresif hale gelen balık için cazip bir av görüntüsü veriyor. Bu şekilde daha verimli avlar yapma şansımız oluyor.

BALIK AVI ICIN BABA OGLUN ADRASAN KACAMAGI

Balık Avı İçin Baba Oğlun Adrasan Kaçamağı

Oltaları denize indirdikten sonra, birkaç yüz metre gitmeden Yazılı Orkinosların saldırısına uğradık. Oltalar hiç boş kalmıyordu. Sulu Adaya gidene kadar Palamut oltası çekecektik. Ama olmadı. Sulu Adaya varmadan ideal sayımız olan on adet Yazılı Orkinos kovada olduğu için Palamut oltalarını toplamıştık. Palamut oltalarını toplayıp sohbet ederek Sulu Adaya vardık. Sulu Adada Akya takımlarını hazırlayarak, Akya için dolaşmaya başladık. Oltalara öğlene kadar Balon Balıkları musallat olunca, birazda jig deneyip öğle molası vermek için Amerikan Koyuna yöneldik. Koya gidene kadar da “cazibe” diye isimlendirdiğimiz takımı çekiyorduk. Yolda, Yazılı Orkinos sürüleri bizi hiç rahat bırakmıyordu. En son oltaya takılan dört Yazılı Orkinos’u denize geri bıraktıktan sonra, cazibe’yi de toplayıp olta çekmeden yola devam ettik.

Amerikan Koyunda denizin tadını doya doya çıkardık. Ben maske, snorkel serbest dalış yaptım. Hayatımız denizde, tekne üstünde geçmesine rağmen, genelde serbest dalış yapma fırsatımız olmuyor. O gün Ali ve Kerem ile doyasıya serbest dalış yaptım. Yemekten sonra 16.00 gibi tekrar biraz Akya için olta çektik. 17.30 gibi dönüşe geçtik. Akya avlamak kısmet olmamıştı. Ama çok güzel Yazılı Orkinos avı yapmıştık. Ali ile Kerem hayatlarının en büyük balıklarını avlamışlardı. Üstelik doyasıya.

BALIK AVI TEKNIKLERI

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/0Ej-e9WgCAo

Balık Avı İçin Baba Oğlun Adrasan Kaçamağı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.