TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Trança Avı insanı Hayallerinin Ötesine Taşır :

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Trança avı, Türkiye denizlerinde en zor yapılan avlardan birisidir. Bunda en önemli sebep bu balığın çok derin su balığı olmasından dolayıdır. Derin sudan sığ sulara gelmeleri genellikle yumurtlama zamanında olmaktadır. Bazı zamanlarda sudaki ısı değişimleri, sevdikleri yemlerin kıyılara yaklaşması da bu balıkların kıyılarda görünmesine sebep olmaktadır.

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Avı genellikle profesyonel balıkçılar tarafından parakete takımları ile yapılmaktadır. Parakete ile av yapılırken avlanan balık boyu dikkate alınması mümkün olmamaktadır. Parakete iğnelerine her boydan balık takılabilmektedir. Bu da bu balığın yaşamını tehdit eden bir durumdur.

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Trançanın amatör balıkçı tarafından küçük boylarda avlanması da çok önemli bir kaynak israfıdır. Bu kadar değerli bir balığın mutlaka daha büyük boylarda avının yapılması ve yumurtlama döneminde avının kişisel inisiyatife dayalı olarak sınırlandırılması da çok önemlidir. Aslında bilinçli amatör avcının sirküler, yönetmelik vb gibi düzenlemelere ihtiyacı yoktur. Akıllı insan bir canlının yaşam hakkına saygı duyarak, gerçekten sadece yeme ihtiyacını karşılayacak kadar balığın avını yapar. Mümkünse de avlayacağı balığın en büyük boyunun avını yapmaya çalışır. Eğer avladığı en büyük boy kişisel ihtiyacından fazlaysa, yakın çevresi ile bu fazla kısmı kolayca paylaşabilir. Bu şekilde tatmin arttırılırken, adetsel azalmanın önüne geçilmiş olur.

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Trança’nın avı da Sinarit avında olduğu gibi dip zemine yemin yaklaştırılmasıyla yapılır. Yem zemine ne kadar yakın olursa, av yapma ihtimali de o kadar fazla olur. Bu sebeple yemli olabildiğince indirmek ve zemine yakın çekmek gerekir. Zemine yakın yemde hızlı hareketlenmeler balığı fazlasıyla tahrik ettiğinden av verimliliği de artmaktadır.

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Balık oltaya takıldığında kalomanın tatlı sert olması ve gerekirse ilk anda oluşabilecek taşa takılmaları önleyeceğinden, uzun süren ve çok zahmetli olan kurtarma çabalarını da engellemiş olur. Artık geriye balıkla mücadelenin keyfini sürmek kalır. 6 Kg bir Trança başlarda bir Akya kadar mücadelecidir. Balığı yükseltmeye başladıkça hava kesesinin şişmesiyle giderek mücadele gücü azalır. Bu güç azalışı gelen balığın cinsi konusunda bize fikir verir. Avın son kısmında balık adeta bitkin bir şekilde yüzeye gelir. Eğer dinç getirilirse tekneye alırken dikkatli olunmalıdır.

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Bir insan bütün bu gereklilikleri yerine getirerek Trança avı yapmışsa, artık o insanın hayallerinin sınırı olmaz.

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR

Trança Avı İnsanı Hayallerinin Ötesine Taşır

Balık Avı Videoları-Trança Avı

Trança Avı Videosuhttps://youtu.be/mM1GVGqsjYo

Trança Avı İnsanı Hayallerinin Ötesine Taşır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TRANCA AVI INSANI HAYALLERININ OTESINE TASIR için 2 cevap

  1. Murat Çimenli der ki:

    Bu harika paylaşmlar için çok teşekkür ederiz. Bununla beraber kullanılan rapalaları da paylaşırsak daha faydalı olacağı kanaatindeyim. ..
    Rastgele. …

    • Menderes Yahşi der ki:

      Hemen bütün avlarda ne ile avı yapmışsak o takımın bir fotoğrafını işe başladığımız günden beri siteye koymaktayız. Bu Trança avını jig ile yaptık. Jig mücadele esnasında düştüğü için sadece kancası gözüküyor. Videoda bu husus açıkça belirtilmiş durumda. Bu herkese faydalı olacak öneriniz için teşekkür ederim. Umarım herkes bizim gösterdiğimiz hassasiyetimizi gösterir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.