BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Balık Avı Turunda Niçin Bir Tane Büyük Balık Avı Yapıyoruz :

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Büyük balık avı insanın önce gözünü sonra karnını fazlasıyla doyuran bir avdır. Buna bir de büyük balık avı psikolojisini ekleyerek anlatmak gerekir. Şimdi bu üç başlığı incelemeye çalışalım.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Büyük Balık Avı İnsanın Gözünü Doyurur

Büyük balık avında yem balığı avı birinci aşamadır. Yem balığı avını yaparken katılımcılar önce çıkrık makineli oltaların kullanımını öğrenirler. Balık avı turuna başlarken bu aşamada yapmaları gerekenler sırayla uygulamalı olarak anlatılır. Ufak balık avı süresi içinde anlatılanları uygulama şansı elde ederler. Bu aşamada görülen eksikler giderilir. Amaç büyük balık avına tam olarak hazırlanabilmektir.

Büyük balık avına yem balığının hazırlığıyla başlanır. Bu aşamada katılımcılar işin ciddileştiğini anlarlar. Farklı bir şeylerin olacağını hemen fark ederek heyecanlanırlar. Bu heyecan büyük balık avı boyunca devam eder. Tek başına büyük balık avı için olta çekmek bile yeterlidir. Çünkü bu aşamaya kadar balıkçılık adına pek çok şey öğrenmiş olurlar.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Büyük balık oltaya vurup kalomayı boşaltmaya başladığında heyecan yerini adrenalin patlamasına bırakır. Adeta bir şok hali teknede kol gezer. Balıkla mücadele önceden anlatıldığı tarzda devam ederken avcı yorulmaya başlar. Bu işin hiç de umdukları gibi olmadığını fark ederler. Bu çok keyifli bir yorgunluktur. Büyük balık avı yapan her katılımcı “keşke her yorgunluk böyle olsa” der. Aslında aşkla yapılan her işin yorgunluğu böyledir.

Büyük Balığı Tekneye Almak

Balık avı boyunca öğrenilenler güzel bir şekilde uygulanır. Sonunda büyük balık tekneye alınır. Bu katılımcı için zafer anıdır. Çünkü bu yapmayı çok istediği bir şeyi başarmış olmanın sevincidir. Hedefine ulaşan her zaman doygunluk hissini de beraberinde yaşar. Büyük balık bir kişinin uzun sürede bile tüketemeyeceği kadar çoktur. İnsan hemen bunu kimlerle beraber tüketeceğini düşünür. Bu göz doygunluğunun biraz daha üst aşamasıdır. Paylaşma düşüncesi insanda daha büyük hazların hissedilmesine sebep olur.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Büyük Balık Avı İnsanın Karnını Doyurur

Büyük balık avı sonrası önce tebrikler kabul edilir. Balık avı hakkında pek çok şek yakınlarla paylaşılır. Gelecek avın planları yapılırken balık temizlenip parçalara ayrılır. Sonra yemek hazırlığı başlar. Balık sofraya geldiğinde ortalığı iştah açıcı çok güzel kokular kaplar. Avcı için bu bile doymak için yeterlidir.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Balık avını yapmanın verdiği doygunluğa birde büyük balık avcısı olmanın verdiği onur eklenir. Bu gerçekten çok tatmin edici bir durumdur. Bir de yenilen yemeğin lezzeti eklenince değme keyfine. Bütün bunların üzerine balığı beraber yediğimiz insanların teşekkür ve övgüleri eklenince gerisini siz düşünün…

Büyük Balık Avının Psikolojisi

Aslında büyük balık avında gözün ve kardın doyması kısmında bu psikolojiden örnekler verdik. Bunun üzerine bahsetmediğimiz diğer gelişmeleri de ekleyelim.

Büyük balık avı için olta hazırlanması ilk şokun yaşandığı kısımdır. O güne kadar avladığı en büyük balığın yem olarak kullanılması insanın ilk yaşadığı şoktur. Bu aşamada avcıda büyük bir değişim başlar. Artık farkı bir ortamda olduğunu algılar. Bu onda yapılan ava büyük saygı duyma hissini yaratır.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Sonra kalomanın şiddetle boşaldığı an gelir. Kaloma sesi bütün sesleri bastırır. Bu sesin dışında hiçbir ses duyulmaz olur. Bu ses insanın beynine hiç silinmeyecek bir şekilde kazınır. Artık ömrü boyunca bu sesi duymak ona büyük bir mutluluk hissi verecektir. Artık hayatında duyduğu en güzel seslerden biri bu olur.

Artık büyük balık avı mücadelesi başlar. “Bu ne büyük güç” hissi duyumsanır. Bu insanda başka bir değişime sebep olur. Büyük balık oltaya takıldığı o ilk anlarda ne kadar güçlü olduğu hissidir. Bu his sonraki avlarda balığın büyüklüğüne ve mücadele kuvvetine bağlı olarak giderek daha da güçlenir. Bu güçle mücadele ilk anda pek çok insanda şoka sebep olur. Hiç kimse balığın bu kadar güçlü olabileceğini beklemez.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Sonra balık avı turu boyunca öğrendiklerini uygulayıp balıkla uygun şekilde mücadeleyi başarmış olmanın verdiği büyük haz aşaması gelir. Bu aynı zamanda avın zafer aşmasıdır. Bu aşamada büyük kutlamalar yapılır. İnsan duygularının kısa süreliğine özgür kaldığı andır. Bu anı tarif etmeye kelimeler yetmez…

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ

Balık teknede yatarken gören insan onun büyüklüğünden etkilenmeye başlar. Bu balık avı boyunca insan üzerinde oluşan en büyük travmadır. Bir yandan balığı avlamış olmanın zafer duygusunu yaşarken, bir yandan da içini hüzün kaplar. Bu hüzün giderek büyümeye başlar. Balıkla kurulan bu bağ giderek artar. Artık avcı zafer duygusunu kenara bırakır. Avına saygı duyma aşamasına geçer. Bu hal onda “acaba bu kadar büyük balığı almak hak mıdır?” aşamasına getirir.

