Balık Avı Resimleri – Trança Avı

Balık Avı Resimleri – Trança Avı :

Gökhan bey ve eşiyle, sabah saat 06.30 da, Adrasan Sahilinde buluşup tekneye bindik. Büyük balık için, balık avı turunda kullandığımız, çıkrık makineli, oltaların nasıl kullanılacağını anlattıktan sonra. Kıyıdan açılıp, 7 cm yüzey rapalalarını denize bırakıp, Palamut’a bakarak, Sulu Ada’ya gittik. Yolda da, Sulu Adada da hiç Palamut vurmadı. Palamut, aramaktan yorulunca, “biraz da jigging yapalım” dedik. 40 – 60 m. arası bir derinlikte jigging yapmaya başladık. Daha iki veya üçüncü atıştı. Trança asıldı. Kaloma boşalmaya başladı. 10 dakikalık bir uğraştan sonra, Trança teknenin altında, parıldayarak, dönmeye başladı. Aşağıdaki manzara çok güzeldi. Trança‘yı yukarı aldık. Trança’yı tekneye alınca, teknede, heyecan ve sevinç bir birine karıştı. Adeta, Trança’ya dokunmaya kıyamıyorduk.

Balık Avı Resimleri - Trança Avı

Adrasan‘a geldiğimiz günden beri hayalimde Trança avı yapmak vardı. Trança, 300 m de yaşayan bir balık olduğu için, 20-80 m. derinliklerde avlanan bizler için, her zaman avlanacak bir balık değil. Ancak, yumurtlama zamanı, kısa bir süreliğine  40 – 60 m. civarına geliyor. Kısmetimiz olacak ki, bize de “rast gelsin“. İşte o gün, bu günmüş.

Balık Avı Resimleri - Trança Avı

2010 ve 2011 senelerinde, Adrasan civarında, Fangri ve Trança avi yapabilmeye başladık. 2006 senesinden bu yana, Balon Balıklarında artışa bağlı olarak, profesyonel balıkçılar ağ ve parakete atamaz oldu. Çünkü, Balon Balıkları ağ ve paraketeleri kesiyor.

Özellikle, paraketelerin atılamaması, çok değerli olan Fangri, Trança, Orfoz, Lagos  ve bunun gibi balıkların çoğalmasını sağladı. Fangri ve Trança avı yapabiliyor olmak amatör balıkçı için büyük nimettir. Fangri ve Trança avını yapabiliyor olmak, av çeşitliliğimizi arttırdı. Fangri ve Trança avıyla, amatör balık avcılığı daha keyifli hale geldi. Amatör balıkçılara tavsiyem; bu çok değerli balıkların kıymetini bilerek av yapalım. Özellikle, bize av verdiği dönemin, aynı zamanda yumurtlama dönemi olduğunu bilelim. Bu bilinçle Trança ve Fangri avları yaparsak, bu balıkların çoğalmasına katkıda bulunmuş oluruz. Her canlının yaşama ve çoğalma hakkına saygı duyalım.

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

Sinarit Avı Videosu: https://youtu.be/g61Y4JloziE

Balık Avı Resimleri – Trança Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.