Balık Avı Videoları-Trança Avı

Balık Avı Videoları-Trança Avı :

Balık Avı Videoları – Trança Avı Videosu – 

Trança avı, her zaman hayallerimi süsleyen bir balık avı olmuştur. Hayal ederken bu avının, yemli dip oltası ile sırtı çekerken olur diye düşünüyordum. Kısmette bu avı, jigging yöntemiyle yapmak varmış. Aslında bu kadar değerli avların jigging yöntemiyle yapılması, av keyfi açısından çok daha iyi. Bu balığın yaşam alanları olan 300 m gibi derin suları düşündüğümüzde, bizim av skalamızda, en uygun yöntemin jigging olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor. Yemli takımlarla en fazla 80 m de av yapabilirken,  jigging yönteminde 160 ve çok daha zorlarsak 200 m jigging yapılabilir. Bu da bizi, bu balığın yaşam ortamına en fazla yaklaştıran yol olur. Tabii bu yorum, Trança’nın yemli takımlarla avlanamayacağı anlamına gelmez. Balık işi kısmet işi. Yarın yemli takımla  Trança avlayamayacağımızın bir garantisi yok. Kısmette varsa, bir daha ki Trança avını, yemli takımla yapabiliriz.

Balık Avı Videoları-Trança Avı

Bugünkü balık avı turunda balıklar bize pek yüz vermemişti. Sulu Adada o kadar dolaşmamıza rağmen oltalarımıza yemlik Palamut vurmadı. Günü balık avlamak yerine, balık ve diğer konularda sohbet ederek geçirmiştik. Saat 11.30 olmuş sabah turunun son dakikalarına gelmiştik. İçimde 15 – 20 dakika kadar bir jigging yapma isteği vardı. Gökhan bey ve eşinden müsaade isteyerek jigging denemeye başladım. Üçüncü çekişim de kaloma boşalmaya başladı. Bütün sabah dolaşıp balık avı yapamayınca, teknede doğal olarak av isteği düşük seviyedeydi. Kaloma akmaya başlayınca teknede enerji patlaması oldu. Gelen büyük bir balıktı. Benim ilk tahminim “Sinarit avı yaptık” olmuştu.

Balık Avı Videoları-Trança Avı

Avımız suyun altında gözükmeye başlayınca, Sinarit olduğu konusundaki düşüncem daha da artmıştı. Balığı tekneye alıp Trança olduğunu gördüğümüz zaman, hepimiz çok sevindik. Böylesine önemli bir avı nasıl oluyor da bu kadar kolay avlaya biliyorduk?

Adrasan’a geldiğim günden beri Trança hayali kuruyordum. İşte Trança, oltamızdaydı. Şimdiye kadar olan en değerli av, ellerimizin arasındaydı. Bizden daha mutlusu var mıdır?

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Anteni Mercan (Trança) Avı Videosu: https://youtu.be/PsV1envh8mU

Balık Avı Videoları-Trança Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Balık Avı Videoları-Trança Avı için 2 cevap

 1. fatih der ki:

  Üstte tutulan balık ,SİNARİT(Dentex dentex),altta tutulan ise Antenli mercan (Pagrus caeruleostictus) balığı. Antenlinin bir adıda yalancı trançadır,Trançanın yavrularının antenli oluşu bu adın verilişine kaynaktır.Yine trançanın bir diğer adıda TONGABAŞtır,iri erkeklerinin kafalarının tümseğinden esinlenip bu ad verilmiştir.
  Sitenizde trança avı altında sunulan balıkların hiçbiri trança değil.Trançayı tanımanın en kolay yolu,ön dişleri nin belirgin sivriliğidir(tıpkı sinarit gibi),sinarit ile farkı rengindedir,belirgin pembeliği(kırmızıya çalan) onu ayırd etmemizi sağlar ki Dünya ona pembe sinarit(PINK DENTEX) der.
  Antenli mercan,FANGRİ MERCANIN( Pagrus pagrus)yakın akrabası olup,fangriden,mavi benekleri(üreme zamanı altın sarısı sırt ve ense ),kırılmadıysa anteni ve en belirgin olarak kuyruğundaki beyaz harelerden ayrıştırılır.Fangrinin kuyruk çatalının üstünde ve altında beyaz band yada hare varken,antenlide sadece alt kısımda bu beyazlık mevcuttur.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Birinci balık Sinarit değil Trança (Pagrus ehrenbergi)dır. Yüzlerce Sinarit avı yaptık. Dilerseniz sitede yayınladığımız Sinarit avlarına bakabilirsiniz. İkinci balık sizinde belirttiğiniz gibi Antenli Mercandır ve Trança olarak da anılır. Bu sebeple Trança olarak yayınladık.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.