Tek Balık Almaya Karar Vermemizin Gerçek Sebebi

Bu aşamada balığın etine duyulan ihtiyaçla, balığın özgür kalması arasındaki duygu patlaması çelişkisi yaşanır. Bu hali hemen herkeste yaşar. Bunun neredeyse hiç istisnası yoktur. Bu belki de büyük balık avı yapılması gerekliliğini en iyi açıklayan aşamadır. Bu aşamayı yaşayan birisine sürdürülebilir balıkçılığı izah etmek ve onu uygulayıcı yapmak çok kolaydır. Hatta o an bu mücadelenin geçek gönüllüsü olur.

Balık Avı Turunda Niçin Bir Tane Büyük Balık Avı Yapıyoruz

Büyük balık avında tek balık yapmamızın tek gerçek sebebi bu ruh halinin getirdiği bir zorunluluktur. Bu insan olmanın, yaşama saygı duymanın bir aşamasıdır. Allah açıkça belirtmiş “yiyin için israf etmeyin” diye. Bizim de yapmamız gereken budur. Bir büyük balık avlayacağız. Dileyen bu balığı geri bırakacak. Dileyen alıp gidecek. Dostları, akrabaları kısaca sevdiği herkesle paylaşıp son kırıntısına kadar yiyecek ve Allah’a verdiği nimetler, sağlık ve mutluluk için şükredecek.

Balık Avı Turunda Niçin Bir Tane Büyük Balık Avı Yapıyoruz

Balık Avı Etiğinin Videosu: https://youtu.be/pLtEwsDKRis

Balık Avı Turunda Niçin Bir Tane Büyük Balık Avı Yapıyoruz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI TURUNDA NICIN BIR TANE BUYUK BALIK AVI YAPIYORUZ için 4 cevap

 1. Cengiz ceylandağ der ki:

  Büyük balık avında bir büyük balık bütün katılımcılara yeter. İnsanlar niçin daha fazlasını isterler? Sanki bir büyük balıktan daha fazlasıyla mücadele edebileceklermiş gibi. Zaten bir büyük balık herkesin canına okumaya yetiyor. Büyük balık avını yaptıktan sonra insanın gözü de doyuyor. Kimsenin daha fazla av yapmaya gücü ve isteği kalmıyor.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Cengiz seninde bahsettiğin gibi büyük balık avının psikolojik pek çok yanı var. Öncelikle büyük balığın mücadele gücü insanı hayrete düşürüyor. Bir süre sonra avcı bu kadar güçlü balığa saygı duymaya başlıyor. Mücadeleyi kazanıp balığı tekneye aldığımızda şaşkınlığı bir kat daha artıyor. Tekneye alınana balığın büyüklüğüne inanamıyor. Ömründe hiç görmediği bir büyüklükle karşı karşıya olmak insanın bakışını ve hissedişini değiştiriyor. Öncelikle balıkla mücadele sonucunda çok yorulduğundan ve balığın büyüklüğünden balık avına gözü doyuyor. Bir süre sonra avcı “bu balığı almaya hakkımız var mı?” diye sormaya başlıyor.

   Bu değişimlerden sonra ikinci balık avı önemini kaybediyor. Bütün bu yaşananları göz önünde bulundurarak ve balık avının sürdürülebilir olması adına ikinci balığın avını yapmayı kabul etmiyoruz. Bu yüzden balık avı turlarımızda sadece bir tane büyük balık avı yapmak için çaba harcıyoruz.

 2. ali bağcı der ki:

  Bir büyük balık avıyla doymayacak bir kimse mi var? Her kese ailesi veya arkadaşlarıyla beraber yemek için bir büyük balık avı yeter. Ben 14 yıldır balık avı turlarına çıkarım. Bence de bir büyük balık avı ile yetinmek en doğrusudur.

  Zaten kim daha fazlasını ister ki? Daha fazlası ile ne yapmayı amaçlayabilir? Daha fazlasını isteyenin bir gün hiç bir şey alamayacağını düşünmesi gerekmez mi? Balık avının sürdürülebilir olması için en doğrusu bir büyük balık avı yapmaktır.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Aynı düşüncelere sahip arkadaşlarla balık avına çıkmak keyiftir. Bir büyük balık avından kasıt, balık stoklarımızın arttırılmasıdır. Bunun yanında bir büyük balık avıyla yetinerek başka avcıların da av yapma hakkına saygı duyduğumuzu göstermemiz gerekir. Bu şekilde davranarak ülke balık rezervlerinin arttırılması da amaçlanmalıdır.

   Açıkçası biz büyük balık avına çıkarken bir büyük balık avı kuralını en önemli uygulama olarak görmekteyiz. Daha fazlasını almayı amaçlayan görüşmeleri sürdürmek konusunda hiç hevesli olmadığımız bildirmek isterim. Bir büyük balıktan fazlasını almak isteyenin bizimle balık avı turuna çıkması mümkün değildir. Biz böyle bir turu kesinlikle kabul etmeyiz. Ancak balık avı esnasında avlanan ikinci balık salabilecek durumda olmazsa o zaman zorunluluktan alırız. Bunun dışında rekor balık olursa bir kereye mahsus almayı düşünebiliriz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.